adplus-dvertising

Bakan Koca: “Sağlık çalışanını yaralama, ağır suç sayılacak”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi. Bakan Koca, sağlık çalışanlarına şiddetle alakalı, “Kasten yaralama suçu, ceza yargılaması bakımından artık çok daha ağır bir suç olacak” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Koca: “Sağlık çalışanını yaralama, ağır suç sayılacak”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aydın programı çerçevesinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’ne (ADÜ) geldi. Burada ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ile görüşen Bakan Koca, üniversite hakkında bilgi aldıktan sonra Tıp Fakültesi öğrencileri ile gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “ADÜ’de Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’yı ağırlamaktan ve bütün güç şartlara rağmen özveri ile çalışan sağlık ordumuzun yeni neferleri ile sizleri bir araya getirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Türkiye olarak milletimizin can güvenliği ve halkımızın virüsten korunması noktasında dünyaya örnek olacak çalışmalar ve başarılar ile gururlandık. Bakanımız başta olmak üzere bütün sağlık neferlerimiz ile gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“Problemlerle bizzat ilgileneceğim”

Sağlık Bakanı Koca, Tıp Fakültesi öğrencileri buluşmasında konuşmasına merhum Başbakan Adnan Menderes’ten bahsederek başladı. “Bu ziyaretle, Tıp Fakültesi buluşmaları serisinin bir yenisini daha gerçekleştiriyorum” diyen Bakan Koca, “Bugün, 30 senede kazandığı yetkinlik nedeniyle, ülkedeki yüzlerce tıbbiyelinin gönlünün olduğu yerdeyim. Profesör Ayhan Aköz hocamız, dekanlık görevini ortalama bir ay önce üstlendi. Kendisi, camiada tanınmış Acil Tıp hocasıdır. Biliyorsunuz, meslek, zamanla kişiliğin bir bileşeni olur. Fakültemizde gördüğü problemlere bir acilci tutumuyla eğildiğini düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı olarak biz de kendisine verebileceğimiz desteği vermeye hazırız. Buraya gelmeden önce yaptırdığım incelemede, asistanlarımızın nöbetlerde kullanılacak dinlenme odalarına ihtiyacı olduğunu öğrendim. Maaşlardaki yetersizliklerin yol açtığı neticelerden biri olarak, bilimsel aktivitelerden yoksun kalma problemi da dile getirildi. Yenidoğan servisi yetersiz kaldığı için, hasta sevkinin kaçınılmaz olması asistanlarımızın şikayetleri arasında. Sevki, kendine yakıştıramayan bu mesleki gurur bence alkışlanmaya değerdir. Sorunla bizzat ilgileneceğim” açıklamasında bulundu.

Öğrencilerden beklentisini belirtti

Bakan Koca, tıp fakültesi öğrencilerinden beklentisini ifade ederek, “Sözümün bu noktasında öğrencilerimizden haklı bir beklentimi dile getirmek isterim. Önümüzdeki TUS’larda derece yapmaya aday kaç kişiyiz? Aydın Adnan Menderes Tıp Fakültesi mezunlarının TUS’taki başarı oranının şu ankinden daha yüksek olmasını, bu fakülteye derece kazandırılmasını bekliyorum” diyerek konuştu.

“Bakanlığımızın şiddetle mücadelesi pek bilinmiyor”

Sağlık Bakanlığının, her şiddet olayı özelinde tek tek verdiği mücadelenin yeterince bilinmediğini açıklayan Bakan Koca, “Şiddet davaları avukatlarımızca takip edilmektedir. Mağdur arkadaşlarımıza lüzumlu desteği vermeye çalışıyoruz. Değindiğim il esaslı yapı, bir bakan yardımcımın koordinasyonunda bana bağlıdır. Sağlıkta şiddet olaylarının mevcut hukuki süreçleri yadırganmakta, bunlara mana verilememektedir. Süreçlerin adalet duygumuzu tatmin etmediği çok doğrudur. Ancak bu değerlendirmelerde bilgi eksikliğine dayalı hata payları da var. Mevcut kanunlar, olayların mühim bir kısmında, maalesef, yargı üyeleri için tutukluluğu mümkün kılmıyor. Biz isteriz ki, kanunun hükmü vicdanımızın verdiği hükümle aynı olsun. Aynı değilse, kanun suçun ciddiyetinin gerisinde kalmış ve eskimişse o zaman onu değiştirme iradesine ihtiyaç vardır. Arkadaşlar, irade ortaya konmuştur. Kürsüdeki yargı üyesinin önünde duran kanun, sayılı günler içinde değişmiş olacak. Hakim ve savcılara, verdikleri yıldırıcı kararlar nedeniyle teşekkürü çok görmemeliyiz. Şiddete teşebbüsü azaltacak güçteki kararları mümkün olduğunca yaymalı, duyurmalıyız. Sosyal medya ve öbür kitle iletişim araçları bu maksatla etkili bir biçimde kullanılmalıdır.

“Denizli’deki şiddet olayına verilen ceza camiada yeterince konu edilmedi”

“Denizli Pamukkale Tıp Fakültesi Hastanesinde 15 Ocakta meydana gelen, iki asistan hekimi hedef alan şiddet olayının failine geçen ay verilen 8 sene 5 ay hapis cezası, göz korkutucu olmasına karşın camiada yeterince konu edilmemiştir” diye sözlerine devam eden Bakan Koca, “Sağlıkta şiddet suçunu ‘Bir an kendimi kaybettim’ lafıyla açıklayacağını zannedenlere mevcut hukuki koşullarda da söylenecek bir şeyler var. Maalesef medya için suç cazip, ceza alaka çekici değil. Maalesef şiddet suçlarının ele alınış biçimi suça teşvik edici. Yasal düzenleme yürürlüğe girdiğinde sizlerden işbirliği talep ediyorum. Umarım yeni suç işlenmez. İşlenirse, kasten yaralama suçunda tutuklama olacak. O tutuklamaları işitmeyen kalmamalı. O haberleri hepimiz paylaşmalıyız” şeklinde konuştu.

“Şiddet suçlarına karşı mühim bir adım atıldı”

Şiddet suçlarına karşı büyük bir adım atıldığını açıklayan Bakan Koca, “TBMM Adalet Komisyonundan bir düzenleme geçti. Kasten yaralama suçu Katalog Suçları çerçevesine alınıyor. Bu ne demektir? Kasten yaralama suçu, ceza yargılaması bakımından artık çok daha ağır bir suç olacak. Suçun, Katalog Suçlarına alınması, tutukluluk için yeterli sebep teşkil edecek. Zihninizde canlansın diyerek örnek veriyorum. Sağlık çalışanını yaralama suçu; artık, kasten öldürme, işkence, intihara yönlendirme gibi çok ağır suçlarla aynı başlık altında toplanıyor. Buna ek olarak; halk arasında “kravat indirimi” denilen iyi hal indirimi kalkıyor. Suç, kamu hizmetinin önlendiği öbür şiddet suçlarından ayrılarak, ceza artırılıyor. Bu ülkenin hekiminin, asistan hekiminin, uzman hekiminin, geçim kaygısı işitmesine ne bir hekim ne de bakan olarak gönlüm razıdır. Cumhurbaşkanımız, maaş başta olmak üzere özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda iradesini beyan etmiştir. Bütün konularda kararlılığını ortaya koymuştur. Çalışma ortamı problemleri bağlamında yardımcı personel eksikliği öne çıkan başlıklardan. Çözüm için zamana ihtiyaç var. Nöbet problemi, üstesinden bütünüyle gelebileceğimiz bir problem değil, çözümü zamana yayılacak. Ancak 36 saatlik nöbet insani olmaktan uzaktır. Çok ağır bir yük. Çabalarıma tanıksınız. Çalışma süresini en çok 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz. Nöbetler için de hakkaniyetli ücret düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz. Daha önceki buluşmalarımızda da söyledim. Ben bugün Sağlık Bakanıyım. Ama yaşadığım sürece meslektaşınızım. Size karşı ödevlerimi biliyorum. Buradan Ankara’ya, Bakanlık binasına yeni ödevlerle döneceğimden emin olun” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.