adplus-dvertising

Bakan Soylu: ‘FETÖ’yü kurtarma görevini Kılıçdaroğlu’na kim vermiştir?’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hrant Dink cinayetine ilişkin iddialarına yanıt verdi. Bakan Soylu, “Ses ver Kılıçdaroğlu” başlıklı paylaşımında, “Hrant Dink cinayetinden FETÖ’yü kurtarma görevini Kılıçdaroğlu’na kim vermiştir?” sorusunu sordu.
Takip et
Bakan Soylu: ‘FETÖ’yü kurtarma görevini Kılıçdaroğlu’na kim vermiştir?’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hrant Dink cinayetine ilişkin iddialarına yanıt verdi. Soylu, paylaşımında şunları kaydetti:
“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Nisan 2022 tarihinde Hrant Dink Vakfı ziyareti sırasında Hrant Dink cinayeti ile alakalı mahkeme kararlarını yok sayan ve FETÖ’yü bu davadan aklamaya yönelik açıklamalarda bulunmuştur.

Bakan Soylu: ‘FETÖ’yü kurtarma görevini Kılıçdaroğlu’na kim vermiştir?’

Kemal Kılıçdaroğlu, ‘tetikçinin hapiste ama katillerin aydınlığa çıkarılmadığını, karanlık odakların açığa çıkarılması gerektiğini’ ifade etmiş. Öyle anlaşılıyor ki Kılıçdaroğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen kararı okumamış. Mahkeme tarafından olayın faili net biçimde tespit edilmiş, cinayete göz yuman ve amaçları için önlem almaksızın bekleyenler, öte yandan cinayetin arkasındaki karanlık odaklar açık biçimde belirlenmiştir. Davanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 14.07.2021 tarihinde açıklanan gerekçeli kararında:
‘…cinayete giden süreçte kamu görevlilerinin gereken önlemleri alıp müdahale etmek yerine cinayetin gerçekleşmesini bekledikleri, öncesinde ve ardından bilgi, kayıt ve belgelerin yok edilmesini sağladıkları, FETÖ’nün çıkarlarını gözeterek beraber hareket ettikleri, cinayetin FETÖ/PDY’nin amaçları doğrultusunda işlendiğine kanaat getirildiği, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, Ekrem Dumanlı, Adem Yavuz Arslan, Coşgun Çakar, İbrahim Koca, Mehmet Akif Yılmaz, Mehmet Faruk Mercan, Metin Canbay, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Yılmaz Angın, Yunus Yazar adlı şahıslar hakkında dosyalarının ayrılmasına karar verildiği…’, ‘…Mahkemece yapılan yargılama neticesinde, söz konusu cinayet eyleminin FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün talimatları ve örgütün maksat ve ideallerine uygun olarak mahkememiz dosyasında hüküm kurulan sanıkların iştiraki ile işlendiğine kanaat getirilmiştir.’ hükümleri yer almış; cinayetin FETÖ/PDY’nin amaçları doğrultusunda işlendiği açıkça ifade edilmiştir.

Öte Yandan; FETÖ/PDY üyesi Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer başta olmak üzere 26 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet dâhil süreli hapis cezaları verilmiştir.

Öte yandan; mahkeme tarafından örgüt talimatıyla FETÖ/PDY amaçları doğrultusunda Hrant Dink’in cinayeti işlenmesi nedeniyle Fetullah Gülen, Zekeriya Öz, Adem Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı, Faruk Mercan gibi adlar hakkında yakalama kararı çıkartılmış, dosyaları halen İstinaf Mahkemesi’nde bulunmaktadır.”

“Kılıçdaroğlu tarafından yapılan bu açıklama, Hrant Dink cinayetinden FETÖ’yü kurtarma operasyonudur”

“Kılıçdaroğlu’nun iddiasının aksine, Hrant Dink cinayetindeki katil de, katili yönlendirenler de bilinmektedir. Mahkeme bu konuda karar vermiş, cezalar tespit edilmiş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır” ifadelerini kullanan Soylu, “Açık mahkeme kararına karşın CHP Genel Başkanı’nın bu yorumu; bir muayenehanede 15 Temmuz talimatlarını aldığı ve darbe girişimine isim önerisinde bulunduğu FETÖ terör örgütün, bu cinayetin tescilli sorumlusu olduğunu görmezden gelmek ve gerçeği karartmaktır. Türkiye’nin son 40 senedir başına bela olan iki terör örgütünden birinin siyasetteki hamisinin HDP olduğunu biliyorduk. Anlaşılıyor ki CHP de Kılıçdaroğlu vasıtasıyla öbür terör örgütü FETÖ’nün hamiliğini üstlenmiş vaziyettedir.

Mahkeme kararları ortadayken Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan bu açıklama, Hrant Dink cinayetinden FETÖ’yü kurtarma operasyonudur. Eğer kendileri bu cinayetin katillerini cezalandırmakta samimi iseler, mahkeme kararını ellerine alıp bu cinayetin failleri olan FETÖ elebaşını, Zekeriya Öz, Adem Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı ve Faruk Mercan gibi öbür adları, ilişki kurduğu büyükelçilerden talep etmelidirler. Bulundukları ülkelerin vereceği cevap, mesnetsiz iddialarla Türkiye’yi eleştirdiği insan hakları konusundaki samimiyetini de ortaya koyacaktır.

Hrant Dink cinayetinden mahkeme kararıyla sorumluluğu açık biçimde söylenen FETÖ Terör Örgütü’nü ve elebaşılarını kurtarma operasyonunda Kılıçdaroğlu, başarılı olamayacaktır. Açıkça soruyoruz, Hrant Dink cinayetinden FETÖ’yü kurtarma görevini Kılıçdaroğlu’na kim vermiştir?” şeklinde konuştu.

Bakan Soylu: ‘FETÖ’yü kurtarma görevini Kılıçdaroğlu’na kim vermiştir?’

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.