adplus-dvertising

Bakan Koca’dan korkutan açıklama! “vaka sayısı 70 bini bulabilir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’daki koronavirüs vakalarının bir haftada 5 kat yükseldiğini belirtti. Gerekçe olarak Koronavirüs’ün son varyantı Omicron’u gösteren Koca, “Bütün vakaların yüzde 52’si İstanbul’da belirleniyor. Tam manasıyla İstanbul patladı diyebiliriz” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Koca’dan korkutan açıklama! “vaka sayısı 70 bini bulabilir”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada, “İstanbul’da artış tam tamına yüzde 500. Şaka gibi ama oran bu. Geçen hafta İstanbul’da günlük vaka sayısı 4 bindi. Bu hafta kaç biliyor musunuz! Tam tamına 20 bin 500. Artış beş katı” şeklinde konuştu.

Koca, “Eğer İstanbul’daki vaka artış oranı Türkiye genelinde olsaydı bugün en az 100 bin vakadan bahsediyor olurduk. Allahtan bu oran henüz genele yansımadı. Normalde İstanbul Türkiye nüfusunun 5’te biri. Ama toplam vaka sayısının yarısından fazlası İstanbul’da. Bütün vakaların yüzde 52’si İstanbul’da belirleniyor. Tam manasıyla İstanbul patladı diyebiliriz” ifadesini kullandı.

“GÜNLÜK VAKA SAYILARI BİR SÜRE SONRA GÜNLÜK 60 BİN, BELKİ 70 BİN OLACAK”

Altaylı’nın aktardığına göre, İstanbul’daki artışından Omicron varyantı etkisine dikkat çeken Bakan Koca, şu şekilde konuştu:

“Şu anda İstanbul’da Omircron’a bağlı vakaların oranı çok yüksek. Çünkü İstanbul dışarıya en fazla bağlantısı olan kent. Omicron da Türkiye’ye İstanbul üstünden girdi. Ve yayıldı. Bakın şaka değil. 10 günde 5 katına, 1 haftada 3,5 katına çıktı İstanbul’daki vaka sayıları. Büyük şehirlerdeki yükseliş fena. Ankara’da da 2 katına çıktı vakalar. Geçen hafta 1200’dü Ankara’nın günlük vaka sayısı. Şuanda 2200. Belli ki, 1 hafta sonra Ankara’da patlayacak. Sonra bütün Türkiye. Günlük vaka sayıları bir müddet sonra günlük 60 bin, belki 70 bin olacak. Gidişat bunu gösteriyor. Tek tesellimiz vaka sayılarındaki artışın hastaneye yatışlara ve yoğun bakımlara ve tabii vefatlara aynı oranda yansımıyor olması. Ama bu demek değil ki önlemsiz davranmak gerek. Vatandaş tedirgin olmasın ama tedbirli olsun. Bu Omicron’la birlikte kişisel önlemlerin daha da önem kazandığını gömdük. Eskiden 1,5 metre mesafe yeterliydi. Omicron ile bu mesafe 3 metreye çıktı belki. Bilmiyoruz kesin. Ama kesin bildiğimiz bir şey var, kapalı, havalandırmasız kalabalık ortamlara girilmemesi gerekir. Havalandırması olmayan yere gitmesin vatandaşlarımız.”

ÖLÜM VE YOĞUN BAKIM İSTATİSTİKLERİ

Bakan Koca, Altaylı’nın sorusu üstüne ölüm ve yoğun bakım istatistikleri hakkında da bilgi verdi.

Koca, “Vefatların yüzde 87’si 60 yaş üstü kişiler. Toplam vakaların yüzde 16’sı 60 yaş üstü ama vefatların yüzde 87’si. Tabii yalnızca yaş değil, yaşa bağlı hastalıklar etkili vefatlarda. Risk grupları daha dikkatli olmalı demek gerekir. 60 yaş üstü iseniz, başka hastalıklarınız da var ise daha da dikkatli olacaksınız, kurallara daha çok uyacaksınız. Bu kesin. Aşılılarda vefat oranları çok çok daha düşük. Onu da bilmek gerekir. Aşı hala en mühim kozumuz” şeklinde konuştu.

Bakan Koca, İstanbul’a geleceğini ve başhekimlerle önlemleri konuşacaklarını da sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.