adplus-dvertising

Bakan Koca: ‘Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası belirlendi. Bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın çevresi izole edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi. 1 hastamız ise izolasyonda” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Koca: ‘Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şu ana kadar Türkiye’de 5 maymun çiçeği virüsü hastasının belirlendiğini söyleyen Koca, “Bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın çevresi izole edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi. 1 hastamız ise izolasyonda” diyerek konuştu. Bakan Koca, hastaların sağlık vaziyetlerinin sorulması üstüne, “Sağlıkları yerinde, hiçbir problem yok” cevabını verdi. Bakan Koca, “Ülkemizde sık görülmemesinin temel sebebi çok yakın temasa ve kapalı ortamda yakın ve uzun zamanlı temasla bulaşmasıdır. Ülkemiz açısından bir endemi ya da küresel manada bir pandemi riski taşımamaktadır” ifadelerini kullandı.

Covid-19 salgınında ortaya çıkan ilk varyantların daha kuvvetli ve hasar verici olduğunu ifade eden Koca, Omicron varyantının ise daha bulaşıcı olduğununu fakat hastalarda hafif seyrettiğinin altını çizdi. Bakan Koca, “Hatırlatma dozlarının yapılmasını şiddetle öneriyorum. Öte Yandan özellikle ileri yaştaki vatandaşlarımızı mutlaka korumalıyız” şeklinde konuştu.

Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik yeni bir yönetmelik hazırladıklarını söyleyerek, “Adaleti temin etmeye, emeğin karşılığını vermeye odaklandık. Taslak alakalı kurumların görüşlerine açıldı. Yakında yayınlanarak 15 Ağustos’ta devreye girecek. Hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın memnuniyeti ile problemler daha kolay çözülecek” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.