adplus-dvertising

Bakan Varank: ‘2001 yılında bu ülkede sadece 2 teknopark vardı, bugün 94 teknopark var’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Alman Üniversitesi Uluslararası Yüzey Incelemeleri ve İnovasyon Merkezi (UYAM) Güdümlü Proje İmza Töreni’ne katıldı. Programda konuşan Bakan Varank, “2001 senesinde bu ülkede yalnızca 2 teknopark vardı ve bu Teknopark’larda yalnızca 600 yüz kişi çalışıyordu. Bugün 94 teknoparkta, 84 bin araştırmacı ARGE yapıyor, inovasyon yapıyor“ şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Varank: ‘2001 yılında bu ülkede sadece 2 teknopark vardı, bugün 94 teknopark var’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk – Alman Üniversitesi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla ‘Türk Alman Üniversitesi Uluslararası Yüzey Incelemeleri ve İnovasyon Merkezi (UYAM) Güdümlü Proje İmza Töreni’ düzenlendi. Programa; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Hüseyin Nail Anlar, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Türk Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız, İstanbul Kalkınma Ajansı Sekreteri Dr. İsmail Erkam Tüzgen katıldı. Proje çerçevesinde, İstanbul ve çevresindeki otomotiv, çelik, metal, beyaz eşya, gemi inşa, boya, galvaniz ve emaye ve öbür alakalı sektörlerin korozyon gibi yüzey işlemleriyle alakalı problemlerine inovatif çözümler üretilecek.

“UYAM’ın faaliyetlerine başlamasıyla beraber ülkemiz gerçekten mühim kazanımlar elde edecek”

Programda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Üniversitelerimiz Sosyal ve ekonomik kalkınma noktasında ülkemize büyük katkılar sağlıyor. Türk Alman Üniversitesi de kurulduğu günden bu yana yaptığı çalışmalar, sağladığı iş birlikleri ve yürüttüğü projelerle gerçekten bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Birazdan bu projelerden biri olan Türk Alman Üniversitesi Uluslararası Yüzey Incelemeleri ve İnovasyon Merkezi Projesinin imzasını atacağız. Esasında bu imza töreni biraz geriden geliyor. Şu anda yerimiz hazır. Çalışmalar, makine, ekipmanla alakalı başladı. Biz bunu İstanbul’a ve dünyaya, Türkiye’ye nasıl tanıtırız diyerek bunun bu toplantıyı düzenliyoruz. İstanbul Kalkınma Ajansımızın yüzde 75’ini finanse edeceği UYAM’ın faaliyetlerine başlamasıyla beraber ülkemiz gerçekten mühim kazanımlar elde edecek. Toplamda 26 milyon liranın üstünde yatırımla kurulacak merkez, 2 bin metrekare kapalı laboratuvar alanına da sahip olacak“ şeklinde konuştu.

Bakan Varank: ‘2001 yılında bu ülkede sadece 2 teknopark vardı, bugün 94 teknopark var’

“TOOG’un koltuklarının testi bu merkezde gerçekleşti”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Türk-Alman Üniversitesi kurulduğu günden itibaren iş birlikleri gerçekleştirdiklerini söyleyerek “Bu merkezde kaplama, ısıl işlem, bol çelik, mikro yapı analizi, mekanik fiziksel kimyasal karakterizasyon ve sektöral inovasyon laboratuvarları, akredite laboratuvarları yer alacak. Hasar analizleri, korozyon incelemeleri, yüzey mühendisliği ve daha birçok araştırma bu laboratuvarda yürütülecek. Akredite test ve analiz hizmetleri buradan verilecek. Hocamız da biraz önce belirtti. Biraz önce biz yangın ve deprem laboratuvarlarını merkezlerini ziyaret ettik. Burada da akredite bir biçimde şu anda sanayiye destek verilmeye çalışılıyor. Ve gerçekten arkadaşlarımız güzel bir altyapı kurmuşlar. Tabii ben bilmiyordum. Biraz önce öğrendim. Türkiye’nin arabasının koltuklarını, testleri de esasında burada gerçekleştirilmiş. Bu da kurduğumuz altyapıların ne kadar işlevsel ve kıymetli olduğunu göstermesi bakımından da gerçekten güzel bir örnek“ diyerek konuştu.

“Kuvvetli altyapılarınız olursa fakat kuvvetli üst yapılar kurabilirsiniz”

Bakan Varank, Türkiye’nin kuvvetli sanayi alt yapısına da değinerek “Kuvvetli üst yapıların inşası fakat kuvvetli altyapıların inşasıyla mümkün. Yeterince yükselebilmek istiyorsak zirveye tırmanmak istiyorsak öncelikli olarak kaliteli ve sağlam altyapılara sahip olmak zorundayız. Fakat bu gerçek maalesef ülkemizde senelerce yalnızca lafta kaldı. Onlarca yıl bu ülkede altyapı manasında maalesef hiçbir şey yapılmadı. Tabii ben şu anda spesifik olarak sanayi ve teknoloji altyapılarından bahsedeceğim. Bir de ulaşım, sağlık, sosyal güvenlik, iletişim altyapılarına girersek emin olun bu işin içerisinden hiç çıkamayız. Ama yalnızca bir örnek vermek istiyorum. Biliyorsunuz zaman zaman bizi eleştiriyorlar. Diyorlar ki siz 20 senede yatırımları taşa, toprağa betona yaptınız. Kıymetli arkadaşlar, ben yalnızca bir örnekten bahsedeceğim.

Bakan Varank: ‘2001 yılında bu ülkede sadece 2 teknopark vardı, bugün 94 teknopark var’

Burada Bolu Dağı Tüneli’nden geçmiş olan kimler var? Bolu Dağı Tüneli’nden geçmiş hemen hemen salonun yüzde 80’ni Bolu Dağı Tüneli’nden geçmiş. O tünelin temeli ne zaman atıldı biliyor musunuz? 1993 yılında. Ama bizden önceki iktidarlar o tüneli bitiremedikleri için biz fakat 2007 yılında o tüneli bitirip hizmete açtık. Şuanda bize şunu diyebilir misin? Taşa, toprağa yatırım yaptınız. O zaman ne diyorlardı o zamanlar? Patates deposu olarak buraları kullanalım. Bu işlerden vazgeçelim. Eğer tamam biz kabul etseydik şu anda İstanbul, Ankara arasında hatta İstanbul’la Anadolu arasındaki bağlantıyı nasıl sağlayacaktık? İşte biz senelerdir bu ihmal edilmişliklerin farkını kapatmak için yatırımlarımızı yaptık. Ne dedik? Kuvvetli altyapılarınız olursa fakat kuvvetli üst yapılar kurabilirsiniz” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milli teknoloji hamlesi ışığında 2002’den bu yana ektiğimiz tohumlar artık ağaç olmaya başladı”

Bakan Varank altyapıların gerçekleştiği için Türkiye’nin sanayisinin ileriye gittiğini ifade ederek “Ticaret ileri gidiyor, ihracat ileri gidebiliyor. İşte bunun için biz bu eleştirileri kesinlikle kabul etmiyoruz. Keşke bizden öncekiler bu yatırımları tamamlasalardı biz bunları hiç yapmasaydık. Bakın dün gece ben biraz araştırma yaptım. Dünyada denizin altından trenin geçtiği ilk tünel ne zaman yapılmış biliyor musunuz? 1863 senesinde. Peki biz Marmaray’ı ne zaman yapabildik? 2013 senesinde. Keşke 2013 senesine kadar birileri İstanbul’un vizyonunu anlayabilseydi. Bu yatırımları yapabilseydi, biz bu yatırımları yapmasaydık. Farklı alanlara daha fazla kaynak aktarabilseydik. Ama işte ihmal edildiği için biz bu altyapı yatırımlarını yapmak zorunda kaldık. Tabii bakınız biz bunları yaparken esasında farklı alanlara da esas katma değer gerektirecek alanlara da yatırım yapmaya başladık. Ve iktidara geldiğimizde kolları sıvadık.

Bakan Varank: ‘2001 yılında bu ülkede sadece 2 teknopark vardı, bugün 94 teknopark var’

Türkiye şu anda yüksek teknolojiye geçiş konusunda olması gerekenden daha fazla efor sarf ediyor. Fakat bu vaziyet bugün yapılmayanların değil, geçmişte yapılmayanların bir sonucu. İşte biraz önce söyledim. Yaptığımız test merkezlerinin inovasyon merkezlerinin, altyapılarının bir kısmına olsun yatırımı geçmişte yapılmış olsaydı geçmiş iktidarlar bu yatırımları tamamlamış olsaydı şu anda yüksek teknoloji imalatında çok daha hızlı yol alabilecektik. İşte biz o ihmal edilmişlikleri telafi ederek yolumuza devam ediyoruz. Şunu da özellikle ifade etmek istiyorum. Biz hiçbir zaman da keşke diyen bir tarz içerisine girmedik. Biz her zaman bakıyoruz. İşte görüyorsunuz sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde milli teknoloji hamlesi ışığında 2002’den bu yana ektiğimiz tohumlar artık ağaç olmaya başladı. Ve bu ağaçlarda meyve vermeye başladı. Biz bu anlamda geleceğe umutla bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

“2001 senesinde bu ülkede yalnızca 2 teknopark vardı, bugün 94 teknopark var”

Teknopark’ların önemine değinen Bakan Varank, “Bu dönemde gerek Teknoparklarımızda, gerek farklı AR-GE merkezlerimizde, tasarım merkezlerimizde o kadar başarılı işlere firmalarımız, üniversitelerimiz imza atıyorlar ki zaman zaman biz içerisinde olmamıza karşın bunlardan şaşkınlık duyuyoruz. Ya gerçekten bu işi de bu arkadaşlarımız mı başarmış diyoruz. Ama ne dedik? Keşke bu işler daha önce başlasaydı. 2001 senesinde bu ülkede yalnızca 2 teknopark vardı ve bu teknoparklarda yalnızca 600 yüz kişi çalışıyordu. Bugün bu 94 teknoparkta, 84 bin araştırmacı ARGE yapıyor inovasyon yapıyor“ ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.