adplus-dvertising

Bakan Özer: ‘Yarın uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlikle ilgili sınav takvimini paylaşacağız’

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Yarın uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlikle alakalı eğitim programını ve sınav takvimini paylaşacağız” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Özer: ‘Yarın uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlikle ilgili sınav takvimini paylaşacağız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Özer, okul yöneticileri seminerleri çerçevesinde gerçekleştirilen Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Seminerinde konuştu. Bakan Mahmut Özer, “Öğretmenlik Meslek Yasası’nun uygulanmasıyla alakalı mevzuat açısından hiçbir eksiğimiz kalmadı. Yarın, yönetmelikte bahsi geçen uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlikle alakalı eğitim programını ve sınav takvimini bütün kamuoyuyla paylaşacağız ve 2022 senesi bitmeden süreci nihayete erdireceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan Özer: ‘Yarın uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlikle ilgili sınav takvimini paylaşacağız’

Millî Eğitim Bakanlığının düzenlediği okul yöneticileri seminerleri çerçevesinde yapılan Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Semineri, İstanbul’da Pendik ilçesinde başladı. Fen lisesi yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen seminerin açılış törenine Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanı sıra Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin katıldı.

“Öğretmenlik Meslek Yasası’nun uygulanmasıyla alakalı mevzuat açısından hiçbir eksiğimiz kalmadı”
Programda konuşan Bakan Özer, “60 seneden beri bu ülkede eğitim paydaşları tarafından hep öğretmenlere mahsus bir yasa olması özlemi dile getirilmiştir. Allaha şükür bu özlemi 14 Şubat 2022 tarihiyle dindirmiş olduk. Eğitim tarihimizde ilk kez öğretmenlere mahsus bir yasa gerçekleşti ve ilk kez öğretmenlik bir kariyer mesleği haline geldi. Bu, eğitim tarihimizin geleceğine yönelik çok mühim bir adımdır. Öğretmenlik Meslek Yasası’nun uygulanmasıyla alakalı, adaylık ve kariyer sistemiyle alakalı yönetmelik çalışmalarımızı bütün paydaşlarımızın görüşlerine açmıştık. Bu yönetmeliğimiz de dün gece itibariyle yayınlanmış oldu. Dolayısıyla Öğretmenlik Meslek Yasası’nun uygulanmasıyla alakalı mevzuat açısından hiçbir eksiğimiz kalmadı” şeklinde konuştu.

Bakan Özer: ‘Yarın uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlikle ilgili sınav takvimini paylaşacağız’

“Yarın, yönetmelikte bahsi geçen uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlikle alakalı eğitim programını ve sınav takvimini paylaşacağız”
Bakan Özer, “Yarın, yönetmelikte bahsi geçen uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlikle alakalı eğitim programını ve sınav takvimini bütün kamuoyuyla paylaşacağız ve 2022 senesi bitmeden süreci nihayete erdireceğiz. İnşallah eğitim sistemimizde devasa sayıda uzman öğretmenlerimizin ve baş öğretmenlerimizin olduğu, devamlı kişisel ve mesleki gelişimin tartışıldığı, bir eğitim ekosistemi oluşturulmasıyla alakalı mühim kazanımlarla alakalı süreç başlamış olacak” şeklinde konuştu.

Bakan Özer konuşmasını devamında, “Senelerden beri bakanlık merkezi biçimde öğretmenlerin mesleki gelişimini planlarken biz dedik ki ‘artık bakanlık olarak geri çekilelim ve bu inisiyatifi yerele, okullarımıza bırakalım’. Çünkü bütün öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimiyle alakalı neye ihtiyaç duyduklarını merkezi olarak bizim bilebilmemiz planlayabilmemiz mümkün değil. Burada en önemlisi, okul temelli mesleki gelişim programını başlatmış olduk. Bundan sonra siz yöneticilerimiz, okullarındaki öğretmenler eğitimle alakalı neye ihtiyaç duyuyorlarsa istişare edeceksiniz ve belirleyeceksiniz, bize göndereceksiniz, biz yalnızca parasını göndereceğiz. İkinci en mühim değişiklik, eğitim sistemimizdeki iyi uygulamaların görünürlüğünü artırmak, öğretmen ve yöneticilerimiz tarafından görünmesini temin etmek ve yaygınlaştırılmasına katkı sunmak için öğretmen ve yönetici hareketlilik programı. Üçüncüsü de mesleki gelişim toplulukları” diyerek konuştu.

Bakan Özer: ‘Yarın uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlikle ilgili sınav takvimini paylaşacağız’

“2022 senesinde hedefimiz her öğretmenin en az 120 saat eğitim alması”
Bakan Özer, “Öğretmenlerimizin mesleki gelişim eğitimlerine ne kadar teveccüh gösterdiklerini görmüş olduk. Bakanlığımızın düzenlemiş olduğu eğitimlere katılım sayısı ortalama 1.2 milyonken, 2.9 milyona çıktı. Yani öğretmen başına düşen ders saati arttı. 40’lı saatlerden 94’lü saatlere çıktı. 2022 senesinde hedefimiz her öğretmenin en az 120 saat eğitim alması” dedi.

Cem Güney Kılıç

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.