adplus-dvertising

Bakan Özer: ‘Halk eğitim merkezlerinde 12 milyon kişiye ulaşmak için engelimiz yok’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Senenin sonuna kadar halk eğitim merkezlerinde 12 milyon vatandaşa erişebilmemizle alakalı artık hiçbir engelimiz yok. Her türlü eğitimi vatandaşımıza eriştireceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Özer: ‘Halk eğitim merkezlerinde 12 milyon kişiye ulaşmak için engelimiz yok’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanlığınca aktif olarak kullanılmayan köy ilkokullarının tekrardan açılarak hayat merkezlerine dönüştürülmesi projesi çerçevesinde, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Aydıncık köyünde gerçekleştirilen törenle köy hayat merkezinin açılışı gerçekleştirildi.

Aydıncık İlkokulu ve Köy Hayat Merkezinin açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Samsun’da başlatılan köy hayat merkezi projesinin Ankara’da da yaşama geçirilmesinden büyük mutluluk işittiğini söyledi. Son yirmi senede eğitimde gelinen noktaya işaret eden Özer, “Son 20 sene eğitimde bu ülke evlatlarının bulundukları bölgelerden gelir seviyelerinden bağımsız bir biçimde eğitimin bütün kademelerine çok rahat bir biçimde erişebildikleri bir dönem oldu. Bunun için 81 ilde 922 ilçede eğitim seferberliği ilan edildi” şeklinde konuştu.
Eğitimde okullaşma oranlarının arttığını söyleyen Bakan Özer, başörtüsü yasaklarının, kat sayı uygulamalarının meydana geldiği süreci antidemokratik bir dönem olarak ifade etti.

“5 yaştaki okullaşma oranını sene sonuna kadar yüzde 100’e çıkaracağız”

Son 20 senede çocukların eğitimde kendisine yer bulabildiğini anlatan Bakan Özer, köy okulları ile alakalı şunları belirtti:

“Köylerdeki okullarımızı atıl vaziyetten kurtaralım ve vatandaşlarımızın erişimine açalım. Bunun için ilk planda öncelikle köy okullarını hizmete açmayı planladık. Yönetmenliği değiştirerek öğrenci sayısına bakılmaksızın istenilen bütün köylerimizde köy ilkokullarını açabilmenin önünü açtık. Bu dönem bakanlık olarak en büyük önceliğimiz olan okul öncesi eğitime erişimi arttırmak için köylerdeki erişimi de arttırmanın yolu olarak köy okullarındaki ana sınıfını açma kriterini öğrenci sayısını 10’dan 5’e düşürdük. Türkiye’de bin 800 köyde 12 bin çocuğumuz yalnızca bu yönetmelik değişikliğiyle ana sınıflarında yer buldu. Son okul öncesi eğitim yapmış olduğumuz hamlede 400 binin üstünde 5 yaşındaki çocuğumuz ana sınıflarında yer buldular. Bu senenin sonuna kadar inşallah 5 yaştaki okullaşma oranlarını 11 ay gibi kısa bir sürede nasıl yüzde 78’den yüzde 93’e çıkartmışsak senenin sonuna kadar yüzde 100’e çıkaracağız.”

“Bütün köy hayat merkezlerinde mutlaka halk eğitim merkezi olacak. Vatandaşlarımızın istemiş olduğu eğitimleri Altındağ’a, Ankara’ya gitmeden bu yerleştikleri, yaşadıkları yerlerde eğitimlere erişebilecekler” diyen Bakan Özer, Milli Eğitim Bakanlığının 7’den 70’e herkese eğitim olanağı sunduğunu, 2021 senesinde halk eğitim merkezlerinden faydalanan vatandaş sayısının 5 milyon civarında olduğunu kaydetti.

“Halk eğitim merkezlerinde 12 milyon vatandaşa erişebilmemizle alakalı artık hiçbir engelimiz yok”

Milli Eğitim Bakanı Özer, halk eğitim merkezlerinde ulaşılacak şunları aktardı:

“2022 senesinde her ay en az 1 milyon vatandaşımıza ulaşabilme hedefi koyduk. 7 ayın sonunda 7 milyon 142 bin 529 vatandaşımıza eriştik. Bunun ortalama yüzde 70’i kadınlarımız. Biz kadınlarımızı devamlı kuvvetli kılmak, özellikle iş kuvveti piyasasında daha sağlam bir biçimde adım atmaları, ev hanımıysa orada çok daha hayat becerilerini artıracak her türlü destekle kadınlarımızın yanında yer almaya devam edeceğiz. Senenin sonuna kadar halk eğitim merkezlerinde 12 milyon vatandaşa erişebilmemizle alakalı artık hiçbir engelimiz yok. Her türlü eğitimi vatandaşımıza eriştireceğiz. Çok sakin adımlarla gidiyoruz. Bunlar yalnızca basit bir biçimde açılışı yapılan yerler değil gerçekten verimli bir biçimde işleyen mekanlar olmasını istiyoruz. 2022-2023 eğitim öğretim senesi başladığı zaman bin adet köy okulunu halk eğitim merkezi, köy ilkokulu-anaokulu olarak açabilme olanağımız olacak ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek çok güzel tanıtımla bütün kamuoyuna bu adımın nelere yol açacağını paylaşabilme olanağımız olacak.”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in konuşmasının sonrasında Aydıncık İlkokulu ve Köy Hayat Merkezi’nin açılışı katılımcıların kurdele kesmesiyle gerçekleştirildi. Bakan Özer ve katılımcılar, kurdele kesimi sonrası Aydıncık İlkokulu ve Köy Hayat Merkezi’ni inceleyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.