adplus-dvertising

Baklavacı kardeşlerin yeniden yargılandığı davada mütalaa açıklandı

Pendik’te hamile kadının içinde bulunduğu araca saldırdığı gerekçesiyle 5’er sene hapis cezasına çarptırılan Hasan Sel ve Hüseyin Sel’in İstinaf mahkemesinin bozma kararının sonrasında tekrardan yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Savcı, sanıkların 24 sene 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.
Takip et
Baklavacı kardeşlerin yeniden yargılandığı davada mütalaa açıklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pendik’te 7 aylık hamile kadının içinde bulunduğu aracın önünü keserek aracın dikiz aynasını kırıp kaputu tekmelediği gerekçesiyle 5’şer sene hapse çarptırılan baklavacı kardeşler Hasan Sel ve Hüseyin Sel’in İstinaf Mahkemesince kararın bozulmasının sonrasında tekrardan yargılanmasına devam edildi. Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar Hasan Sel ve Hüseyin Sel katılırken, taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Baklavacı kardeşlerin yeniden yargılandığı davada mütalaa açıklandı

“Abimi uyararak davranışlarını önlemeye çalıştım”

Duruşmada savunma yapan sanık Hüseyin Sel, “Benim arabamdan inmemin esas nedeni, müştekilerin aracıma çarpmış olmalarından kaynaklanmaktadır. Kimsenin otomobilinin önünü kesmeye yönelik bir davranışım bulunmamaktadır. Her insan gibi ben de arabama kast ya da taksirle dahi olsa arkadan çarpıldığında inip, çarpan şahısla konuşmak istedim. Müştekilere yönelik herhangi bir haksız eylemim bulunmamaktadır. Abime yönelik ise önleyici ve engelleyici davranışlarda bulundum. Sözlerimle, abimin davranışlarını engellemeye çalıştım. Abimi uyararak davranışlarını önlemeye çalıştığım ortada olmasına karşın ‘hürriyeti tahdit’ ile nasıl suçlandığımı dahi anlamamaktayım” şeklinde konuştu. Sanık Hasan Sel ise daha önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirtti. Bunun üstüne söz alan müşteki avukatı, şikayetçi olduklarını belirterek sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Baklavacı kardeşlerin yeniden yargılandığı davada mütalaa açıklandı

Mütalaada, 24 sene 6 ay hapis talebi

Cumhuriyet Savcısı asıl hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, aracı kullanan sanıklardan Hüseyin Sel’in müştekilerin aracına doğru hamle yaptığı, boş olan yolda herhangi bir olumsuzluğa meydan vermemek için uzaklaşmadıkları anlatıldı. Sanıklar Hasan Sel ve Hüseyin Sel’in “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 5’er seneden 24 sene 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılması istendi. Sanık Hasan Sel hakkında “kara ulaşım araçlarını alıkoyma” suçundan hapis cezası verildiğini ve bu hükmün kesinleştiğini kaydeden savcı, Hüseyin Sel hakkında ise bu suçtan düşme kararı verilmesini talep etti. Sanıklar hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmaması istendi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, asıl hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için taraflara süre verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Ne Olmuştu

Pendik’te 7 aylık hamile kadının içinde bulunduğu aracın önünü keserek aracın dikiz aynasını kırıp kaputu tekmeleyen baklavacı kardeşler Hasan Sel ve Hüseyin Sel’in 3 ayrı suçtan 20’şer seneye kadar hapis talebiyle yargılandığı dava 18 Haziran 2020 tarihinde karara bağlanmıştı. Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi, sanıklar Hasan Sel ve Hüseyin Sel’i “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “ulaşım araçlarının kaçırılması yahut alıkonulması” suçlarından toplamda 5 sene hapis cezasına çarptırmıştı.

Baklavacı kardeşlerin yeniden yargılandığı davada mütalaa açıklandı

Dosya İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25. Ceza Dairesi, Hüseyin Sel’in ağabeyi Hasan Sel’i sözlü olarak uyardığını ve eylemlerini kesmesi yönünde önlemeye çalıştığını söyleyerek, cezaların şahsileştirilerek hüküm kurulmadığını kaydetti. “Ulaşım araçlarının kaçırılması yahut alıkonulması” suçunun oluşmadığı halde bu suçtan mahkumiyet verildiği vurgulayan daire, sanıkların mağdurların şahsına bir zarar vermeden olay yerinden ayrıldıklarını aktardı. Yerel mahkemenin sanıklar hakkında verdiği hapis cezasını bozarak, dosyayı tekrardan yerel mahkemeye gönderdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.