Bakü’nün kurtuluşunun 102. yıl dönümü! Aliyev’den Erdoğan’a: Şehitlerin hatırası daima kalbimizde yaşayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü’nün kurtuluşunun 102. yıl dönümü nedeniyle telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Aliyev, “Kafkas İslam Ordusu’nun şehitlerinin anısını her zaman kalplerinde yaşayacak” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ve Türkiye’nin stratejik ittifak ve ortaklığının bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasına ve iş birliğinin geliştirilmesine katkıda bulunan önemli bir faktör olduğunu bildirdi.

Aliyev, Bakü’nün Kafkas İslam Ordusu tarafından Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılışının 102. yıl dönümü münasebetiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmesi yaptı.

Kardeş Türkiye’nin 102 yıl önce dönemin zorluklarına rağmen yardımını Azerbaycan’dan esirgemediğini belirten Aliyev, Bakü’yü kurtaran Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun şehitlerinin anısını her zaman kalplerinde yaşattıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, 15 Eylül’ün Azerbaycan halkı için çok önemli bir gün olduğunu, bu tarihte Bakü’nün kurtarılarak ülkenin başkenti ilan edildiğini belirtti.

Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıl dönümünde gerçekleştirilen askeri geçit törenini Erdoğan’la izlediğini hatırlatan Aliyev, şunları ifadelere yer verdi:

“Bugün Azerbaycan-Türk kardeşliği ve dostluğu tüm dünyaya örnektir. Kardeş Türkiye, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı 12 Temmuz’daki askeri provokasyonuna karşı sert bir tavır aldı. Azerbaycan halkı Tovuz’daki olaylarla ilgili net açıklamalarınızı takdir ediyor. Azerbaycan da her zaman kardeş Türkiye’nin yanındadır ve tüm konularda tereddütsüz desteğini göstermektedir. Azerbaycan-Türkiye stratejik ittifakı ve ortaklığı bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasına ve iş birliğinin geliştirilmesine katkıda bulunan önemli bir faktördür.”

ERDOĞAN:TÜRKİYE HER ZAMAN AZERBAYCAN’IN YANINDA OLACAK

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün Ermeni ve Bolşevik işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünü kutlayarak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e ve Azerbaycan halkına tebriklerini iletti.

102 yıl önce Anadolu’dan kardeş Azerbaycan’ın yardımına koşan Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycan Milli Ordusu ile omuz omuza vererek tarihi bir zafere imza attığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu şanlı mücadelenin bütün şehitlerini ve kahramanlarını rahmetle ve hürmetle andığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Azerbaycan’ın, Bakü’nün kurtuluşunda görüldüğü gibi, mevcudiyetlerine ve hayati menfaatlerine yönelik tehditler ve saldırılar karşısında ortaya koyduğu birlik, beraberlik ve dayanışmanın tüm dünyaya hem bir örnek hem de bir mesaj olduğunu vurguladı.

Dün olduğu gibi bugün de “iki devlet, tek millet” şiarıyla bütün alanlarda Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini derinleştirme ve iş birliğini güçlendirme kararlılığını yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin her zaman güçlü bir destekle Azerbaycan’ın yanında olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü’nün kurtuluş yıl dönümünde Türkiye’nin Azerbaycan ile aynı coşku ve gururu yaşadığını belirterek, kardeş Azerbaycan halkına selamlarını iletti.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı