adplus-dvertising

Bakırköy’deki inşaatta feci olay

Bakırköy’de inşaatta çalışan baba oğulun iddiaya göre alana beton döktükleri sırada dizlerinde ağır yanık oluştu. Vaziyete isyan eden baba oğul, “İşimizi bitirdik, baktık diz tutmuyor, 20-25 senedir inşaattayım. Bildiğimiz bir şey değil bu beton, ne katkı konuluyor bunun içine. İnsanların yaşamı bu kadar ucuz olmamalı tedaviye geç başlamış olsaydık ayaklarımızdan olabilirdik, kalıcı izlerimiz kalacak” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakırköy’deki inşaatta feci olay
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mehmet Ali Yekit ve 22 yaşındaki oğlu İrfan Yekit Bakırköy’de bir inşaatta işe başladı. Baba oğul günlük çalışmalarına devam ederken 4 Haziran günü öğlen saatlerinde sıra beton işlerine geldi. Karılan betonu alana işlemeye başlayan baba oğul betonun çizmelerinin boyunu geçmesiyle dizlerinde yanma hissetti. İddiaya göre beton malzemeleri karıştırılırken malzeme oranında dengenin sağlanmaması sebebiyle baba oğulun dizleri yandı. Acı içinde doktora giden baba oğul, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Merkezi’ne yönlendirildi. Baba oğulun tedavisine burada başlanırken Yanık Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan hastaların vaziyetlerine ilişkin bilgi verdi. Turan, baba ve oğulda yanık sebebiyle cilt hasarları oluştuğunu, madde ile temasın hızlı önlenmiş olmasının daha büyük sıkıntıların önüne geçtiğini ifade etti. Turan, erken müdahale edilmeyen yanık vaziyetlerinde uzuv kayıplarının meydana geldiğini ifade ederken, çimento ile bulaş vaziyetlerinde alanın temizlenmesi ve tıbbi yardım alınmasının önemine dikkat çekti.

Bakırköy’deki inşaatta feci olay

“Biraz daha büyük olsaydı yürüme şansımız olmayacaktı”

Uzun seneler inşaatta çalıştığını anlatan inşaat çalışanı baba Mehmet Ali Yekit, “Zemine beton atıyorduk, beton içeriğini kimse bize anlatmadı, bilgisini vermedi. Ne kadar zararlıdır bilmediğimiz için biz hevesle, severek işimizi yaptık. Daha sonra çalışma esnasında acıma oluyordu, yıkayınca bunları geçer hesabını yaparken, işimizi bitirdik. Baktık diz tutmuyor, birileri bizi hastaneye götürdü. Kauçuk eldivenler olması gerekir, dizden yukarı çizmeler olması gerekir. Kalıcı hasar bırakır, sakat olabilirsin bunun bilgisini vermeleri gerekir. Biraz daha gelmemiş olsaydık yani çok kötü vaziyetteydik.

Alan biraz daha büyük olsaydı yürüme şansımız olmayacaktı. Damarlara denk gelmiş. Ben oğlumla birlikte çalışıyorum. Sabah işimize akşam eve böyle çalışıyoruz. 20-25 senedir inşaattayım. Bildiğimiz bir şey değil bu beton, ne katkı konuluyor ne katılıyor bunun içine. Bizim bildiğimiz biraz harç bir torba çimento biraz kumla karıştırarak, o değildir. Mutlaka bir şey vardır, içerisini bilmiyorum bu şekilde olmaması gerekir. Dikkat etsinler, yüklenici şirket insanların bedenini, canını ucuza saymasınlar. Çalışanlar için de söyleyeceğim şu ki; hazır betonlarda yüksek çizmeler olmayınca çalışmasınlar. Benim başıma geldi, onların başına gelmesin” şeklinde konuştu.

Bakırköy’deki inşaatta feci olay

“Tedaviye geç başlamış olsaydık ayaklarımızdan olabilirdik”

Beton yaparken bir anda bacaklarında sıcaklık hissettiğini anlatan ve babasındaki yanıkların daha derin olduğunu ifade eden 22 yaşındaki İrfan Yekit, “3-4 yıldır inşaat işinde babamla birlikte çalışıyorum, biz su izolasyon bölümünde çalışıyoruz yerin altında. Babamla birlikte çalışırken, beton atarken oldu, betonun sanırım izolasyon kısmındaki üstündeki harcı fazla kaçırmışlar. Çizmelerimizin içine girdiği için ayaklarımızı yaktı. Biz önce farkında varmadık, sürtünmeden dolayı yanma olduğunu düşündük. Ortalama 3-4 saat çalıştıktan sonra betondan çıktık, deride yanma vardı. İşverenlerin çalışanlara biraz daha önem göstermesini rica ediyoruz. Gerçekten insanların yaşamı bu kadar ucuz olmamalı çünkü biz buradaki tedaviye geç başlamış olsaydık ayaklarımızdan olabilirdik. Çalışanların da biraz daha hassas olmasını istiyorum, çizmeler, eldiven olsun. Problem sanırım çimento şirketinin harcı karıştırdıklarında kimyasalı fazla katmasıydı bize gelen bilgi buydu” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar zorunluluktan çalıştığından can güvenliğini ikinci plana atıyor”

Çalışanlar için inşaat alanlarında daha çok tedbir alınması gerektiğini ifade eden Yekit, “Bu yıllarda fazlalaşmaya başladı, çimentoyla çalışan kişilerin yanması. Tedbir alınması ve çimento şirketlerinin artık buna bir dur demesi gerekiyor. Yaşım da genç olduğundan dolayı bu işe mecburiyetim olmadığı sürece tekrar yapmak istemediğimi çalıştığımı yere bildirdim. İnşaatlarda birçok insan zorunluluktan çalıştığı için can güvenliğini ikinci plana atıyor. Bu bizim başımıza geldi ve bence büyük bir ders oldu. Bundan sonra önce benim sağlığım, ondan sonra işim. Ailem üzüldü, iki kişi aynı anda oldu. Hatta bir daha bu konuyla alakalı çalışmamızı bile istemiyorlar. Ailede şu an yalnızca iki büyük kişi olarak çalışıyoruz, ailemizde çalışan yok. Bu vaziyetten dolayı biz mağduriyet yaşıyoruz ve çalışamıyoruz. Şu an bizim 3. derece yanık olduğundan dolayı, kalıcı izlerimiz kalacak. Ben biraz daha genç olduğumdan dolayı hafif atlatabilme şansım var ama babamın öyle bir şansı yok. Ya doku tazelenmesi olması gerekir ya da vücuttan örnek alınması gerekiyor” dedi

Bakırköy’deki inşaatta feci olay

“Babasının lezyonları daha çok orada bir iz oluşumu söz konusu”

Baba oğulun vaziyetine ilişkin bilgi vererek, yanık vaziyetlerinde yapılması gerekenlere ilişkin konuşan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yanık Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan, “İş ortamında çimento dökülürken bir çizmelerin üstünden çimento aşıyor ve cilt kontağı oluşuyor. Cilt hasarıyla derin yanıklarla bize geldiler. Çimentonun tabi katkı maddeleri oluyor, bunları kullanırken çok dikkat etmek gerekir. Özellikle eklem yerlerine gelebiliyor ara sıra orda ciltle uzun zaman temaslarında ağır hasarlara, deri kayıplarına yol açabiliyor. Kısmen kimyasal yanığa giriyor bunlar deri kayıplarına derin olduğu zaman, özellikle babasının lezyonları daha çok orada bir iz oluşumu söz konusu. Öyle bir bulaş olduğu zamanda bol su ile yıkıyoruz. Bu ürünlerde içerisinde hızlandırıcı birtakım hızlandırıcı ek malzemeler olabiliyor, o yüzden dikkat etmek gerekir. Evlerde de çalışırken mutlaka koruyucu tedbirler gözlük, eldiven, çizme giydiysek o çizmeyi aşmayacak biçimde cilt temasından kaçınılmasını öneriyoruz. Bu tarz hastaların bize sık sık başvurusu oluyor.

Temasların süresi de burada mühim. Uzun süre dikkat edilmeyen vaziyetlerde kısa çizmelerde eklem yerlerindeki uzun zamanlı temaslarda biz mühim cilt hasarları ile karşılaşıyoruz. Göze bulaşma vaziyetlerinde ve öbür organlarımıza geldiği zaman da bunların hızlı bir biçimde su ile temizlenmesi, oradaki kimyasal hasarın azaltılması ki ileri de vücudun onu en az hasarla en az iz bırakacak biçimde onarması açısından çok mühim. İş ortamlarında bu kimyasalları, yanıcı maddeleri kullanırken bunlara çok dikkat edilmesi gerekir, çünkü bir anda her şey negatife dönebiliyor. Göz kayıpları, eklem, uzuv ve insan kayıplarıyla karşılaşmamak için çok dikkat etmemiz gerekiyor” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.