adplus-dvertising

Bakan Kurum: ‘Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Haliç’i gözümüz gibi koruyoruz ve koruyacağız. Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz ve kaderine terk edilmesine de hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Kurum: ‘Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eyüpsultan’da bulunan Vialand Tema Parkı’nın içinde yer verilen ‘Vialand Parkur’ törenle açıldı. Törene Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Bakan Kurum, Haliç’te yaşanan koku, kirlilik ve renk değişikliğine ilişkin, “Haliç’in hikayesi o kadar kolay bir hikaye değil. Sayın Cumhurbaşkanımız, belediye başkanı olduğu dönemde maalesef Haliç’in yanında yürünemiyor, gezilemiyordu. Maskelerle orada dolaşabiliyorduk. Gazeteler o zaman için İstanbul’da promosyonla maske dağıtıyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız dünyaya örnek olacak bir çevrecilik projesi başlattı. Bu çerçevede Haliç’in deniz sularıyla beraber temizlenmesi, dip çamurunun alınması ve oradaki ekolojik hayatın tekrardan başlatılabilmesi maksadıyla çok mühim bir proje başlattılar. İçinde bulunduğumuz alan yani burası, bir taş ocağıydı. Bu taş ocağındaki dip çamuru gerçekten binbir zahmetle taşınarak bu alan yaratıldı. Bu alan bugün baktığınızda parklarıyla, alışveriş alanlarıyla, çocuk oyun alanlarıyla bir hayat merkezi haline geldi ve hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin gözbebeği, çocuklarımızın, gençlerimizin vakit geçireceği bir alan haline geldi. Tabii bu çerçevede de Haliç artık kıyısında gezilebilir, oturulabilir, yürünebilir bir alan oldu. Orayı da biz gözümüz gibi koruyoruz ve koruyacağız. Açıkçası Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz. Ve kaderine terk edilmesine de hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum: ‘Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz’
Bakan Kurum: ‘Haliç’i kaderine terk etmeyeceğiz’

“Haliç siyasal bir konu değil”
Haliç’in tekrardan kirli hale getirilmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Bakan Kurum, “Bu kadar uğraş ardından bugün buradaki atık su arıtma tesislerinin iptal edildiği, yapılmadığı, hatta bu projelerin iptal edildiği bu süreçte çevre konusuyla ilgili da ağaçlardan alkış beklendiğini görüyoruz. Ve açıkçası hayretle bu manzarayı izliyoruz. Bu kadar uğraşla devlet, atıl alanı değerli bir hale getirip içinde istihdam yaratarak, gene bu alanda çocukların, gençlerin vakit geçirdiği bir proje haline getirmiştir. Ve bugün de yeni bir etabı gene İstanbul’umuza, ülkemize kazandırıyoruz. Dolayısıyla Haliç’teki temizliği de devamlı hale getirmek zorundayız. Çünkü çevre konusu devamlılık arz eden bir konu. Yani burası siyasal bir konu değil. Dolayısıyla çevre mevzuatı çerçevesinde, çevremizi korumak ve doğa hassasiyeti çerçevesinde bu projeleri devamlı hale getirmek ve açıkçası siyasi bir alandan dışarı çıkarmak zorundayız. İklim değişikliği de aynı. Topyekun mücadele etmek zorundayız. Bu anlamda da inşallah biz Haliç’in kirletilmesine, eski hale getirilmesine hiçbir zaman müsaade etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz diyorum. Parkımızın da İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Deniz Zeybek – Emre Baba

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.