Balıkçılar stoğa başladı hamsinin kilosu 60 lira oldu!

Bir stok haberi de balık piyasasından geldi. Bakanlığın uyarı üzerine uyarı yapmasına karşın stokçuluğun önü bir türlü alınamaz ken balık fiyatlarındaki artış dudak uçuklattı. Hamsinin kilosu 60 liraya çıkarken, stokçuların pazara ürün vermemesinin fiyatları etkilediği söylendi.
Takip et
Balıkçılar stoğa başladı hamsinin kilosu 60 lira oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2021’in son aylarında bolluk nedeniyle fiyatlar büyük oranda düşmüş, hamsi 10 liralık etiketiyle sevindirmişti. Gene kasım ayında çinekop 35 liradan, sarıkanat 45 liradan satılıyordu. Aynı tarihlerde çipura 30-40, levrek 29-45 lira aralığında seyrediyordu. Bugün aradan yalnızca bir buçuk ay geçmesine ve dolardaki yükselişin frenlenmesine karşın balık fiyaları en az yüzde 50 oranında pahalanmış vaziyette!

HAMSİNİN KİLOSU 50-60 TL

Türkiye Gazete’sinin sektör temsilcilerinden edindiği bilgiye göre Kasım-Aralık döneminde soğuk hava deposu olan aracılar, balıkçılardan yüklü miktarda alım yaparak stokladı. Bugün pazarda hava koşulları nedeniyle arz azalınca, balıklar da el yakmaya başladı. İstanbul’da bazı semtlerde hamsi 50-60 liraya, çipura ve levrek 140 liraya, sarıkanat 150 liraya ulaşmış vaziyette. Balıkçılar, artan fiyatların yalnızca hava koşullarından kaynaklanmadığını, stokçuların pazara ürün vermemesinin de bunda etkili olduğunu vurguluyor.

“Balık az olunca stokçular ellerindeki balığı 2-3 kat fazlasıyla piyasaya çıkarıyor” diyen balıkçılar “Çipura ve levrekte ise vaziyet biraz farklı. Onlar besi ve ihracat balıkları olduğu için dövize endeksli. O yüzden pahalı oluyorlar” açıklamasında bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.