Balık fiyatları belli oldu! 1 Eylül 2021 istavrit kaç lira oldu?

Denizlerde 15 Nisan’da başlayan av yasağı 1 Eylül itibarıyla son buldu. Balıkçılar gece yarısı ‘Vira Bismillah’ diye ilk ağlarını suya attı. Saatler sonra avdan dönen balıkçılar Gürpınar Balık Hali’ne geldi. Teknelerin dönüşüyle beraber Gürpınar Balık Hali’nde de hareketlilik meydana geldi. Kasalarla hale alınan balıklar mezat usulü satışa çıkarıldı.
Takip et
Balık fiyatları belli oldu! 1 Eylül 2021 istavrit kaç lira oldu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

15 Nisan 2021 senesinde gırgır ve trol taktiği ile avcılığa ara verilmişti. Bugün saatler 00.00’ı gösterdiğinde yasak kalktı. Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi’nde 1 Eylül itibarıyla açıldı. Balıkçılar her sene olduğu gibi bu sene da ‘Vira Bismillah’ diye yola çıktı. Gürpınar Balık Hali’nde ise, yeni sezon hareketliliği meydana geldi.

Balık fiyatları belli oldu! 1 Eylül 2021 istavrit kaç lira oldu?

İlerleyen saatlerde avlarını tamamlayan balıkçılar hale geldi. Tezgahta balıkları satacak olanlarsa halin yolunu tuttu. Gözlerine kestirdikleri balıklar için pazarlık yapan balıkçılar zaman zaman mezatlardan balıklarını alarak otomobillerine kasaları taşıdılar. Balıkçılar ilk ağlarda istavrit ve tekirin yakalandığını dile getirdi.

Balık fiyatları belli oldu! 1 Eylül 2021 istavrit kaç lira oldu?

Haldeki balıkçılara iyi bir sezon dileğini aktaran İmamoğlu, haldeki bir balıkçıdan da pazarlık yaparak bir kasa balık aldı. Gürpınar Balık Hali’ne gelen İBB Başkanı İmamoğlu, “Güzel denizimizin, denizlerimizin temizliği mühim.. Marmara’da yaşadığımız süreçte denizleri koruma noktasında her kesimin sorumluluğu var. İnşallah bu yıl yoğun bir şekilde yaşadığımız müsilaj tedirginliğiyle birlikte önlemleri alma noktasında topyekun bir seferberliği hep beraber Marmara için ortaya koyarız. Müsilaj için toplanan bilim kurulu dönem dönem vatandaşlarımızı bilgilendiriyor. Müsilajın şu anda olmaması olmayacak manasına gelmiyor. Dün müsilaj geldiği gibi, seneler önce. gözüktüğü gibi gene gözükebilir. Müsilaj döneminde balıklarda herhangi bir sağlıkla ilgili “problemin belirlenmediği noktasında Bilim Kurulu açıklamasını yaptı” şeklinde konuştu.

“İLERLEYEN GÜNLERDE FİYATLAR DÜŞECEKTİR” Balık fiyatları belli oldu! 1 Eylül 2021 istavrit kaç lira oldu?

Gürpınar Balık Hali’nde komisyonculuk yapan Volkan Çimen “Tabii ilk ağlar sayılır, istavritin kilosu 15,20,25 lirayı bulabilir. İlerleyen günlerde fiyatlar asla düşecektir. bu ilk gün yani bununla tüm sezonu kıyaslamak yanlış olacak. İki günlük yahut bir haftalık süre bazında daha net ortaya çıkacaktır yani. Tekir için fiyatlar değişken oluyor. Geçen yıl yani 40 lirayla 60,70,80 liraya kadar çıkmıştı. Bazı günler 30 liraya kadar düşebiliyordu” diyerek konuştu.

“İSTAVRİT TEZGAHTA 50-60 LİRAYI BULABİLİR” Balık fiyatları belli oldu! 1 Eylül 2021 istavrit kaç lira oldu?

Balıkçı Hakan Görmüş “Bu sezon ilk çekilen ağlarda istavrit var, mezgit oldukça az tekir balığı var. Şu anda başlangıç olarak çoğunlukla istavrit tutuldu. Tekir balığı geldi, çinekop yok. Lüfer şu an gözükmüyor ama bu 10 günlük süreçte netleştirebiliriz bunu. İstavrit 20,25 lira civarında burada satışı var şu anda. Balıkçıların ve reislerin söylediğine göre bir öngörü olarak bu yıl palamut zayıf olacak. Hamsi, istavrit, barbun, tekir bu ürünler mevcut. İstavritin bugünkü fiyatı burada 25-30 lira civarında Balık Hali’nden çıkışı var. Tezgahlarda bu 50-60 liraya kadar çıkabilir. Çünkü üzerlerine maliyetleri biniyor, işçilikler biniyor. Tekir şu anda burada 50 lira 60 lira. Tezgahlarda 80-90 liraya kadar çıkabilir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.