adplus-dvertising

Bakanlıktan 81 İl Valiliğine ‘Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar’ ilgili yeni bir genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar” ile alakalı genelge gönderdi. Böylelikle yetkisiz ve usulsüz ışıklı/sesli uyarı işareti (çakar) kullanımın önüne geçilmesine yönelik denetimlerin sene sonuna kadar yoğun bir biçimde yapılması istendi.
Takip et
Bakanlıktan 81 İl Valiliğine ‘Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar’ ilgili yeni bir genelge
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanlığı son zamanda yetkisiz çakar kullanımına yönelik vatandaşlardan gelen şikayetler üstüne harekete geçti. Bakanlık 81 İl Valiliğine “Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar” alakalı yeni bir genelge gönderdi. Valiliklerden yetkisiz ışıklı/sesli uyarı işareti (çakar) ve geçiş üstünlüğü hakkının kullanımının önüne geçmeye yönelik denetimlerin sene sonuna kadar devamlı ve yoğun bir biçimde yapılmasını istedi.

Valiliklere gönderilen genelgede, 2918 sayılı Karayolları Trafik Yasasının “Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar ve sürme kuralları” başlıklı alakalı maddesinde geçiş üstünlüğüne sahip araçlar, bu araçların sürülmesi sırasında uygulanacak kurallar ile ışıklı ve sesli uyarı işaretlerinin kullanımına ilişkin usul ve esasların tespit edilerek, “Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar Hakkında Yönetmelik” kapsamında 2021 senesinde yürürlüğe girdiği ifade edildi. İlgili Yasanın ve mevzuat kapsamında geçiş üstünlüğüne sahip araçların halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmadan, duyulur ve görünür geçiş üstünlüğü işaretini vermek koşulu ile fakat görev halinde iken/ amaçları doğrultusunda kullanılabileceği ifade edildi.

Keyfi bir biçimde geçiş üstünlüğü hakkını kullananlara idari para cezası uygulanıyor

Genelgede, öte yandan mecburi olmadığı halde lüzumsuz geçiş üstünlüğü hakkını kullanan şoförler ile geçiş üstünlüğüne sahip olmadığı halde anılan cihazları araçlarında bulunduran ve kullananlar hakkında idari para cezası yaptırımı uygulandığı ifade edildi.

Özellikle son zamanda trafik güvenliğini tehlikeye sokan yetkisiz çakar kullanımına ilişkin vatandaşların şikayetleri de dikkate alınarak, yetkisiz ışıklı ve sesli uyarı işareti, geçiş üstünlüğü hakkının kullanımının önüne geçilmesi ve toplumsal farkındalığın artırılması maksadıyla valiliklerden; ülke genelinde denetimlerin artırılarak özel denetim planlamalarının yapılması ve bu faaliyetlerin sene sonuna kadar etkin, yoğun ve devamlı olarak devam ettirilmesi istendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.