adplus-dvertising

Bakanlık İstanbul’da türbelerin restorasyonu için harekete geçti!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy II. Mahmud Türbesi’nde yapılan restorasyon çalışmalarını inceledi Vali Yerlikaya, konuyla alakalı bir paylaşımda bulundu.
Takip et
Bakanlık İstanbul’da türbelerin restorasyonu için harekete geçti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çemberlitaş’ta bulunan II. Mahmud Türbesi’nde yapılan, restorasyon çalışmalarını inceledi. Bakan Ersoy’a Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz eşlik etti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy araştırmalarının sonrasında basın açıklaması yaptı. Bakan Ersoy, II. Mahmud Türbesi’ndeki ziyaretinin sonrasında Ayasofya Camii’nde açılacak olan Ayasofya Medresesi’nde incelemerde bulunmak üzere türbeden ayrıldı.

HATIRAYI KORUYORUZ
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Bu proje kapsamında, İstanbul Türbeler Müze Başkanlığımız ve Galata Mevlevihanesi Müze Başkanlığımız sorumluluğunda 124 adet türbenin, ihyası çalışmasını gerçekleştiriyoruz. 124 tanenin 15 tanesi padişah türbesi 28 tanesi hanedan türbesi, 60 tanesi sadrazam ve paşaların olduğu türbe ve 21 adet de mühim dini şahsiyetin türbesi var. Şu ana kadar 45 tanesi ile alakalı çalışmamızı başlattık. Ramazan sonuna kadar bu sayıyı inşallah 60’a çıkarıyoruz.Sene sonuna kadar da aşamalı olarak 124’ün hepsini bu kapsamda kısmi onarım ve kapsamlı onarım biçiminde onarıma almış olacağız. Tarihimize bakıldığında bu kadar geniş kapsamlı bu kadar sayıda türbenin yapıldığı ilk çalışma olacak. Hem ecdadımızın hatırasını korumuş olacağız gelecek nesillere aktarmış olacağız, hem de İstanbul için İslamiyet için mühim bir değeri de kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu.Bakanlık İstanbul’da türbelerin restorasyonu için harekete geçti!

RESTORASYON ÇALIŞMASI

II. Mahmud Türbesi’nde yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında türbe sebil, odalar, çeşme ve hazîreden oluşan bir yapı manzumesi içinde düzenlendi. Divanyolu üstünde yuvarlak kemerli ve şebekeli pencerelere sahip bir avlu içinde yer verilen türbenin cephesinde iki yuvarlak kemerli kapıda çalışma yapıldı. Yesârîzâde Mustafa İzzet tarafından yazılmış kitâbesi bulunan türbe, 19.yüzyıl Osmanlı Hânedan türbeleri geleneğini sürdürür. Ampir üslûbunda inşa edilen yapıda cepheler mermerle kaplanmış, sekizgen planlı türbe sekizgen kasnaklı büyük bir kubbe ile örtüldü. Türbe içinde bulunan kabartmalarda çalışmalar yapıldı.Bakanlık İstanbul’da türbelerin restorasyonu için harekete geçti!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.