Baklavanın kilosu kaç lira oldu, Baklavaya zam gelecek mi?

Fıstıklı baklava fiyatı ne kadar? Gastronomi kenti Gaziantep'te geçen sene kilosu 150 TL olan baklavalık fıstığın kilosu, talebin az olması sebebiyle 130 TL'ye indi. Fıstık Sanayicileri Derneği Başkanı Mehmet Uçar, bu sene fıstıkta beklenen yüksek rekolte, talebin azalması ile fiyatların daha da düşmesini beklediklerini belirtti. Baklavacılar ve Aşçılar Derneği Başkanı Bahattin Sökmen ise fıstıktaki düşüş sebebiyle baklavaya bayramda herhangi bir zammın yapılmayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) gastronomi dalında ‘Yaratıcı Kentler Ağı’nda yer verilen Gaziantep’in vazgeçilmez lezzetlerden olan baklavaya talebin düşmesi ve son 2 ayda baklavada kullanılan boz fıstıkta fiyat düşüşünden dolayı bayramda zam yapılmayacak. Ramazan ayında yurt içi ve yurt dışından aldıkları siparişleri yetiştirmek için çalışan tatlıcılar, fıstık fiyatlarındaki düşüşün baklavanın fiyatının standart kalmasını sağladığını ifade ediyor. İşletmeler ürettiği baklavaları paket servis ve kargo ile isteyenlere ulaştırırken, bayram öncesi sipariş yoğunluğunu karşılamaya çalışıyor.

‘BAYRAMDA ZAM OLMAYACAK’

Gaziantep Baklavacılar ve Aşçılar Derneği Başkanı Bahattin Sökmen, baklavanın Gaziantep ve Türkiye için milli bir değer olduğunu belirtti. Son aylarda baklavaya olan talebin azaldığını söyleyen Sökmen, koronavirüs önlemleri sebebiyle insanların genelde evde vakit geçirdiğini ve baklava tüketiminin azaldığını belirtti. Baklavalık fıstığın fiyatında meydana gelen düşüşün de zammın önüne geçtiğini anlatan Sökmen, “Bayramda herhangi bir zam söz konusu değil. Gerek bu sene Antep fıstığında fazla rekolte bekliyor olmamız gerekse son 2 ayda fıstıkta meydana gelen düşüşten dolayı zam yapmadık. Vatandaşlarımız bayramda gönül rahatlığı ile baklava yiyebilirler” şeklinde konuştu.

BAKLAVALIK FISTIK DÜŞÜŞTE

Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği Başkanı Mehmet Neşet Uçar, Gaziantep’te son 2 ayda baklavada kullanılan boz fıstıkta yüzde 15 civarı fiyat gerilemesi meydana geldiğini belirtti. Geçen sene 150 TL olan baklavalık fıstığın fiyatının talebin azalmasıyla 130 TL’ye gerilediğini anlatan Uçar, “Baklavalık fıstığımız bayramda yapılacak olan baklava ihtiyacını karşılayacak kadar var. Tüketim çok ciddi oranda azaldı. Koronavirüs tedbirlerinde lokanta ve tatlıcılar kapalı. İnsanlar genelde evde olduğu için baklava fazla tüketilmiyor. Bu sene 250 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Bu da sene içinde fiyatların yükselmeyeceği ve haliyle baklavanın sene içerisinde fiyatının aynı kalacağını gösteriyor” diyerek konuştu.

Kentteki baklavacılardan Muzaffer Boztoprak da bayramda zam yapılmayacağını belirtti. Koronavirüs sebebiyle baklava tüketiminin azaldığını, fakat bayrama doğru sipariş yoğunluğu beklediklerini anlatan Boztoprak, “Fiyatlarda bir değişiklik yok, geçen sene ile neredeyse aynı düzeyde. Bu yıl koronavirüs sebebiyle tatlı alışverişi azaldığı için fiyatlar durgun kaldı” diyerek konuştu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı