adplus-dvertising

Bakan Nebati’den enflasyonla ilgili önemli açıklama!

Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması programında ekonomiye ilişkin mühim açıklamalarda bulundu. Enflasyon rakamlarına dair konuşan Bakan Nebati, “Enflasyonist ortamı fırsatçılığa çevirmeye çalışanlara ise asla izin verilmeyecek” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Nebati’den enflasyonla ilgili önemli açıklama!
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması ile Finansal Kurumlar Birliği 10. Olağan Genel Kurulunda tarımsal krediler ve desteklere ilişkin mühim açıklamalarda bulundu. Enflasyon rakamlarına ilişkin ise tek haneli rakam vurgusunu yineledi. Enflasyonist ortamı fırsatçılığa çevirmeye çalışanlara ise asla izin verilmeyeceğini net bir biçimde ifade etti.

Bakan Nebati’nin açıklamaları şu şekilde:

 • Türk tarımının geliştirilmesine, çiftçilerin refah seviyesinin artmasını canı gönülden temenni ediyorum. Çiftçilik yapan aileden gelen, çiftçi olarak kazanan üreten ve keyif alan birisi olarak yurdumuzun dört bir yanındaki çiftçilerimizin ne zorluklarla mücadele ettiğini biliyorum.

 • Ziraat Bankası’nın kuruluş maksadı olan ulvi görevi layıkı ve fazlasıyla bugün burada olduğu gibi çok daha görünür ortaya koyacakları performansın karşılığı olarak kendilerini tebrik ediyorum.

 • Çalışanların yüzde 17’si tarım sektöründe istihdam ediliyor. 5 milyon kişi tarımdan geçimini sağlıyor. Tarım ürünleri ihracatı 2021 senesinde yüzde 20 oranında artarak 7.2 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti. Çok çeşitli destinasyonlara meyve, sebze, kuruyemişte ana ihracatçı konumuna gelmiştir. Son 2 senedir salgının etkileri devam edip tam biterken savaş başladı. Kuzeyimizdeki savaş savaşan ülkeler olmak üzere Türkiye ve dünyayı etkiliyor.

KREDİ DESTEK PAKETLERİ

 • Kredi ve teşvik paketlerimizi devreye aldık. Tarım ve gıda sektöründe üretken ve sürdürülebilir imalatın devamı için gayretli çalışmalarımız devam ediyor. Bundan sonraki dönemde tarım sektörünün kaynaklarını verimli kullanarak teknolojiden maksimum seviyede faydalanarak sürdürülebilir biçimde devam etmesini arzulıyoruz. Tarım sektörünü iklim değişikliğine adapte edecek ve AB’deki politika değişikliğine uyumlu hale getireceğiz.

 • Sıcaklık ve yağışlardaki değişiklikler gıda fiyatlarında kayda değer artışlara neden oluyor. 2050 senesinde dünya nüfusunun toplamını beslemek için bugünkünden yüzde 60 daha çok gıda üretilmesi gerekiyor, yüzde 15 daha çok suya ihtiyaç duyulması gerekiyor.

90 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

 • Türkiye Avrupa Yeşil Mutabakatı’na cevap vermeye amaçlayan eylem planını Temmuz ayında yayınlamıştır. Son 5 senede çiftçilerimize ortalama 90 milyar lira tutarında tarımsal destek ödemesi gerçekleştirdik. Desteklerin sadeleştirilmesi ve yönlendirici olması cümlesini çok mühim buluyorum.

 • 2022 senesi için 25.8 milyar lira olarak tespit edilen desteği 29 milyar liraya çıkardık. Üreticilerimizin finansman ihtiyacını uygun biçimde karşılıyoruz. Tarımsal üreticilerimize 4.6 milyar lira faiz desteği sağladık. Tarımsal üreticilere 9.8 milyar lira faiz desteği temin etmeyi öngörüyoruz. Nisan ayı başında faiz destekli kredilerin hepsinde üst limitleri yükselttik. Küçük ölçekli üreticilerin yoğun kredi kullandığı başlıklardan 100 bin lira olan sıfır faizli kredi tutarı 200 bin liraya çıkarıldı.

 • Çiğ sütte litre başına 20 kuruş olan destek tutarını 4 kat artırarak litre başına 1 lira seviyesine çıkardık. Sayın bakanım size çalışıyoruz, çiftçilerimize çalışıyoruz.

KUVVETLI BÜYÜME EĞİLİMİ

 • Salgına karşın 2020 senesi ve 2021 senelerinde dünyada en iyi performansı gösteren ülkelerin başında yer aldık. 2021’de Türkiye yüzde 1.8’lik büyüme ile pozitif ayrıştık. Öncü göstergeler bu senenin ilk çeyreğinde kuvvetli büyüme eğilimi gösteriyor. Sanayi üretimimiz kuvvetli biçimde artmaya devam ediyor. Çarklar dönüyor, istihdam 30 milyonu aştı, ihracatta her ay rekorlar kırılıyor.

 • Kuvvetli performansın devam etmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Yüksek katma kıymetli imalata önem veriyoruz. Bunun yanı sıra cari açık problemini çözmek öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Yatırım yapana, istihdam oluşturana devletin kaynaklarını en etkin biçimde kullandırıyoruz. Krediler konusunda özellikle selektif davrandığımız, seçici olduğumuz bankalarımızın bu konuda çok net tavır aldıklarını vurgulamak istiyoruz. KGF paketlerini kullanıma sunduk. 150 milyar liralık kredi paketini uygulamaya koyduk. Güneş enerjisi yatırımları ve barajı bitmiş aynı zamanda göleti tamamlanmış, suyun toprağa kavuşmasını hasretle bekleyen çiftçilerimizin uzun zamanlı bekleyişlerini 2 sene gibi kısa süreye çekerek 96 milyar liralık kredi paketini de açıkladık.

DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ

 • Konut sektörüne yönelik açıkladığımız üç destek paketi hedef odaklı bakış açımızı yansıtıyor. Konut arzının artırılmasını sağlayacak paket hazırladık. Konut satış fiyatlarını sabit tutanlara destek sağlıyoruz. İş ve yatırım ortamını iyileştirmek maksadıyla devrim niteliğindeki vergisel düzenlemeleri yaşama geçirdik. Öncelikle ters para ikamesini sağlayan politikaların uygulanmasına yönelik kuvvetli adımlar attık.

ENFLASYONLA MÜCADELE

 • Bütün paydaşlarımızla eş güdüm içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın temel sorunlarından biri enflasyonla mücadele. Pandemi ile tetiklenmiş küresel enflasyon problemiyle karşı karşıya kalmış olsak da ülkemizde enflasyon ataletini beraberce yeneceğiz. Dövizdeki hızlı yükselişi durdurduğumuz gibi enflasyonla mücadele en öncelikli konularımızdan biri olarak karşımıza çıkmaktadır, önümüzdeki süreçte enflasyonu kalıcı olarak tek haneye indirmeyi hedefliyoruz.

 • Enflasyon ile mücadele timlerimiz bir çok sektöre ilişkin denetimlerini aralıksız bir biçimde sürdürüyor. Enflasyonist ortamı fırsatçılığa çevirmeye çalışan kimseye izin vermeyeceğiz. Enflasyon problemini elbirliği ile çözeceğimizden, kimsenin fırsatçılara göz açtırmayacağından şüphe duymuyorum.
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.