adplus-dvertising

Bakan Soylu açıkladı: Yeni ehliyetlerde ‘TOGG’ detayı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni şoför belgelerinde Türkiye’nin Arabası Girişim Grubu’nun (TOGG) ürettiği arabanın siluetinin yer alacağını açıkladı.
Takip et
Bakan Soylu açıkladı: Yeni ehliyetlerde ‘TOGG’ detayı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen programda Yeni Yerli E-Pasaport, Yeni E- Mavi Kart ve Yeni E- Şoför Belgelerinin tanıtımını yaptı. Gündemde yer verilen konulara da değinen Bakan Soylu, Türkiye’de yaşayan mülteciler hakkında ortaya atılan iddialarla alakalı, “Burası bir çadır devleti değildir. Ne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen yabancıların Türkiye’nin nüfus yapısını değiştirmek gibi bir yeteneği söz konusu olabilir, ne bu idarenin ve devletin, hükümetin, ülkenin nüfus projeksiyonunu başıboş bırakması söz konusu olabilir; ne de Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı kazanmak, öyle gelişigüzel basit bir iş olabilir. Yasalar açıktır, prosedürler açık ve nettir. Bugüne kadar kriterlerini temin etmek suretiyle vatandaşlık hakkı kazanan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950’dir. Afganistan uyruklu sayısı da 37 bin 69’dur” açıklamasında bulundu.

“Göç konusu tahrik alanlarının bir numaralı malzemesi haline getirilmiş vaziyette”

Göçmeler hakkında iddia edilen iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Bakan Soylu, “2023 sürecine girerken açıkça tahrik alanları yaratılmak isteniyor ve ne yazık ki göç konusu, o tahrik alanlarının bir numaralı malzemesi haline getirilmiş vaziyettedir. Göçmenler üstünden yürütülen tahrik kampanyasının en öne çıkan başlıklarından biri de hiç şüphesiz, göçmenlerin vatandaş yapılması meselesidir. Net bir şey söylemek isterim: Bu dezenformasyon sürecinin aktörlerinin rakamları yalan, anlattıkları süreçler uydurma, yazdıkları senaryolar da devlet ciddiyetinden bihaber, deli saçmalarıdır. Kendi yalanlarına o kadar kaptırmışlar ki; vatandaşlık verme yetkisinin Göç İdaresinde değil, Nüfus İdaresinde olduğunu bile bilmiyorlar” dedi.

“İçişleri Bakanlığı öteden beri, devlet geleneğimizin merkez kurumlarından biridir”

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün önemine değinen Bakan Soylu, “Güvenlik gündemli bir yüzyılda, güvenlik gündemi yoğun bir coğrafyada, böylesine kritik bir jeopolitik konumu olan bir ülkedeki İçişleri Bakanlığı’nın, kamuoyu gündemine daha ziyade güvenlik konularıyla gelmesi, elbette ki kaçınılmaz oluyor. İçişleri Bakanlığı öteden beri, devlet geleneğimizin merkez kurumlarından biridir ve dolayısıyla pek çok sivil hizmet de bu bakanlık bünyesinde bulunmaktadır. Nüfus Vatandaşlık İşleri gibi, kurumsal olarak tarihten beri bu çatı altındadır” değerlendirmesinde bulundu.

“Pek çok adım, bu kurumun yenilikçi karakterinin son senelerdeki çıktılarıdır”

Nüfus ve vatandaşlık konularında birçok gelişmeler meydana geldiğini vurgulayan Bakan Soylu, “Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz, bizim en köklü, en tarihsel, ama özellikle son senelerde en ciddi yeniliklere imza atan; tecrübeyi ve kurumsal hafızayı en yoğun biçimde teknolojiyle buluşturduğumuz kurumlarımızdan birisi olmuştur. Dijital arşiv projemizden mekansal adres kayıt sistemi MAKS’a; biyometrik veri yazılımından Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi’ne, pasaport-şoför belgesi-yeni kimlik kartları müracaatlarını tek elden aldığımız 3’ü bir yerde projesinden, şoför belgelerinin kimliklere yüklenmesi gibi pek çok adım, bu kurumun yenilikçi karakterinin son senelerdeki çıktılarıdır” şeklinde konuştu.

“Yenilenmeyi ve yenilik üretmeyi, bir karakter olarak bu kuruma yerleştirmiş vaziyetteyiz”

Atılan yenilikçi adımlar sayesinde binlerce asayiş olayının aydınlatıldığına değinen Bakan Soylu, “Nüfus Vatandaşlık İşleri, Jandarma, Emniyet ve Göç Başkanlığımız arasında parmak izi entegrasyonunu gerçekleştirdik. Bu sayede 149 bin 260 asayiş olayını; 3 bin 430 terör olayını; 8 bin 237 narkotik olayını aydınlattık. Asayiş olaylarından 4 bin 126’sı cinayet olayıydı ve bu cinayet olaylarına ilişkin 5 bin 785 kişiyi yakaladık. Dolayısıyla sistemlerinize, bilginize, kurumsal hafızaya ne kadar hakim olursanız ve bunu ne kadar etkin kullanırsanız, hem sivil sahada hem de güvenlik sahasında bunun yararlarını görüyorsunuz. Daha da önemlisi, yenilenmeyi ve yenilik üretmeyi, bir karakter olarak bu kuruma yerleştirmiş vaziyetteyiz. Bu kurumun iki günü birbirine eşit değildir. Her gün bir yenilikle karşımıza gelmektedir” diyerek konuştu.

“Kesintiye meydan vermemek ismine, ‘Kendi göbeğimizi kendimiz kesme’ anlayışıyla harekete geçtik”

Pasaportlarda meydana gelen çip krizinin önüne tam zamanında geçtiklerini söyleyen Bakan Soylu, “Üç yeni projeye kısaca temas etmek isterim. Biliyorsunuz; hali hazırda kullanılmakta olan ve “E-pasaport” olarak tabir edilen yeni nesil çipli pasaportlar bir Fransız firması tarafından üretiliyor. Bütün dünyada pandemi sebebiyle ortaya çıkan ciddi bir ‘çip tedarik krizi’ var ve söz konusu şirket, istekleri karşılamakta zaman zaman sıkıntılar yaşıyor. Önümüzdeki süreçte, bu krizin daha da derinleşmesi olasılığına karşı, kamu hizmetinde bir kesintiye meydan vermemek ismine, tam da ‘Kendi göbeğimizi kendimiz kesme’ anlayışıyla harekete geçtik” şeklinde konuştu.

“Yeni yerli E-pasaport birçok yeniliği beraberinde getiriyor”

Uygulamaya koyacakları yeni nesil pasaportun ayrıntılarını açıklayan Bakan Soylu, “İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile gene köklü bir kamu kurumu olan ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ tarafından ortak yürütülen çalışmalar neticesinde, yeni yerli E-pasaport tasarım çalışmalarını ve pilot imalatını başarı ile tamamladık. Seri imalat için son aşamadayız. Kendi E-pasaportumuzu kendimiz üretmeye başlıyoruz. Yeni yerli E-pasaport tasarım çalışmalarını ve pilot imalatını başarı ile tamamladık. Ağustos ayında kendi E-pasaportumuzu kendimiz üretmeye başlıyoruz. Yeni yerli E-pasaport; halen kullanılmakta olan pasaporta kıyasla, barındırdığı güvenlik nitelikleri ve teknolojisiyle, birçok yeniliği de beraberinde getirmektedir” ifadelerine yer verdi.

“Daha önce 5 sene olan yeşil pasaport geçerlilik süresi, yeni nesil yerli E-pasaportla 10 seneye çıkıyor”

Pasaportlardaki geçerlilik süresinin artırılacağını açıklayan Bakan Soylu, “Yeni yerli E-pasaportumuz, TÜBİTAK AKİS işletim sistemli temassız çipe ve birçok yeni güvenlik öğesine sahip. Öte Yandan yeni yerli E-pasaportta Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, ‘Turkey’ yerine ilk defa ‘Türkiye’ ifadesi kullanılmıştır. Tasarımı, özgün bir tasarımıdır. Pasaportun her sayfasında, ülkemizin bir kentine ait tarihi, kültürel ve manevi değerlere ait görseller, kente özel bitki görselleri gibi tasarım nitelikleri yer alacak. Öte Yandan yeni E-pasaportlarda, daha önce 5 sene olan yeşil pasaport geçerlilik süresi, yeni nesil yerli E-pasaportla 10 seneye çıkıyor. Pasaport hizmetinin Nüfus Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmesiyle beraber, bugüne kadar 7 milyon 925 bin pasaport verildiğini de ek bir bilgi olarak paylaşmak isterim” şeklinde konuştu.

“Şoför belgelerinin, dünyadaki yeni teknolojilere ve standartlara uyarlanması, artık bir mecburiyet halini aldı”

Yeni şoför belgelerinin teknolojik ve güvenlik alanları bakımından geliştirildiğini belirten Bakan Soylu şunları şeklinde konuştu:

“2016 senesinden itibaren Yeni Nesil Şoför Belgesi’ni vermeye başlamıştık. Bugüne kadar 15 milyon 940 bin şoför belgesi verdik. Fakat bu yeni nesil şoför belgelerinin, dünyadaki yeni teknolojilere ve standartlara uyarlanması, artık bir mecburiyet halini aldı. Dolayısıyla burada da geç kalmadan, pasaport atağımızla beraber, bu konuyu da ele aldık. Gene İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından ortak yürütülen bir çalışma neticesinde, bu şoför belgeleri de tekrardan tasarlandı. Yeni E-şoför belgesi de temassız çip kullanılarak teknolojik yönden geliştirilmiş, güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarılmıştır. Öte yandan barındırdığı standartlar itibariyle de hem AB hem de ISO Regülasyonları ile uyumlu hale getirilmiştir. Yeni e-şoför belgesinde de, yeni e-pasaportlarda olduğu gibi ‘Turkey’ yerine ilk defa ‘Türkiye’ ifadesi kullanılacaktır.”

Yeni ehliyetlerde “TOGG” ayrıntıyı

Bakan Soylu, yeni şoför belgelerinde Türkiye’nin Arabası Girişim Grubu’nun (TOGG) ürettiği arabanın siluetinin yer alacağını açıkladı.

“Yeni E-mavi Kart istekleri bütün il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden ve dış temsilciliklerden yapılabilecek”
Mavi Kartlarda yapılan yeniliklerden de bahseden Bakan Soylu, “Bir öbür projemiz ise Yeni E-mavi Karttır. Hali hazırda Mavi Kart talep halinde yurt içinde nüfus müdürlükleri, yurt dışında ise dış temsilciliklerimiz tarafından kağıt ürün olarak eski usulle düzenlenmektedir. Yurt dışında yaşayan ve Mavi Karta sahip soydaşlarımızdan gelen istekler doğrultusunda İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından ortak yürütülen çalışma neticesinde; kağıt malzeme temelli tahrifata açık Mavi Kartın yerine; biyometrik verileri barındıran, temassız çipe sahip, birçok güvenlik öğelerini içeren, dayanaklı ve uzun ömürlü polikarbon malzemeden üretilen yeni E-mavi Kart tasarlanmıştır. Öte Yandan yeni E-mavi Kart istekleri bütün il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden ve dış temsilciliklerden yapılabilecektir” dedi.
Bakan Soylu, konuşmasının sonrasında pasaport, kimlik ve ehliyet kartlarının üretildiği alanları gazetecilere gezdirdi. Burada da açıklamalar da bulunan Soylu, imalat tesislerinin işleyişi hakkında bilgiler verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.