Bakan Soylu’dan uyuşturucuya anne destekli çözüm!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “En İyi Narkotik Polisi: Anne” projesiyle alakalı yaptığı açıklamada, “Biz bu meseleyi annelerle çözeceğimize inanıyoruz. Çünkü şunu söyleyeyim, uyuşturucu kullanan çocukların yüzde 90’ına yakın annesi var” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Soylu’dan uyuşturucuya anne destekli çözüm!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanlığı ve Radyo Televizyon Basın Mensuplarını Derneği, çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçme ile alakalı anne duyarlılığından yararlanmak maksadıyla başlattığı “En İyi Narkotik Polisi: Anne” projesi Kırıkkale’de yaşama geçirildi. Uyuşturucu madde kullanan 19 yaş ve üstü bağımlı bireylerin tedavi edilerek sosyo-ekonomik yaşama entegrasyonlarını sağlanması için “Huzur Köy” projesi kapsamında valilik tarafından kurulan rehabilitasyon merkezinde Vali Yunus Sezer, 24 anne ile bir araya gelerek değerlendirme toplantısı yaptı.

Vali Sezer, toplantı esnasında görüntülü telefon bağlantısıyla anneleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştürdü.

“Gene bir örnek olacak buna inanıyorum”
“Huzur Köy” projesini başlangıcından itibaren takip ettiğini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Başlangıcından beri bende takip ediyorum. Hem valimiz hem de arkadaşlarımızın gayretlerini hem burada rehabilitasyon için çok iyi olabileceği garantisini taşıyorum. Gene bir örnek olacak buna inanıyorum. İnşallah arkadaşlarımızın ortaya koyacağı gayretle hem anneler hem aileler hem de bu musibete musallat olan çocuklar kurtulacaktır. Ona inancım tam. Özellikle ‘En İyi Narkotik Polisi: Anne’ projesinin de bütün vilayetlerimizde arkadaşlarımız tarafından sahiplenmesi beni öte yandan çok mutlu ediyor. Veliler tarafından sahiplenmesi anneler tarafından sahiplenmesi bizi öte yandan mutlu ediyor. Çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Çocukların yüzde 90’ına yakın annesi var”
Uyuşturucu meselesini annelerle çözüleceğini ifade ederek, uyuşturucu kullanan çocukların yüzde 90’ına yakın annesinin var olduğunu dile getiren Soylu, şunları kaydetti:

“Çünkü şunu söyleyeyim; uyuşturucu kullanan çocukların yüzde 90’ına yakın annesi var. Genelde toplumda şu şekilde bir bilgi var. Onlar anneden babadan ayrı çocuklar. Bir takım sorunlar yaşadıkları için bu meselelere giriyorlar. Ama yüzde 90’ına yakın annesi var. Eğer biz annelerle bu farkındalığı beraber paylaşabilirsek, onların karşı karşıya kaldığı problemleri birlikte aşabilme yeteneğine sahip olabilirsek, onları meselenin başında çocuklarının bu illete bulaştığını anlayabilecek bir vaziyete getirebilirsek, sanıyorum ki; bir taraftan sizin gayretiniz bir taraftan valiliklerimiz, emniyetimiz, sağlık bakanlığımız, bir taraftan Yeşilay’ımız hep beraber el ele verip bu meselenin üstünden gelebileceğimizi düşünüyorum. Bu Huzur Köyleri gibi köyler, bizim açımızdan mühim bence iyi bir adım oldu. En kısa sürede gelmek nasip olur.”

“24 adet de annemiz var”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Huzur” Köy projesi ile ilgili bilgiler aktaran Vali Yunus Sezer, “Burada Bakanım bir kompleks kurduk. 40 yataklı yerimiz var. Aynı zaman da seralarımız çalışma ofislerimiz atölyelerimiz spor sahalarımızla birlikte 80 dönüm arazimiz var. Seralarımızda dikimlerimizi başlattık. Çocuklarımız çiçek yetiştirecekler. Açacağımız kurslarda meslek öğrenecekler. 22 adet gencimiz var burada. 24 adet de annemiz var. Toplantıdayız hep birlikte” ifadesini kullandı.

“Buradan verim alacağımızı düşünüyoruz”
Anneler ismine konuşan ve adını belirtmek istemeyen bir anne ise, uyuşturucu bağımlısı iki çocuğunu topluma kazandırdığın anlatarak, “Uyuşturucuya karşı duyarlı olduğunuz için size çok teşekkür ediyoruz. Valimiz Yunus bey de bize destek olduğu için ona çok teşekkür ediyoruz. Bize bu şekilde bir proje gerçekleştirdi. Biz çok beğendik. Buradan verim alacağımızı düşünüyoruz. Topluma kazandıracağız ekip halinde. Gayet güzel. Benim 2 adet oğlum uyuşturucuya teslim etmiştim ama onları şu an topluma kazandırdım. Artık sokaklarda ailelerle, çocuklarla devamlı diyalog halindeyim. Ekip kurduk ekiple çalışıyoruz. Mücadele veriyoruz. Uyuşturucu ile mücadele veriyoruz. Topluma bir çocuk kazandırabilirsek bizim için en büyük mutluluk bu olacak. Biz artık çocuklarımızın elinde folyo değil kitap görmek işitiyoruz. Köşelerde torbacı görmek istemiyoruz. Mücadeleye devam” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.