Balık fiyatları ne oldu, müsilaj tehlikesi var mı?

Deniz suyunun ısınması ve çevre kirliliğinin oluşturduğu müsilaj tehlikesi, bu yaz en çok konuşulan konular arasındaydı. Av sezonunun başlamasıyla beraber ise hem balıkçıların hem de vatandaşların gözü kulağı gelecek açıklamalara çevrildi. Peki tehlike devam ediyor mu, önümüzdeki haftalarda bizi ne bekliyor, balık fiyatlarında artışa sebep olur mu? İşte uzmanlardan gelen dikkat çeken uyarının ayrıntıları…
Takip et
Balık fiyatları ne oldu, müsilaj tehlikesi var mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Marmara Denizi’ndeki müsilaj tehlikesi, geçtiğimiz yaz en çok konuşulan konulardan biriydi. Her ne kadar kirlilik büyük oranda temizlense de ortaya çıkan görüntülerin sonrasında vatandaşların ve balıkçıların aklına, av sezonunun bu vaziyetten nasıl etkileneceği sorusu geldi. Denizlerdeki yaşamı tehlikeye atan bu vaziyet için uzmanlar da çeşitli uyarılarda bulundu.

Gelecek dönemde balıkçılık ve denizcilik alanında meydana gelebilecek problemleri Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu ve S.S. Kocaeli Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Ali Sarı cevapladı.

‘ÜÇ ÖNEMLİ ETKİSİ VAR’ Balık fiyatları ne oldu, müsilaj tehlikesi var mı?

Müsilajın balıkçılık üstüne etkilerinin üç başlıkta ele alınabileceğini belirten Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, bunları av araçlarına etkisi, operasyonel etki ve biyolojik anlamdaki etki olarak sıraladı. Prof. Gökoğlu, “Av araçlarına etkisi olumsuz olacaktır. Ağ iplikçiliklerine yapışan müsilaj, ağların ağırlaşmasına, yırtılmasına ve ağın seçiciliğinin azalmasına neden olur” diye balıkçıların bundan olumsuz etkileneceğini belirtti.

Balıkçılık operasyonlarının aksamasının fiyatlara da yansıyabileceğine dikkat çeken Prof. Gökoğlu, “Av araçlarında meydana gelen problemler, balıkçılık faaliyetlerinin daha uzun sürmesine neden olacaktır. Balık ağlarının daha çok onarıma ihtiyaç işitmesi ve kayganlaşması, hem av esnasında hem de öncesi ve ardından mühim problemler oluşturacaktır. Avlanma esnasında ağlar müsilaj yüzünden daha kaygan hale gelecek, o sebeple balıkçılık faaliyeti daha uzun sürecektir. Bu da daha çok zaman ve yakıt kaybına neden olur” diyerek konuştu.

‘LARVA ÖLÜMLERİNE NEDEN OLDU’ Balık fiyatları ne oldu, müsilaj tehlikesi var mı?

Müsilajın bir öbür olumsuz etkisinin biyolojik etkisi olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Müsilaj, denizdeki organizmaların oksijen alışverişini kesmiş, bentikte (denizde sahilden başlayarak en derin çukurlara kadar olan, bütün deniz dibini içeren bölge) bulunan organizmaların üstüne çökerek fotosentez yapmasını ve oksijen alışverişini engellemiştir” açıklamasını yaptı.

TEZGAHI ETKİLEYECEK Mİ? Balık fiyatları ne oldu, müsilaj tehlikesi var mı?

Müsilajın meydana geldiği dönemin doğada üremenin olduğu döneme denk geldiğini söyleyen Prof. Gökoğlu, şu şekilde devam etti:

“Bu dönemde müsilaja dolanan çoğu organizma yavrusu ölmüştür. Müsilajın olduğu dönem, doğada üremenin olduğu dönemdi. Bilindiği üzere balık larvaları belli bir dönemde su yüzeyine çıkıp hava yutarak hava keselerini doldurmak zorundadır. Müsilaj, bunu önlemiş ve larva ölümlerine neden olmuştur. Gene müsilaja dolanan larva yahut yavru ölmüştür. Larva ve yavru, müsilaj sebebiyle besine yani avına ulaşmada da güçlük çekmiştir. Müsilaj denizde ışık geçişini de önleyerek ekosisteme başka bir etki daha yapmıştır. Tüm bu etkiler balıkçılığın geleceği açısından olumsuz etkilerdir. Fakat o dönemde avcılığın yapılamaması da olumlu etkidir. Balık fiyatlarını ne kadar etkileyeceğini ilerleyen dönemde göreceğiz. Kısa vadede bir artış olmaz çünkü bu sene avlanan balıklar geçtiğimiz senelerde doğan balıklar. Fakat ilerleyen senelerde balık popülasyonunun azalması fiyatları da yukarı doğru hareketlendirir.”

HANGİ TEDBIRLER ALINMALI? Balık fiyatları ne oldu, müsilaj tehlikesi var mı?

Denizciliğin ve balıkçılığın eski günlerdeki gibi yapılabilmesi için kısa ve orta vadede alınması gereken tedbirleri ise Prof. Dr. Gökoğlu şu şekilde sıraladı:

“Öncelikle denizlere girdileri azaltmalıyız. Şehirleşmeler tekrardan gözden geçirilmeli, altyapılar iyi planlanmalı, akarsulardaki kirlilikler azaltılmalı. İçilebilecek seviyede arıtma yapılan sular denizlere verilmeli. Evsel sanayi ve tarımsal kirlilikler önlenmeli. Suyu kirletenlere ağır yaptırımlar getirilmeli, gerekirse devlet tesislere el koymalı. Yağmur suları bir ön arıtmadan geçilerek denize ulaşmalı. Yağmur suları depolanmalı ve kullanılmalı. Suların süzülmesi açısından ormanlaştırma yapılmalı, dere ve çay kenarlarındaki sazlıklar bataklıklar korunmalı. Bunlar suyu hem filtre eder hem de biyolojik olarak arıtır. Av yasakları tekrardan gözden geçirilmeli ve düzenlenmeli. Kanun dışı avcılıkta devlet, av araç ve gereçlerine el koymalı, yaptırımları ağır olmalı.”

‘MÜSİLAJ TEHLİKESİ GEÇMEDİ’ Balık fiyatları ne oldu, müsilaj tehlikesi var mı?

S.S. Kocaeli Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Ali Sarı ise müsilaj tehlikesinin geçmediğine dikkat çekerek, “Müsilaj normalde her sene görünüyordu fakat bu sene etkilerini daha çok hissettik. Yaz başına göre daha temiz bir ekosistem var fakat gene de önlemler almaya devam etmek gerekiyor. Kışın gelmesi insanları rehavete sokmamalı” uyarısında bulundu.

Herkesin aklındaki soru olan balık fiyatları konusunda ise Sarı, “Balık popülasyonu müsilajdan olumsuz etkilendi. Yumurtlama döneminde birçok sıkıntılarla karşılaştık. Bu sene olmasa da müsilajın olumsuz etkisini ilerleyen yıllarda göreceğiz. Müsilaj yüzünden Marmara Denizi’ndeki bazı balık türleri de Karadeniz’e kaçtı. Bu da Marmara Denizi’ndeki popülasyonu etkileyecektir. Fiyatlar ise bu sene olmasa bile gelecek senelerde müsilaj sebebiyle yukarı doğru hareketlenebilir” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.