adplus-dvertising

Bakan Kurum: ’36 bin konut ile cumhuriyet tarihinin en büyük deprem dönüşümlerini Elazığ ve Malatya’da yaptık’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Toplamda 24 bin 900 konut yapımı planlandı. Toplamda 36 bin konut yapılarak cumhuriyet tarihinin en büyük deprem dönüşümlerini Elazığ ve Malatya’da yapmış olduk” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Kurum: ’36 bin konut ile cumhuriyet tarihinin en büyük deprem dönüşümlerini Elazığ ve Malatya’da yaptık’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, programları çerçevesinde Elazığ’a geldi. Elazığ Valiliğine geçen bakanlar şeref defterini imzaladıktan sonra İl Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantı ardından Bakan Kurum açıklamalarda bulundu.
Elazığ’da meydana gelen depremde 41 vatandaşın yaşamını yitirdiğini aktaran Bakan Kurum, “Bütün Türkiye olarak kanun boğulmuştuk. Bizde o gün için bakanımız, alakalı kurum ve kuruluşumuzla Elazığlı kardeşlerimizin yarasını sarmak için bir seferberlik ruhu ile cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde harekete geçtik. Enkaz alanlarında mahalle mahalle, sokak sokak Elazığlı kardeşlerimizle bir arada olduk. Onlara sözler vermiştik. Bütün kardeşlerimiz bize inandılar, güvendiler. Bizde bundan önce olduğu gibi gene onların emeklerini beklentilerini hayallerini boşa çıkarmadık. Toplamda 24 bin 900 konut yapımı planlandı. Elazığ ve Malatya’da toplamda 36 bin konut yapılarak cumhuriyet tarihinin en büyük deprem dönüşümlerini Elazığ ve Malatya’da yapmış olduk” diyerek konuştu.

“Faizsiz bir biçimde 18 sene eşit taksitle ödemelerini gerçekleştiriyor olacaklar”

Elazığ genelinde çok mühim bir deprem dönüşümü gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bakan Kurum, “Aynı zamanda belirlemiş olduğumuz rezerv alanlarda da yeni uydu şehirleri yapımını yağmış olduk. Bu çerçevede konutlarımızın ortalama 18 bin konutumuzu teslim ettik. Etaplar halinde de teslim süreci devam ediyor. Vatandaşlarımızın kentsel dönüşümle alakalı ödemeleri nasıl olacağıyla alakalı bir beklentileri vardı. Onu da bugün yapmış olduğumuz istişarelerde hep beraber karar vermiş olduk. Bu çerçevede konut bedelleri AFAD’da vermiş olduğumuz hak sahipleri ile vatandaşlarımızın almış olduğu konutların yakın bedeller olacak. Ödemeleri de Eylül 2022 itibari ile başlayacak. Faizsiz bir biçimde 18 sene eşit taksitle ödemelerini gerçekleştiriyor olacaklar. Bu da deprem dönüşümünde vatandaşlarımızın mağdur olmamaları ismine attığımız bir adımdı. Hak sahibi olamayanlar, gene ikinci evi olanlar gibi sorunlar vardı. O günkü yapmış olduğumuz işlevlerde bu şekilde bir çözümü bulmuştuk. Esasında büyük bir dönüşümü gerçekleştirmiş olduk. Biz her afete gidiyoruz. Hamt olsun hiçbir afetin altında Türkiye Cumhuriyeti Devleti kalmamıştır. Cumhurbaşkanımız talimatı çerçevesinde vatandaşımızla birlik beraberlik ruhu içerisinde bu çalışmaları yürüttük. Bundan sonrada aynı anlayışla çalışacağız. Biz Elazığ ve Malatya’ya geldiğimizde Antalya’ya, Giresun’a, Kastamonu’ya gittiğimizde artık kendi memleketimize gitmiş gibi hissediyoruz. Burada aylarca, günlerce kaldık. Onlarda bizi bağrına bastı. Şuanda Da 22 Ocak’ta çektiğimiz acının hüznün yerini mutluluğa bırakacağını hep beraber şahit olacağız. Hep beraber vatandaşlarla iftar düzenleyeceğiz. Ailelerimize ziyarette bulunacağız. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum” dedi.

Kamil Can Kılıç – Sedat Erbak – Ahmet Mücahid Kantarcıoğlu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.