adplus-dvertising

Bakan Özer, Türkiye’nin son 20 yılda eğitimde gerçekleştirdiği dönüşümleri G20 ülkelerine anlattı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin son 20 senede eğitim alanında gerçekleştirdiği dönüşümleri ve hedeflerini G20 ülkelerine anlattı.
Takip et
Bakan Özer, Türkiye’nin son 20 yılda eğitimde gerçekleştirdiği dönüşümleri G20 ülkelerine anlattı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Endonezya’nın dönem başkanlığında G20 ülkeleri eğitim bakanlarının katılımıyla düzenlenen zirveye video mesajla katıldı. Konuşmasına G20 gündeminde “eğitim” başlığına yer verdiği için G20 Endonezya Başkanlığına teşekkür ederek başlayan Özer, başarılı çalışmalarından dolayı Eğitim Çalışma Grubu’nu tebrik etti.

2020 senesinden itibaren dünyanın maruz kaldığı korona virüs salgınının tarihte eşi benzeri olmayan bir vaziyet olduğunu ifade eden Özer, “Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan bu salgın, sağlık, ekonomi ve sosyal alanlarda olduğu gibi eğitim sistemlerinde de dünya çapında büyük bir krize sebep olmuştur. Bütün dünya uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin bir alternatifi olamayacağını sadece bir destek mekanizması olarak kullanılabileceğini acı bir biçimde tecrübe etmiş oldu. Hepimiz okulun, dört duvardan ibaret olmadığını, çocukların bilişsel becerileri kadar sosyal, psikolojik ve duygusal becerilerinin gelişimi için de ne denli mühim olduğunu anladık” değerlendirmesinde bulundu.

Eğitimdeki eşitsizliklerin derinleşmesinin bütün dünya için büyük bir tehlike yarattığına işaret eden Özer, “Fakat şunu çok net biliyoruz ki, eşitsizliklerle mücadele etme konusunda eşsiz bir kuvvete sahip olan gene eğitimdir” cümlelerine yer verdi.

Türkiye’nin sahip olduğu eğitim sistemi hakkında bilgi veren Özer, “Türkiye olarak 1 milyon 200 binin üstünde öğretmen ve 19 milyona yakın öğrencisiyle, oldukça büyük bir eğitim sistemine sahibiz. Hedefimiz her bir öğrencimize eşit özellikte eğitim olanağı sunmak, onları dünyadaki akranlarıyla rekabet edebilir seviyeye eriştirmek ve 21. yüzyıl becerileriyle donatarak geleceğe kuvvetli bir biçimde hazırlamaktır” şeklinde konuştu.

“Türkiye, öğrenci sayısını en fazla artıran ülke olmasına karşın performansı da en fazla artan ülke”

Türkiye’nin son 20 senede gerçekleştirdiği dönüşümlere işaret eden Özer şunları belirtti:

“Bu hususta ülkemiz özellikle son 20 senede oldukça mühim ilerleme kaydetmiştir. Okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin bütün kademelerinde okullaşma oranlarında ciddi artışlar sağlanmıştır. Üstelik bu büyüme kaliteye karşın değil aksine kalite odaklı gerçekleşmiştir. Nitekim ülkemizin PISA ve TIMSS performansları bunu doğrulamaktadır. 15 yaş grubunda öğrenci sayısını en fazla artıran ülke olmamıza karşın performansını da en çok artıran ülke Türkiye olmuştur.”

“Eğitimde fırsat eşitliği için üç öncelikli alan”

Eğitimde fırsat eşitliğinin artırılması, mesleki eğitimin iyileştirilmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi konusu olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı olarak yeni dönemde üç öncelikli alan tespit ettiklerini kaydeden Özer, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Öncelikle koşulları ve şartları ne olursa olsun, bütün öğrencilerimize özellikli eğitim vermek için büyük bir gayret gösteriyoruz. Sosyoekonomik bakımından dezavantajlı, özel eğitime ihtiyacı olan ve mecburi göç çerçevesinde ülkemize gelen çocuklara başarılı olmaları için destekler sunuyoruz. Özellikle eğitimde fırsat eşitliğini kuvvetlendirmek için bu dönem okul öncesi eğitime ağırlık verdik. Bu çerçevesinde 3-5 yaş aralığındaki okul öncesi eğitim okullaşma oranlarını OECD seviyesine çıkarabilmek için 2022 senesinde 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapmak üzere yola çıktık ve bu çalışmalar çerçevesinde kısa zamanda 5 yaştaki okullaşma oranlarını yüzde 78’den yüzde 93’e çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

“Mesleki eğitim, dünyanın geleceği açısından stratejik”

Mesleki ve teknik eğitimi dünyanın ve Türkiye’nin geleceği açısından stratejik bir mesele olarak gördüklerini ifade eden Bakan Özer, “Bir yandan eğitim-imalat-istihdam çevrimini kuvvetlendirirken öbür yandan da alakalı sektörlerimizle iş birliklerini derinleştiriyoruz. Son olarak, öğretmenlerimizin profesyonel ve mesleki gelişimlerine büyük bir önem veriyoruz. Bu çerçevesinde hizmet içi eğitim yaklaşımımızı güncelliyor, eğitimlere katılan öğretmen sayımızı artırıyor ve okullarımızı birer eğitim merkezi haline getiriyoruz” ifadelerini kullandı.
Bakan Özer, eğitim alanında gerçekleştirdikleri uluslararası düzeydeki dayanışma ve iş birliğini daha müreffeh bir dünya inşa etmek için sahip oldukları en kıymetli araç olarak değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.