Balıkçılar lakerdalara yapmaya yetişemiyor!

Karadeniz’de tuzlanan palamuttan yapılan lakerdalar 2 kilogram gelen kavanozlarda 350 liradan satılıyor. Balıkçılar, lakerdalara talebin yoğun olduğunu söylüyor.
Takip et
Balıkçılar lakerdalara yapmaya yetişemiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sinoplu balıkçılar, palamut sezonunun sonrasında lakerda yapımına da başladı. Meraklıları tarafından özenle hazırlanan lakerdanın yapımı oldukça zahmetli. Lakerdanın iyi olması için palamudun irisi ya da torik olması koşul.

LAKERDA NASIL YAPILIR?

İlk olarak dilimler halinde kesilen balıkların omurilikleri ince uçlu bir tel yardımıyla temizleniyor. Balığın temizlenmesinin sonrasında 3 gün buzlu suda bekletiliyor. Sonrasında lakerdanın en mühim kısmı tuzlama işlemine geçiliyor. Tuzlanan balıklar buzdolabına kaldırılıyor. Dinlenmeye alınan balıklar daha sonra saklama kaplarına konularak hazır vaziyete geliyor.

Balıkçılar lakerdalara yapmaya yetişemiyor!

LAKERDANIN FİYATI NE KADAR?

Lakerda, 2 kilogramlık kavanozlarda 300-350 liradan satışa sunuluyor.

Lakerda yapımı hakkında bilgi veren balıkçı İsmail Değer, “Lakerda, kış ayların vazgeçilmezidir. İri palamut ve torik balıklarından yapılıyor. İri balıklar kafaları kesildikten sonra belli bir dilim aralıklarıyla kesilerek suya yatırılır. Suda kanı çıksın diyerek 3 gün bekletilir. Daha sonra iplik dediğimiz tellerle balıkların kanları alınır. Birkaç gün daha suda kaldıktan sonra tuza yatırılır ve böyle lakerdamız hazırlanır. Elimizde bayağı miktarda lakerda vardı. 250-300 adet palamut ve torikten lakerda yapmıştık, tamamı bitti. Şu anda 7-8 adet torikten yaptığımız lakerdamız kaldı ama onlar da bitmek üzere, yok satıyoruz. Şu anda talep çok ama elimizde o kadar çok lakerda yok. Bu da ister istemez fiyatları etkiliyor. Şu anda bir kavanoz lakerda 300-350 lira civarında satılıyor” şeklinde konuştu.

Balıkçılar lakerdalara yapmaya yetişemiyor!

Balıkçılar lakerdalara yapmaya yetişemiyor!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.