Bakan Selçuk açıkladı: Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılmayacak!

Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılmayacağını fakat bunun yerine 30 Haziran 2021’e kadar normalleşme desteğinin süreceğini belirtti.
Takip et
Bakan Selçuk açıkladı: Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılmayacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Turgay Türker başkanlığında Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) yönetimiyle bir araya geldi.

Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneği desteğinin ay sonunda biteceğini bildirdi. Bununla beraber işverenlere yönelik normalleşme desteğinin süreceği bilgisini veren Selçuk, “İşverenlerimize kısa çalışmada kaldıkları süre altı ayı geçmemek üzere 30 Haziran 2021 tarihine kadar normalleşme desteği vereceğiz. Bu kapsamda SGK’ya ödeyecekleri primler konusunda mahsuplaşma yapacağız.” diyerek konuştu.

“Kısa Çalışma Ödeneği’nin, COVID-19 sebebiyle koşulları kolaylaştırılarak özel olarak verildiğine dikkat çeken Bakan Selçuk, “ Kısa Çalışma Ödeneği uzun vadeli bir teşvikten ziyade geçici bir destektir. Normalleşmeye geçince uygulama kalkacak.” şeklinde konuştu.

Normalleşme desteği ve öbür SGK teşviklerinin süreceğini ifade eden Selçuk, “Salgın sürecinde, İstihdam Kalkanı isimi altında birçok paket açıkladık. Kısa Çalışma Ödeneği için 30 milyar lira kaynak aktardık. Türkiye’de ortalama 1,9 milyon işyeri bulunuyor. Yüzde 26’sı başvurmuş. Yani Türkiye’de 4 işletmeden yalnızca 1’i kısa çalışmaya ihtiyaç duymuş” dedi.

Destekten en fazla üretim, toptan ve perakende ticaret ile konaklama ve yiyecek faaliyetleri sektörlerinde çalışanların yararlandığının altını çizen Zehra Zümrüt Selçuk, “En fazla İstanbul, Bursa ve Ankara illeri yaralanırken, il düzeyinde kısa çalışmadan faydalanma oranı en yüksek olan üretim sanayinin yoğun olduğu Bursa, Antalya ve Tekirdağ oldu.” şeklinde konuştu.

Geçen sene Nisan ayı itibarıyla 3.2 milyon kişinin Kısa Çalışma Ödeneği desteğinden faydalandığını belirten Selçuk, bu sayının 1.3 milyon kişiye gerilediğini bildirdi.

Desteklerde sektörel dağılımları yasından takip ettiklerini aktaran Selçuk, üretim sanayinde toparlanma gözlendiğini, istihdamın korunması manasında işverenlere de büyük görev düştüğünü söyledi.

Fesih kısıtıyla beraber nakdi ücret desteğinin de süreceğini belirten Zehra Zümrüt Selçuk, “Dolayısıyla iş akdi olanları devlet 12 ay boyunca destekledi. Sosyal Koruma Kalkanı’nı çok önemsiyoruz. Sosyal güvenliğin, sosyal hizmetlerin ve sosyal yardımların birleştiği bir paket oldu. 6 milyon hanemize 8 milyar lira destek sağladık. Kısa Çalışma Ödeneği’nde 30 milyar lira kaynak aktardık. Nakdi Ücret Desteğinde ise 2.5 milyon kişiye toplamda 9 milyar ödeme yapıldı.” bilgisin verdi.

İSTİHDAM TEŞVİKLERİ SADELEŞTİRİLECEK

İstihdamı korumak için Türk-İş, Hak-İş, TOBB, TİSK ve kamudan oluşan yeni bir çalışma grubu yarattıkları bilgisini veren Selçuk, şunları belirtti:

“Uzmanlar ve akademisyenlerden oluşan 10-12 kişilik bir ekip olacak. İstihdamın korunması noktasında politikalar üretilecek. Devletin getirdiği önerilerle sınırlı kalmadan, işçi ve işverenin mutabık kaldıkları önerileri değerlendireceğiz. SGK’da 23 ayrı teşvikimiz var. Teşviklerin sadeleştirilmesi konusunda bir çalışmamız olacak. İşverenin daha kolay anlayabileceği kullanıcı dostu bir sistem oluşturacağız. Bir biçime dönüştüreceğiz. Artık makineleşmenin yoğun bir biçimde olacağı döneme gireceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.