Bakan Koca, 9 ilin vaka artış oranlarını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Günlük koronavirüs tablosunu da paylaşan Bakan Koca, 9 ildeki vaka artış oranlarını açıkladı. Buna göre İstanbul’da son 1 ayda yüzde 50 artış yaşandı.

Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında toplandı. Bakan Koca toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları;

Maskenin koruyuculuğu konusunda yeni veriler var. Grip vakalarının azalmasının nedeni de maske. Maske, sosyal mesafe ve el hijyeni grip vakalarını azalttı.

Türkiye krizin erken döneminden itibaren Avrupa hastalık önleme ve kontrol merkeziyle iş birliği içinde çalışmaktadır.

Temmuz ayından itibaren normalleşme dönemine geçtik. Sınırlamalar kalktı. Bu yeni dönemin gereklerine uygun olarak kesitsel taramalar adını verdiğimiz virüs taramalarına başladık. Maske, sosyal medafe ve el hijyeni grip vakalarının da azalmasına sebep oldu.

Hava yolu ile yurt dışına gidenlere 490 bin test yapıldı. Taramalarda 1226 kişinin testi pozitif çıktı.

15 Ekim’de saha taramasına tekrar başlayacağız. Aşı konusundaki gelişmeler salgına karşı tam bir güvence olarak görülmemelidir. Koronavirüs bulaştığı kişide 2-3 hafta fark edilemeyeceği gibi bu süre hayatının en zor anları da olabilir. Aşı, kendisini virüsten koruyamayanlar için çare değildir. Testi pozitif çıkanların ve bunların temaslılarının izolasyon kuralına uyması şarttır.

Biliyoruz ki salgınlar yayılım odaklarına karşı yerinde müdahaleleri gerektiriyor. Vakaların artış gösterdiği bölgelerde sebepleri ortaya çıkararak ek tedbirler aldık.

Salgında başarı kazandıkça hayatın her alanında sırayla eski düzene kavuşacağımız bir sürece yaklaşıyoruz. Sizden istediğimiz biraz daha sabır ve sebattır.

“TÜRKİYE’NİN AŞI ÇALIŞMALARI 600 KİŞİLİK BİR EKİP TARAFINDAN YÜRÜTÜLMEKTEDİR”

Aşı ortak çalışma grubunda aşı çalışmalarını doğrudan yürüten uzmanlar da bulunmaktadır. Türkiye’nin aşı çalışmaları 600 kişilik bir ekip tarafından yürütülmektedir. Şu an aşılardan ikisi insan bedeni aşamasına yakındır.

Türkiye aşının gerektirdiği tüm teknolojik imkanları bilim insanlarına sunmuştur. Sizlerden bilim insanlarımıza inanmanızı istirham ediyorum.

GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU

Türkiye’de son 24 saatte 115 bin 328 Kovid-19 testi yapıldı, 1671 kişiye hastalık tanısı konuldu, 57 kişi hayatını kaybetti.

Kovid-19 ağır hasta sayısının 1418 olduğu son 24 saatte 1396 kişinin tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 298 bin 368’e yükseldi.

Bakan Koca, 9 ilin vaka artış oranlarını açıkladı

Ankara’da son 1 ayda vaka sayısı yüzde 60 oranında azaldı. İzmir’de son 1 ay içinde yaklaşık yüzde 50 azalış oldu. İstanbul’da son 1 ayda vaka sayısı yüzde 50 arttı. Ankara’da son 3 günde yüzde 4 artı, İzmir’de son 3 günde yüzde 5 artış yaşandı.

Bakan Koca, 9 ilin vaka artış oranlarını açıkladı

Bursa: Yüzde 35 artış

Kocaeli: Yüzde 30 artış

Denizli: Yüzde 35 artış

Balıkesir: Yüzde 50 artış

Kahramanmaraş: yüzde 25 artış

Bilecik: Yüzde 50 artış

İSTANBUL’DA KISITLAMA OLACAK MI?

İstanbul’da genel olarak bir artış beklentisi içindeydik. Havaların değişimiyle birlikte kapalı ortamlara geçiş de artışa neden oldu. Biz özellikle şu an kısıtlama anlamında herhangi bir tedbir düşünmüyoruz. Tedbirlere uymakla sonuç aldığımızı çok iyi biliyoruz. Bunu Diyarbakır, Urfa ve Ankara’da gördük.

Vaka ve hasta tanımlarını yaptığımız dönemden bu yana gündem olan bir konu. Burada Türkiye olarak pandemideki mücadelemizi vaka-hasta kavramlarına indirgemeyelim. Tedavi rehberimizde bulgusu olan kişilere test yapan ülkeler arasındayız. Başından beri test politikalarımız da bu şekildeydi. Temmuz ayından itibaren de bizim kesitsel taramalar yani ülkeler arası geçişlerin olduğu dönemde, havaalanlarında, askere gideceklere, sporculara yapılan testler gibi kesitsel yaptığımız taramalar oldu. Ayrıca saha taramalarımız oldu.

Bilim Kurulumuzun, ‘evlerde 10 kişiyi geçmemek’ şeklinde aile içi temasın azaltılması tavsiyesi oldu. Pandemide sahada asla taviz vermiyoruz. İlk günden beri verdiğimiz bütün rakamların tamamının doğru olduğundan vatandaşımız emin olsun.

Yerli aşıda bir aşının deneme için üretim çalışması bitti.

ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLECEK Mİ?

Özellikle bu dönemde salgının seyrini bilmek istiyoruz. İki hafta geçtikten sonra başlayan yaş grubu ile ilgili vaka seyrini değerlendirip kademeli olarak yine bir eğitim planı çizeceğiz. Burada salgının seyri ve de yüz yüze eğitim ile virüsün yaş gruplarındaki dağılımı çok önemli.

GRİP AŞISI

Grip aşısıyla ilgili yanlış bir algı oluşturuluyor. Herkesin grip aşısı yaptırması gerekiyor gibi yanlış bir kanaat var. Grip aşısını öncelikle riskli kişilerde başlıyoruz. Bu riskli grubu tespit ediyoruz. Önümüzdeki günler uygulamasına da geçmiş olacağız. Bu yıl 1,5 milyondan fazla grip aşısı elimizde olacak.

107 SAĞLIK ÇALIŞANI KORONAVİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık çalışanlarımızın testi pozitif olanların sayısı 40 bini geçti. Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın sayısı son dönemde arttı. Sayıları 107 olduğunu söyleyebilirim.

Kaynak: Haber Global

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı