adplus-dvertising

Bakan Yanık, Roma’da yaşlanma ile ilgili ülke beyanını sundu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen BM Avrupa Ekonomik Komisyonu Yaşlanma Konferansı kapsamında MIPAA+20 Raporu’nun ve BM AEK Bölgesi’nde Yaşlanmaya İlişkin Madrid Uluslararası Eylem Planı’nın uygulanmasına ilişkin BM AEK Sentez Raporu’nun lansmanına katıldı.
Takip et
Bakan Yanık, Roma’da yaşlanma ile ilgili ülke beyanını sundu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Roma’daki BM Avrupa Ekonomik Komisyonu Yaşlanma Konferansı’nda yaş dostu hayat alanlarını yaratmaya yönelik pratiklerin Türkiye’de hız kazandığını belirleterek, “Son 20 sene içerisinde özellikle engelsiz tasarım ve yaş dostu çevreye yönelik farkındalık artış göstermiştir. Özellikle son 5 sene içerisinde ise ulaşım, barınma, çevre, kentleşme, bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin ulusal üst düzey politika belgeleri yaşlılık bağlamında da ele alınmaktadır” şeklinde konuştu.

Bakan Yanık, Roma’da yaşlanma ile ilgili ülke beyanını sundu

Bakan Yanık, yazılı sunduğu ülke beyanında, Türkiye’de yaşlı nüfusun oranının 2016’da yüzde 8.3 iken (6 milyon 651 bin 503) 2021’de yüzde 9.7’ye (8 milyon 245 bin 124) yükseldiğini, son 5 senede yaşlı bireylerin sayısının yüzde 24 arttığını söyledi. Türkiye’nin en hızlı yaşlanan ülkeler arasında bulunduğuna işaret eden Bakan Yanık, “Tecrübe ettiğimiz bu demografik dönüşüm süreci bizleri yaşlanma üstüne genel bağlamda içermeci ve bütüncül bir politika çerçevesi planlamaya yönlendirmiştir” ifadesine yer verdi.

Yaşlanmanın, 2002’den bu yana Türkiye’de bir sosyal politika alanı olarak ele alındığını kaydeden Bakan Yanık, nüfusun hızlı yaşlanmasının neticesi olarak sosyal hizmetleri ve uzun zamanlı bakım modellerini çeşitlendirme gereksinimi ortaya çıktığını, bu vaziyetin ise ulusal düzeyde yaşlanmaya ilişkin bütün paydaşların beraber ve koordineli çalışması gerekliliğini doğurduğunu dile getirdi. Türkiye’de bu konuda son 5 senede yürütülen çalışmaları anlatan Bakan Yanık, yaşlılara yönelik sosyal hizmet modellerinin hem kişisel hem de bölgesel ihtiyaçları karşılayacak biçimde çeşitlendirilip genişletildiğini kaydetti. Kalifiye personel sayısının ve bu personelin niteliğinin artırıldığını ifade eden Bakan Yanık, uzun zamanlı bakım sistemlerinin niteliğini artırmak maksadıyla bakım hizmetleri kalite standartlarının geliştirildiğini vurguladı. Bakan Yanık, alanda özellikli personel yetiştirmek maksadıyla sosyal hizmetler, geriatri ve gerontoloji gibi disiplinlerin müfredatlarının düzenlendiğini, üniversitelerde yaşlılık alanında araştırma ve çalışmalar ile yaşlılık araştırma ve uygulama merkezlerinin açılmasının desteklendiğini aktardı.

Bakan Yanık, Roma’da yaşlanma ile ilgili ülke beyanını sundu

“Projeler devlet tarafından destekleniyor”
Kuşaklararası dayanışmayı kuvvetlendirmek için gönüllü aktivite ve projelerin desteklendiğini söyleyen Bakan Yanık, şu şekilde devam etti:
“Yaşlı bireyler için geliştirilen politikaların uygulanmasını yaygınlaştırmak ismine, merkezi yönetim, belediyeler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere, paydaşların projeleri devlet tarafından desteklenmiştir. Bu kapsamda, 2016 senesinden beri belediyelerin evde bakım ve gündüz bakım hizmetlerine ilişkin projeleri desteklenmektedir. İlaveten toplumun en kırılgan kesimlerindeki yaşlı bireyler için evde bakım ve gündüz bakım hizmeti temin etmeyi amaçlayan Yaşlılar için Gündüz ve Evde Bakım Hizmetlerinin İyileştirilmesi Projesi (YAGEP) ve En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Geçici Koruma ve Uluslararası Koruma Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişimin Arttırılması Projesi (FRIT-II) geliştirilmiştir.”

Bakan Yanık, Roma’da yaşlanma ile ilgili ülke beyanını sundu

“Engelsiz tasarım ve yaş dostu çevreye yönelik farkındalık arttı”
Türkiye’de “yaş dostu” hayat alanlarını yaratmaya yönelik pratiklerin hız kazandığını vurgulayan Bakan Yanık, bunlardan birinin de “eşilebilirlik” olduğunu kaydetti. Bakan Yanık, “Son 20 sene içerisinde özellikle engelsiz tasarım ve yaş dostu çevreye yönelik farkındalık artış göstermiştir. Özellikle son 5 sene içerisinde ise ulaşım, barınma, çevre, kentleşme, bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin ulusal üst düzey politika belgeleri yaşlılık bağlamında da ele alınmaktadır. Yaşlı bireylerin sosyal yaşama aktif katılımını temin etmek için ücretsiz yahut indirimli ulaşım hizmetleri sunulmaktadır. Gene sosyal ve kültürel aktivitelere katılımı artırmak için yaşlı bireylere çeşitli ücretsiz ve indirimli, ulaşım haricinde seçenekler de sunulmaktadır” ifadelerini kullandı.
Yaşlılara yönelik bütün hizmetlerin nüfusun hızla yaşlanan demografik yapısıyla beraber uluslararası ve bölgesel gelişmeler gözetilerek, aktif ve sağlıklı yaşlanma perspektifiyle geliştirildiğini vurgulayan Bakan Yanık, şunları kaydetti:
“Bu kapsamda, nüfusu demografik olarak yaşlanma sürecine bizden daha önce girmiş ülkelerin politika ve hizmetlerini takip ediyoruz. Bu ülkelerin yaşlanma alanında iyi uygulama örneklerini ve deneyimlerini inceliyoruz. Yaşlı bireylere yönelik politikaların revize edilmesi ve yeni politikaların geliştirilmesi için I. Yaşlılık Şurası Netice Bildirgesi ve Aktif Yaşlanma Strateji Belgesi gibi politika belgeleri yayınlanmıştır. Bütün bunlarla beraber yaşlanma alanında uluslararası ve bölgesel iş birliğine büyük önem veriyor, yürütülen çalışmaları kıymetli buluyoruz. Yaşlanma Daimi Çalışma Grubuna aktif katılımımızı sürdürmeye ve yaşlı bireylerin insan haklarının yaşama geçirilmesinde somut ilerleme kaydetmenin yolları ile yaşlılık alanında yasal olarak bağlayıcı bir belgeye ilişkin görüş alışverişinde bulunma konusunda istekli olduğumuzu belirtmek isteriz.”

Bakan Yanık, Roma’da yaşlanma ile ilgili ülke beyanını sundu
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.