Bakanlık internette yapılan kampanya ve indirimler için inceleme başlattı!

Ticaret Bakanlığı, ‘efsane cuma indirimleri’, ‘şahane cuma indirimleri’ gibi adlarla birçok ürün yelpazesinde çeşitli oranlarda yapılan indirimlere karşı tüketicileri uyardı.
Takip et
Bakanlık internette yapılan kampanya ve indirimler için inceleme başlattı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ürün fiyatlarının yüksek miktarda artırılıp, daha sonra sıklıkla bu fiyat üstünden indirim yapıldığına dikkat çekilerek, aykırılıkların tespiti halinde lüzumlu idari yaptırımların uygulanacağı söylendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kamuoyunda ‘efsane/şahane cuma indirimleri’ olarak bilinen ve çok sayıda üründe çeşitli oranlarda indirimlerin yapılacağının ilan edildiği kampanyaların bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kasım ayında gerçekleştirildiği anımsatıldı. e-Ticaret alışverişlerin, söz konusu avantajlar yanında yanıltıcı indirimler, lojistik süreçlerde aksama, kötü niyetli satıcılarca ayıplı mal gönderimi yahut ürün bedelinin tahsil edilmesine rağmen mal göndermeme, cayma hakkını kullandırmama gibi birçok dezavantajları da beraberinde getirdiği söylendi. Tüketicilerin özellikle kasım ayı ile beraber düzenlenen indirim kampanyalarında mağduriyet yaşamamaları ve satıcı yahut sağlayıcıların da idari yaptırımlarla karşılaşmamaları için taraf olacakları mesafeli sözleşmelere ilişkin olarak dikkatli olmalarının önem arz ettiği vurgulandı.

‘BİLİNÇLİ TÜKETİCİ’ UYARISI

Tüketiciler açısından dikkat edilmesi gereken başlıklar şu şekilde sıralandı:

“Bilinçli bir tüketici olarak, gerçekten ihtiyaç duyulan mal-hizmet tespit edilerek yalnızca bu ihtiyaçları gidermek maksadıyla alışveriş yapılması, hem bu dönemde lojistik süreçlerin aksamasının engellenmesi hem de bireysel bütçenin dengelenmesi açısından mantıklı ve akılcı bir yaklaşım olacaktır. Yapılacak alışveriş öncesinde arama motorlarında kısa bir ön inceleme yapmak, satıcı-sağlayıcının (açık ad ve adres, ticari unvan, sabit telefon numarası, vergi kimlik numarası, MERSİS kaydı, ETBİS kaydı, güven damgası akreditesi vb.) detaylı bilgilerinin olup olmadığını hatta gerekirse satıcı-sağlayıcı hakkındaki şikayetleri ve bu şikayetlere ilişkin satıcı-sağlayıcıların müşteri destek planlarını araştırmak olası mağduriyetlerin önüne geçecektir. Online alışverişin tüketicilere sağladığı en mühim avantajlardan olan malın yahut hizmetin nitelikleri, fiyatı gibi unsurlarının kolay, hızlı ve ücretsiz bir şekilde karşılaştırma olanağı olduğu göz önüne alınarak benzer mecralardan ürünün ortalama fiyatının araştırılması fiyat konusunda aldatılmanın önüne geçecektir.”

‘İNDİRİM ORANI’ VURGUSU

İndirim oranlarına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, “‘Efsane-şahane cuma/kasım indirimleri’ kapsamında birçok online alışveriş sitesi ve öbür satıcılar, oldukça yüksek oranda indirim yapmakta yahut yaptıklarını iddia etmektedirler. Bu kampanyalar kapsamında, satıcı-sağlayıcılarca önce ürünlerin fiyatlarının yüksek bir miktarda artırılması, sonra ise bu fiyat üstünden indirim yapılması sıklıkla rastlanan bir vaziyettir. Tüketicilerimizin bu gibi uygulamalara karşı son derece dikkatli olmaları büyük önem taşımaktadır. Bu gibi yanıltıcı uygulamalara maruz kalmamak ve gerçekte ne oranda indirim yapıldığını anlayabilmeniz için ilgilendiğiniz ürünlerin önceki satış fiyatlarını da incelemek ve gerçekçi olmayan yahut yüksek görünen indirimlere dikkatli yaklaşmak gerekmektedir. İnternet sitesinin isimi, adres çubuğunda her zamanki gibi görünmüyorsa, sahte yahut taklit bir site olması olasılığına rağmen site isminin kontrol edilmesi mağduriyetleri azaltacaktır” dendi.

‘ÖDEME GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ’

Sosyal medya kanalları aracılığıyla yönlendirilen sayfalara karşı dikkatli olmak gerektiği söylenen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Sosyal medyada gezinirken karşınıza çıkan tanıtım ve ilanlara karşı, bu sitelerin taklit olması olasılığı dikkate alınarak satıcı-sağlayıcının kendi sitesinden ürünü ve fiyatını kontrol etmek de mağduriyetleri azaltacaktır. İnternet üstünden alışveriş yapılmasına karar verilmesi vaziyetinde alışveriş yapılacak sitenin SSL sertifikası, 3D security yahut sanal kartla ödeme gibi ayrıntılara sahip olup olmadığı ve varsa bu tür ödeme taktiklerinin tercih edilmesi hususlarına dikkat edilmesi ödeme güvenliği açısından mühimdir. Ödeme yapmadan önce, yasal olarak tüketiciye verilmesi gereken ön bilgiler mutlaka okunmalı ve bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir. Mesafeli alışverişlerde, ön bilgileri görmeden yahut detaylı bir biçimde okumadan ödeme yapmamak da çoğu mağduriyeti engelleyecektir. Satıcı-sağlayıcı unvanı, açık adresi, detaylı öbür iletişim bilgileri, mal yahut hizmetin ödenecek toplam tutarı, cayma hakkına ilişkin detaylar ve hak arama yolları bu bilgilerden bazılarıdır.”

‘MAĞDUR EDİLMEMESİ GEREK’

Satıcı ve sağlayıcılar açısından dikkat edilmesi gerekenler de şu şekilde sıralandı:

“Yasal olarak tüketiciye verilmesi gereken (malın toplam fiyatı ile temel nitelikleri, satıcının ticari unvanı, iletişim bilgileri, satın alınan mala ilişkin yasal cayma istisnası olup olmadığı ve dolayısıyla cayma hakkının kullanılıp kullanılamayacağı, bu hakkın kullanım süresi, bu hakkın kullanılmasında tüketicinin yükümlülüğü, satıcının sorumluluğu vb.) bütün hususlarda detaylı olarak gerçekleştirilen ön bilgilerin, yasal süresinde, açık ve anlaşılır bir biçimde iletilmesi önem taşımaktadır. Malın teslimi, hizmetin ifası, cayma hakkının kullanılması vaziyetinde bedel iadesi gibi konularda Yasa ve ikincil düzenlemelerle tespit edilen bütün sürelere eksiksiz uyulması, bedel iadelerinin hem yasal süresinde hem de satın alırken kullanılan ödeme aracına uygun bir biçimde ve tüketiciye herhangi bir masraf yahut yükümlülük getirmeden tek seferde yapılması, özellikle bu dönemde ekonomik olarak zor vaziyette olan tüketicilerin, stokta bulunmama, tedarik edememe gibi gerekçelerle mağdur edilmemesi gerekmektedir. Bu çerçevede, mesafeli satışlarda, stok ve ürün tedariki aşamalarına her zamankinden daha hassas ve profesyonel yaklaşılması, pandemi sebebiyle öngörülemeyecek vaziyetlere rağmen ihtiyatlı hareket edilerek, gerekirse satış kanalları yazılımları geliştirme-personel destek sağlama gibi teknik tedbirler alınması suretiyle bu sürecin daha sağlıklı ve makul yönetilmesi önem arz etmekte.”

İNDİRİMLİ SATIŞA İLİŞKİN DİĞER YASAL DETAYLAR

İndirimli satışların başlangıç ve bitiş tarihleri ile indirimli olarak satışa sunulan mal yahut hizmetin miktarı sınırlı ise bu miktarın açık ve anlaşılır bir şekilde belirtilmesi gerektiği kaydedilerek, “İndirimli satış reklamlarında, hangi mal yahut hizmetlerin indirimli satışa konu edileceği yahut ne kadar indirim uygulanacağı hususlarında mana karışıklığına yol açarak tüketicileri yanıltabilecek yahut gerçekte olduğundan daha çok indirim uygulanıyormuş izlenimi yaratacak ifade yahut görüntülere yer verilmemesi; yapılan indirimin miktarı yahut oranı hesaplanırken, indirimli fiyattan bir önceki fiyatın asıl alınması; indirimli satışa konu edilen mal yahut hizmetlerin indirimden önceki fiyattan daha düşük fiyatla satışa sunulduğunun ispatının reklam verene ait olduğu; fiyatın geçerliliği ile alakalı bir müddet yahut stok sınırı var ise, bu süre ve stok miktarı reklamlarda açıkça belirtilmesi hususlarında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa ile getirilen yükümlülüklere uygun hareket edilmesinin hem tüketiciler hem de öbür satıcı ve sağlayıcılar açısından daha güvenli ve sağlıklı bir alışveriş ortamının yaratılması açısından önem taşımakta” dendi.

‘RESEN İNCELEME BAŞLATILDI’

Açıklamada öte yandan “Bu kapsamda bakanlığımızca yer alan hususlara ilişkin aykırılıkların tespiti halinde lüzumlu idari müeyyideler uygulanacak olup, öte yandan özel indirim günlerine ilişkin olarak Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu tarafından da resen araştırmalar başlatılmıştır. Mesafeli sözleşmelere ilişkin olarak hak kaybına uğrayan tüketicilerimizin uyuşmazlıklarının çözümü için parasal sınırları da dikkate alınarak Tüketici Hakem Heyetleri ya da Tüketici Mahkemelerine başvurmaları gerekmektedir” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.