adplus-dvertising

Bakan Nebati: Ekonomi modelimiz meyvelerini veriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, küresel resesyon beklentilerine rağmen büyümeyi sürdürmek için teşvik politikalarını sürdürmeye devam ettiklerini söyledi. Nebati, uygulanan ekonomik politikaların sonucunda kredilerde ticari kredilerin payının ağırlığının yükseldiğini söyledi.
Takip et
Bakan Nebati: Ekonomi modelimiz meyvelerini veriyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Nebati, ticari işletmelerin enflasyonun altında bir faizle kredi kullanabildiğini söyledi. Bakan Nebati, Temmuzda yüzde 30 olan ticari kredi faizlerinin yüzde 18’e gerilediğini söyledi.

Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyle;

“Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında, büyümemizi sürdürülebilir kılmak ve istihdam artışımızı desteklemek hedefiyle üretimi artırmaya yönelik, anti-enflasyonist kredi politikalarını uygulamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, işletmelerimizin enflasyonun oldukça altında, düşük maliyetle ticari kredilere ulaşmalarını sağlıyoruz. Nitekim, Temmuz sonunda ticari kredi faizleri yüzde 30 civarındayken, şimdi yüzde 18’lere gerilemiştir.

Uyguladığımız politikalar sonucunda sağlanan güçlü kredi büyümesinde, ticari kredilerin ağırlığı yüksektir. Bankacılık sektörünün kredi hacmi Ekim sonu itibarıyla yıllık yüzde 68,2 artarken, aynı dönemde ticari kredi büyümesiyse yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ekonomimizin bel kemiği olan ve milyonlarca insanımıza istihdam sağlamaya devam eden KOBİ’lerimizin de kredilere kolay erişimini önemsiyor ve önceliklendiriyoruz. Bu yaklaşımımızın bir sonucu olarak KOBİ kredileri, tarihsel ortalamasının 3 katından daha fazla büyümüştür.

Küresel resesyon beklentilerine rağmen ekonomik canlılığımızı sürdürülebilir kılmak için ihtiyatlı teşvik politikalarını uygulamaya devam edeceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.