adplus-dvertising

Bakan Soylu açıkladı: Diyarbakır merkezli 10 ilde “Kökünü Kurutma Operasyonu”

Diyarbakır merkezli 10 ilde yürütülen “Kökünü Kurutma Operasyonu”nu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı. Operasyon, 292 zanlıya ait 205 adrese yönelik gerçekleşerek, 184 zanlıya ait yapılan adli işlemlerde 64 şüpheli tutuklandı.
Takip et
Bakan Soylu açıkladı: Diyarbakır merkezli 10 ilde “Kökünü Kurutma Operasyonu”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığının desteğiyle, büyük çoğunluğunun metamfetamin satıcısı şüphelilerinin yarattığı örgüte yönelik hava destekli operasyon düzenlendi.
Diyarbakır merkezli 10 ilde İstanbul, Bursa, Batman, Şanlıurfa, Van, Muş, Bitlis, Erzurum, Eskişehir, Mardin düzenlenen operasyonda 4 bin 200 polis görev alarak, 20 narkotik madde arama köpeğinin de bulunduğu operasyonda, 292 zanlıya ait 205 adreste aramalar yapıldı.

“8 aylık titiz çalışma”

İran’da üretilen sentetik uyuşturucuları sınır illerden Diyarbakır’a getiren ve çevre illere dağıtan örgüt yöneticisi, örgüt mensupları ve bunlara bağlı olarak uyuşturucu madde ticaretini, kadınları ve çocukları da kullanarak gerçekleştiren sokak satıcılarına yönelik yürütülen çalışmada operasyon gününe kadar, 243 kilo esrar maddesi ve türevleri, 10 kilo 467 gram metamfetamin maddesi, 34 gram kokain maddesi, 10 tane uyuşturucu hap, 5 gram eroin maddesi, 1 tane tabanca ve 3 tane hassas terazi ele geçirildi.

Operasyona dair 184 zanlıya adli işlem yapılarak 64 şüpheli çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklandığı söylendi. Zanlılara yönelik 8 ay süren titiz çalışmalar sonucunda örgütün en üst piramidinde 2 kadın elebaşının bulunduğu, uyuşturucu sevkiyatı ve para transferinin bir kısmının bunlar üstünden yapıldığı belirlendiği bildirildi.

“Kökünü Kurutma Operasyonu”nun Türkiye’de bu zamana kadar düzenlenen en büyük çaplı sokak satıcısı operasyonlarından biri olduğu ve bu operasyonla kimyasal özellikli uyuşturucuları satan zanlıların hepsinin tek seferde yakalanmalarının amaçlandığı söylendi.
Öte yandan, operasyonunun “Diyarbakır narko alan projesi” çerçevesinde elde edilen bilgilerin ayrıntılı analiz edilmesi neticesi karar verildiği kaydedildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.