Bakan Koca, artık kısıtlama yok diyerek yerli aşı çağrısı yaptı!

Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların açılmasıyla genç vakaların arttığını belirtti. Virüse yakalananların yüzde 40’ının 23 yaş altı olduğunu açıkladı.Bakan Koca, TURKOVAC aşısı için de gönüllü olunması çağrısı yaptı.
Takip et
Bakan Koca, artık kısıtlama yok diyerek yerli aşı çağrısı yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu video konferans taktiğiyle toplandı. Aşılama ve koronavirüsle mücadelenin ele alındığı toplantı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı;

ARTAN VAKALARA DİKKAT ÇEKTİ

“Son günlerde vaka sayılarında bir sıçrama yaşanmamasına karşın her yeni gün küçük artışlarla salgın tehdidini devam ettirmektedir. Bu gidişat yalnızca yeni vaka sayılarına değil kayıplarımıza da yansımaktadır.

Özellikle aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış nüfusta vaka sayıları artış göstermekte ve bu vaziyetteki vatandaşlarımız hastanede tedavi görmeye ve yoğun bakıma ihtiyaç işitmektedir. Ek hastalığı olan büyüklerimiz de ağır biçimde etkilenmeye devam etmektedir.”

YÜZ YÜZE EĞİTİM

“Okullarda hareketliliğin başlaması ile beraber vakaların yaş ortalaması düşmeye başlamıştı. Üniversitelerimiz de birer birer açılmaya başladılar ve bu hareketlilik de bir artışa neden olabilecek.”

VAKALARIN YÜZDE 40’I 23 YAŞ ALTI

“Üniversiteli kardeşlerimizi eğitimlerini aralıksız sürdürebilmek ve sevdiklerine virüs taşımamak için hızla ve topluca aşı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, şu an aktif vakalarımızın ortalama %40’ı 23 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır.”

AŞILAMA PROGRAMINDA YAVAŞLAMA

“Aşı programımızda da bir miktar yavaşlama hissedilir hale geldi. Aşıların etkililiği ve hastaneye yatışları azalttığı münakaşasız bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Aşı olarak toplum bağışıklığını elde etmeli ve salgının seyrine dur demeliyiz. Yakında yaşanmaya başlayan hareketlilik nedeniyle özellikle üniversite öğrencilerimizi acilen aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyorum.”

YERLİ AŞIDA SON VAZIYET

“Ülkemiz için son derece mühim bir gelişme de kendi aşımızı geliştirmiş olmamızdır. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Turkovac aşımızın öbür aşılar üstüne hatırlatma dozu olarak uygulandığı bir faz 3 çalışması devam etmektedir. Bu çalışma tamamlandığında acil kullanım için onaylanabilecek ve yaygın kullanım için seri imalata geçilerek kendi aşımız devreye girecektir.

Kendi aşımızın kullanılması için iki doz aşısını olmuş sağlıklı kişilerin Turkovac aşı hatırlatma dozu uygulaması çalışmasına katılmasına ihtiyaç var. Kendi aşımızın ortaya çıkmasında ben de varım diyen bütün gönüllülerimizi çalışmaya katılmaya davet ediyorum. Kendi gücümüzü ele almazsak dışa bağımlı kalacağımız gerçeğini akıllarımızdan çıkarmayalım.

Aşımıza sahip çıkarak bir an önce devreye girmesini temin edelim. Yerli aşımızı ürettiğimizde ihtiyaç sahiplerine aşı ulaştıracak bir ülke olacağız. Aksi halde ise aşıya ihtiyaç duyan ülke olarak kalacağız. Yerli aşımıza destek verin.”

KISITLAMA AÇIKLAMASI

“Artık kısıtlama yok, çünkü aşı var. Fakat, aşı olarak bağışıklık sağlayabilirsek ek önlemlere gerek kalmayacak. Topluca aşı olmadan bu mümkün değil. Aşı olan vatandaşlarımız kendileri aşı olsalar dahi önlemlere uyarak virüsün yayılımını kısıtlayabilir.

Önlemlere uyma sorumluluğuna bütün aşı olmuş vatandaşlarımızı davet ediyorum. Çok daha büyük bir sorumluluk olan aşı olmayı halen ertelemiş olanlar varsa onların da ellerini çabuk tutmalarını rica ediyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.