adplus-dvertising

Bakan Soylu’dan CHP’nin sınır söylemine tepki

Bakan Soylu: “Bir siyasi partinin 14. katından ‘Türkiye’de sınırlar iyi tutulmuyor, sınır namustur’ diye burada yapılanları görmezden gelmek vicdana da insanlığa da fedai can ederek buralarda mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimize bühtan ve iftiradır”
Takip et
Bakan Soylu’dan CHP’nin sınır söylemine tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin sınır güvenliğiyle alakalı söylemlerini eleştirerek, “Bir siyasi partinin 14. katından ‘Türkiye’de sınırlar iyi tutulmuyor, sınır namustur’ diye burada yapılanları görmezden gelmek vicdana da insanlığa da fedai can ederek buralarda mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimize bühtan ve iftiradır. Bunu bu şekilde belirterek sonrasında bunu kentlerin billboardlarında, üst geçitlerde pankartlama çalışması yaparak devletini milletinin gözünde aciz vaziyeti düşürmeye çalışmak son derece insanoğluna yakışmayacak davranıştır” şeklinde konuştu.

Bakan Soylu’dan CHP’nin sınır söylemine tepki

Çeşitli araştırmalarda bulunmak üzere İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile Van’a gelen Bakan Soylu, Ferit Melen Havaalanında Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve protokol mensupları tarafından karşılandı. Daha sonra helikopterle Çaldıran-İran sınırında inşa edilen güvenlik duvarı ve güvenlik yolunu inceleyerek çalışmalar hakkında Vali Bilmez ve şirket yetkililerden bilgi alan Bakan Soylu, 3,5 senesi aşkın süredir doğu ve güney sınırında güvenlik duvarı çalışmalarının yürütüldüğünü belirterek, “Bugüne kadar Ağrı, Iğdır sınırları ve onun da hemen üzerinde Ermenistan sınırı olarak nitelendireceğimiz sınırlarda gerek duvar gerek aydınlatma ve çit çalışması yapılmıştır. Bir siyasi partinin 14. katından ‘Türkiye’de sınırlar iyi tutulmuyor, sınır namustur’ diye burada yapılanları görmezden gelmek vicdana da insanlığa da fedai can ederek buralarda mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimize bühtan ve iftiradır. Bunu bu şekilde belirterek sonrasında bunu kentlerin billboardlarında, üst geçitlerde pankartlama çalışması yaparak devletini milletinin gözünde aciz vaziyete düşürmeye çalışmak son derece insanoğluna yakışmayacak davranıştır” şeklinde konuştu.

“Toplam 1028 kilometre duvar şu ana kadar yapılmıştır”

Van-İran sınırında ortalama bir ay önce 5-6 metre karın altında kalan ve her türlü çalışmanın neredeyse olanaksız hala geldiği bir alanda güvenlik duvarının inşa edildiğini ifade eden Bakan Soylu, şu şekilde devam etti:
“Şu ana kadar 26 mayın tarlası temizlendi. Bugüne kadar özellikle Ağrı, Iğdır sınırı ve içine bulunduğumuz Çaldıran sektörü dahil 191 kilometre duvar yapılmıştır. 837 kilometre duvar da Suriye sınırında gerçekleştirilmiştir. Toplam 1028 kilometre duvar şu ana kadar yapılmıştır. Bir duvarın yapılması için neler gerekir? Bunu gene CHP’nin 14. katından anlayabilmek isteyenlere ifade etmek istiyorum. Şu anda şu sektörde 26 mayın tarlası temizlenmektedir. Mayın tarlasını temizleyenler jandarmanın mayın bölüğüdür. Bunu akredite edenler de Milli Savunma Bakanlığının MAFAM isimli bu konudaki birliğidir. Ondan sonra burada güvenlik yolu açılır. Bu yapılırken burada güvenlik tedbiri alınır. Çünkü karşı taraftan ve terör örgütünün her noktadan taciz edebilme yeteneğine karşı burada sınır birliklerimiz aynı zamanda Polis Özel Harekat (PÖH) ve jandarmamız sınır güvenlik yolların rahatlıkla yapılabilmesi için burada önlem alırlar.”

Bakan Soylu’dan CHP’nin sınır söylemine tepki

“14. kattaki konfor bunu anlayabilecek kabiliyette elbette olmayacaktır”

Soylu, duvar ihalelerini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) senelerdir sınırda bunları gerçekleştirmek için çaba ortaya koyduğuna değinerek, “Peki bunu nasıl sağlarlar, İran ile eş güdüm içinde çalışırlar. Bunların nereden ve nasıl geçebileceğini, hakim yerin neresi olduğunu burada temin ederler. 14. kattaki konfor bunu anlayabilecek kabiliyette elbette olmayacaktır” şeklinde konuştu.
Bu çalışmaların yanı sıra üretilen duvarların monte edildiğini, güvenlik kuvvetlerinin de bölgede lüzumlu tedbirleri aldığını anlatan Soylu, “Zaman zaman buranın eksi 40 dereceye düştüğünü ifade etmem lazım. Birileri için bir şey ifade ediyorsa, tüm bunlar yapılırken aynı zamanda buranın aydınlatılmasının tesis edilmesi lazım. Bu da Ağrı’dan Hakkari sınırına kadar, Hakkari sınırında da Irak sınırı Hezil Çayı’na kadar olan bölgeye kadar, Hezil Çayı’ndan Suriye’de duvarların başlayacağı bölgeye kadar tüm bölgelerde elektrik idaremizle TEDAŞ’la entegre edilerek buralar çok zor koşullarda elektrik getirilmektedir. Buradan teröristin, kaçakçının, kaçak göçmenin geçmesini engelleyebilmek için aynı zamanda başka türlü adımları atıyoruz. Bu bölgenin içinde özellikle en mühim meselelerden biri üs bölgeleridir. Aynı zamanda sınır birliklerimizin konuşlandığı karakollardır. Bir taraftan üs bölgeleri hakim tepelerde, bir taraftan sınır birlikleri bir yandan da yalnızca doğu sınırında 250 tane optik kulelerimiz var. Bunların yüzde 95’i bitti. Bu kuleler ne yapıyor. Kimileri 16 kilometreye kadar, kimileri 10 kilometreye kadar cisim ve insan görebilme yeteneğine sahip olan 4 kilometrede insanı ne olarak algılayabilen elektrooptik kuleler burada konuşlandırılmaktadır. Bunların da her birinin kedine ait üretimi vardır bunlar da ASELSAN tarafından gerçekleştirilmektedir. Optik kulelerin yanı sıra 284 adet termal kamera vardır. Yüze yakın bu bölgede ve güney bölgesinde tesis edilmiş devriye atan kendine ait kuleleri olabilecek araçlarımız söz konusudur. Bunların tamamı bizim Türk Silahlı Güçlerimizin sınır birliklerimizin bu güvenlik yollarında rahatlıkla iki tarafı görebilecek biçimde konuşlandırılmışlardır” diyerek konuştu.

“26 tarlada mayın çalışması yapıldı”

Birinci, ikinci ve üçüncü etapta 26 tarlada mayın çalışması yapıldığını belirten Bakan Soylu, “Van’da 295 kilometrelik bir alan var. Çaldıran, Özalp, Saray sektörü inşallah bu senenin sonuna kadar tamamlanacak. Geri kalan gelenler ve Albayrak ve Başkale sektörü de gelecek sene tamamlanacak ve doğu sınırımızın hepsi 2023 senesinde Cumhuriyetimizin 100. senesinde hem duvarlarla hem optik kulelerle hem termal kameralarla hem güvenlik yollarıyla tel çitleriyle kontrol altında tutulacak. Burası sınır ve burada karakollarımız var. Bir tarafta polis özel harekatımız burada. Sınır birliklerimizin arkasında herhangi bir kaçış söz konusu olur diyerek hudut birliklerimiz de tamamen entegre biçimde PÖH hem duvarların yapıldığı alanda aynı zamanda jandarma burada bulunmaktadır. Kaçak göçmen geçişinin olduğu biz nerede önlem almalıyız hangi yolda önlem alırsak kaçak göçmen geçişini engelleyebiliriz diyerek değerlendirme yaptılar bu görünen noktaların hepsinde hudutta Türk Silahlı Kuvvetleri, onun arkasında jandarma ve PÖH, aynı zamanda bu bölgeye kadar olan bölgelerde PÖH ve jandarma birlikleri kendi alanlarına ait tüm kapamaları gerçekleştirmektedir” ifadelerini kullandı.

“Doğu ve Güneydoğuda ilk defa bir gölde yahut bir alanda sahil güvenlik ilk defa görev almaktadır”

Başka bir hamle daha yaptıklarını dile getiren Bakan Soylu, şu şekilde devam etti:
“Van Gölü’nün güvenliğini geçen senenin yazından itibaren sahil güvenliğimize verdik. Doğu ve Güneydoğuda ilk defa bir gölde yahut bir alanda sahil güvenlik ilk defa görev almaktadır. Çünkü onun Akdeniz ve Ege denizinde göçmen kaçakçılığından ve öbür kaçakçılıklardan elde ettiği tecrübeyi burada istifade edelim. Van Gölü’nün bütün konuşlanmasını sağlayarak bunu gerçekleştirebilecek bir anlayışı ortaya koymaktadır. Bu bölgelerde güveliğin sağlanabilmesi çini mayın tarlaları temizlenmektedir, aydınlatma için bölgeye Ağrı sınırından Hakkari sınırına kadar elektrik çekilmektedir. Burada çok zor koşullarda ve aynı zamanda terörün saldırmasını da göz önünde bulundurarak burada bir güvenlik duvarı ve güvenlik yolu yapılıyor. Aydınlatmalar yapılıyor ve güvenlik duvarının üzerine tel çit çekilmektedir. Termal kameralar yerleştiriliyor ve optik kuleler yapılıyor. Araçlarla devriye yollarında çaba sarf edilmektedir. İnsansız hava araçlarımızla devamlı nasıl güvenlik yollarında ve öbür alanlara devriye atılıyorsa onlarla da devamlı devriye atılmaktadır. Keşif ve gözetleme faaliyetleri de dronlarla ve bulut altı İHA’larla bunlar sağlanmaktadır.” Bu bölgelerde güveliğin sağlanabilmesi için mayın tarlalarının temizlendiğini, aydınlatma için Ağrı sınırından Hakkari sınırına kadar elektrik çekildiğini dile getiren Soylu, şunları belirtti:

Bakan Soylu’dan CHP’nin sınır söylemine tepki

“Burada çok zor koşullarda ve aynı zamanda terörün saldırmasını da göz önünde bulundurarak bir güvenlik duvarı ve güvenlik yolu yapılıyor. Aydınlatmalar yapılıyor ve güvenlik duvarının üzerine tel çit çekiliyor. Termal kameralar yerleştiriliyor ve optik kuleler yapılıyor. Araçlarla devriye yollarında çaba sarf edilmektedir. İnsansız hava araçlarımızla nasıl güvenlik yollarında ve öbür alanlara devriye atılıyorsa, onlarla da devamlı devriye atılmaktadır. Keşif ve gözetleme faaliyetleri de dronlarla ve bulut altı İHA’larla sağlanmaktadır. Bundan muradımız şudur, milletimiz devletinden emin olsun. Devletinden emin olmayanlar olabilirler, siyaset ismine burada senelerce hududu namus bilen ve bunun için fedai can eden, kınalı kuzularımız, kahraman askerlerimiz, polislerimiz, jandarmamız ve güvenlik korucularımız büyük bir mücadeleyi ortaya koyarken birilerinin yalnızca siyasi hevesleri oluşsun diyerek bir takım iftiralar altında kalabilirler ama bu memleket iftira atanların söyledikleriyle burada kahramanca mücadele eden arkadaşlarımızın o gayretlerini ortadan kaldırmaz. İftiralar iftira sahiplerinin olur.”

Kahraman güvenlik kuvvetlerinin bu memleketin birliği, bütünlüğü, özgürlüğü için, bayrağın hür ve özgür biçimde dalgalanması için büyük bir gayret gösterdiğini aktaran Soylu, “Gözleri var görmezler, kulakları var işitmezler, kalpleri katıdır anlayamazlar. Bunlar elbette ki bu memleket için gayret eden arkadaşlarımızı yıldıramazlar. Buradaki çalışmalar devam edecek. Bu sene Özalp sektörünü tamamlayacağız bu senenin sonuna kadar. 2023’te de tüm ihaleleri aşağı yukarı bitmiştir, böylece 29 Ekim itibariyle doğu sınırımızın hepsi güvenlik duvarlarıyla birlikte güvenlik altına alınmış olacaktır” diyerek konuştu.

Bakan Soylu’dan CHP’nin sınır söylemine tepki

Şamyataşı Üs Bölgesi’ne geçerek burada asker ve özel harekat polisiyle beraber iftar açan Bakan Soylu, daha sonra tekrar Uzunyol Üs Bölgesi’nde de askerlerle bir araya gelip sohbet ettikten sonra il merkezine döndü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.