adplus-dvertising

Bakan Özer: “614 bin öğretmenimizin uzman ve başöğretmenlik ilgili süreçleri devam ediyor”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Ortalama 614 bin öğretmenimizin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alakalı süreçleri, eğitimleri devam ediyor. Öğretmenlerimizin çoğu bu eğitimlerini tamamladılar” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Özer: “614 bin öğretmenimizin uzman ve başöğretmenlik ilgili süreçleri devam ediyor”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bölücü terör örgütü PKK ile girdiği çatışmada 1 Mayıs 1992’de şehit düşen İlhami Özenç’in isminin verildiği Ankara’nın Pursaklar ilçesindeki ortaokulun açılışına katıldı. Buradaki konuşmasında 2021-2022 eğitim öğretim senesinin sona ermesinin sonrasında yeni eğitim senesi çalışmalarına ağırlık verildiğini belirten Bakan Özer, 2022-2023 eğitim öğretim senesi için çeşitli toplantılar yapıldığını dile getirdi.

Bir milyon gencin yaz okullarından yararlandığını söyleyen Özer, okul yöneticilerinin tatil yapmadan okulları yeni döneme hazırlamak için gece-gündüz çalıştığını hatırlatarak, “Senelerden beri ‘adeta Milli Eğitim Bakanlığı, hükümet eğitime bu kadar yatırım yapmasına karşın okulların ihtiyacını karşılayamıyor’ gibi bir yanlış algıyı ortadan kaldırmak için her türlü gücümüzün, kapasitemizin olduğunu bütün kamuoyuna duyurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Okula kayıtlarda bağış isimi altında asla hiçbir ücret ödenmeyecek”

Okullardaki kayıt ücretlerinin önüne geçileceği mesajını veren Bakan Özer, kayıt ücreti aldığı için Teftiş Kurulu tarafından inceleme başlatılan 65 okulun araştırmalarının sürdüğü bilgisini paylaşarak şunları ifade etti:
“2022-2023 eğitim öğretim senesi başladığı zaman da öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz yepyeni binalarda, problemleri çözülmüş, çok güzel eğitim ortamlarına kavuşsunlar istiyoruz. Bununla beraber senelerden beri bu ülkede kronik sorun haline gelmiş olan kayıtlardaki bağış sendromunu da ortadan kaldırmak istiyoruz. Bütün kamuoyuna deklare ettik. Bütün il ve ilçelerimizde alarm vaziyetine geçecek okul yöneticilerimiz. Asla okula kayıtlarda bağış alınmayacak. Bir veli, isterse okulun kuvvetlenmesi için okul aile birliğine bağış yapabilir ama kayıtta asla hiçbir ücret ödemeyecek. Bu süreçte çok başarılı bir biçimde devam ettik. Yanlışlık yapan 65 okulumuza da Teftiş Kurulumuz lüzumlu araştırmaları yaptı. O süreçler nihayetlendiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız. Nasıl biz MEB olarak yardımcı kaynakla alakalı sorunu çözmüşsek bu bağışla alakalı meydana gelen sorunu de çözeceğiz.”

“614 bin öğretmenimizin uzman ve başöğretmenlik alakalı süreçleri devam ediyor”

Son 20 senede eğitimde devasa adımlar atıldığını kaydeden Bakan Özer, uzman ve başöğretmenlik noktasında gelinen aşamayı paylaşarak, “Öğretmenlerimiz de yazın çok yoğun bir biçimde çalışmalarına devam ediyorlar. Şu anda eğitimler bütün öğretmenlerimizin ortalama 614 bin öğretmenimizin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alakalı süreçleri, eğitimleri devam ediyor. Öğretmenlerimizin çoğu bu eğitimlerini tamamladılar. Uzman öğretmenlikte 503 bine yakın başvurumuz var. Bunların ortalama 90 bini sınavdan muaf, yüksek lisans yaptıkları için. Başöğretmenlerimizden de ortalama 500 adet uzman öğretmen olarak başöğretmenliğe başvuran öğretmenimiz sınavdan muaf, çünkü doktora yaptılar” şeklinde konuştu.

“Öğretmenlerimiz müsterih olsunlar. Bu süreç suhuletli bir biçimde bitecek ve 2023 senesinde çok büyük sayıda uzman ve başöğretmenle Milli Eğitim Bakanlığı çok daha kuvvetli bir biçimde yoluna devam edecek” diyen Bakan Özer, öğretmenlerin ve öğrencilerin daha kaliteli eğitime ulaşması, velilerin devamlı yeni eğitimlerle desteklenmesi için çalışmaya devam ettiklerini ifade etti.

Okula isimi verilen Şehit İlhami Özenç ve bütün şehitlere rahmet dileyen Özer, okulun yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek açılışın hayırlı olmasını temenni etti.

Bakan Özer, şehit İlhami Özenç’in annesi Fatma ve babası Mehmet Özenç’e tablo hediye etti.
Özer’in konuşmasının sonrasında kurdele kesilerek Şehit İlhami Özenç Ortaokulu’nun açılışı gerçekleştirildi. Kurdele kesimi sonrası Özer ve katılımcılar, okulu gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Şehit İlhami Özenç Ortaokulu açılış törenine Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Ankara Milletvekilleri Lütfiye Selva Çam ve Orhan Yegin ile Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin de katıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.