adplus-dvertising

Bakan Kasapoğlu: ‘Halkın spora erişiminde antrenörlerin katkısı çok önemli’

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporun yaygınlaşmasında antrenörlerin büyük rol oynadığını belirerek, “Sporu herkes için ulaşılabilir kılmak bizim amaçlarımızdan biri. Sizler bizim halkla temasımızı en yüksek seviyede sağlayabilecek arkadaşlarımızsınız. Hem spora erişim noktasında hem de sportif başarıya giden yolda sporcularımıza rol model olan antrenörlerimizin katkısı çok önemli” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Kasapoğlu: ‘Halkın spora erişiminde antrenörlerin katkısı çok önemli’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporun yaygınlaşmasında antrenörlerin büyük rol oynadığını belirerek, hem spora erişim noktasında hem de sportif başarıya giden yolda sporcularımıza rol model olan antrenörlerin katkısının çok mühim olduğunu belirtti. Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin 81 ilindeki antrenörler ve il müdürlüklerindeki yöneticilerle çevrim içi programda görüştü.

Konuşmasına antrenörlere başarılarla dolu, verimli bir yaz dönemi dileyerek başlayan Bakan Kasapoğlu, “Bu toplantıyı esasında yüz yüze yapmak istiyorduk, yoğunluktan dolayı çevrim içi görüşüyoruz. Yakın zamanda antrenör ailemizi bir araya getireceğiz. Son 3 senede 3 bin yeni antrenör arkadaşımızı bünyemize kattık. Eski arkadaşlarımızın tecrübesi, yeni arkadaşlarımızın heyecanı sporcularımızın performansı açısından da çok mühim” ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu: ‘Halkın spora erişiminde antrenörlerin katkısı çok önemli’

“Spora erişim konusuna çok önem veriyoruz”

Bakan Kasapoğlu, sporun yaygınlaştırılmasıyla birlikte sürdürülebilir olmasını çok önemsediklerini ifade ederek, “Bu doğrultuda ailemizin mühim bir ferdi olan siz kıymetli antrenörlerimizin katkılarıyla hedeflerimize ilerleyeceğiz. Spora erişim konusuna çok önem veriyoruz. Sporu herkes için ulaşılabilir kılmak bizim amaçlarımızdan biridir. Bu konuda siz antrenörlerimizin katkısı çok önemli. Sportif başarılara giden yolda antrenörlerimizin ne kadar hayati bir rol üstlendiklerini biliyoruz. Zaman zaman yaşadığınız sıkıntıların ve yaptığınız fedakârlıkların bilincinde olarak Bakanlığımızın bütün birimleriyle bu problemlerin çözümü için seferber olmaktayız” diyerek konuştu.

Bakanlık olarak gençlik kampları, gençlik merkezleri, yurtları, spor tesisleriyle çok geniş bir hizmet alanlarının bulunduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, bütün antrenörlerden yeni yaklaşımlar, yeni projeler beklediğini belirtti.

“Branşa özgü müfredat çalışmaları yapıyoruz”

Sporda başarının sistemli ve disiplinli çalışmayla geldiğini kaydeden Bakan Kasapoğlu, “Siz kıymetli antrenörlerimizin sportif başarıda etkinliğini arttırmak maksadıyla bütün branşlarda eğitim standardının yaratılması için branşa özgü müfredat çalışmaları yapmaktayız. Bu kapsamda bakanlık bilişim sistemine yüklediğiniz antrenman programlarınızı takip ediyor ve bu programlar dahilinde yetiştirdiğiniz sporcularımızın uluslararası alanda başarı sağlayacağına inanıyoruz. Sizlerin bu programlardan ciddi biçimde yararlanmasını arzu ediyoruz” dedi.

“Antrenörlerimiz bizim halkla temasımızı en yüksek seviyede sağlayabilecek arkadaşlarımız”

Bakan Kasapoğlu, antrenörlüğün büyük özveri gerektiren bir meslek olduğunu söyleyerek, “Sizler bizim halkla temasımızı en yüksek seviyede sağlayabilecek arkadaşlarımızsınız. Bu manada sizlerin temas noktasındaki gayretleri önemli. Bugünkü programın maksadı; aramızda olan 4 bin 412 antrenörümüz ve aramıza 2022 senesi itibarıyla yeni katılan antrenörlerimizin meslekle alakalı en güncel bilgilere ulaşabilmelerini sağlamaktır. Bu eğitimin birinci ayağı olan uzaktan eğitimin hazırlanmasında üniversitelerimizin spor bilimleri alanında görevli akademisyenler, antrenör ve sporcular yer aldı. Bu eğitim sistemi içerisinde spor bilimleri temel alanlarını yaratan 5 alanda 18 farklı dersten 27 saatlik ders hazırlanmış ve içeriklerinin hazırlanmasında Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri alanından 20 alan uzmanı akademisyen görev aldı. Bu programı büyük dikkatle takip edeceğinize inanıyorum. Eğitim sürecinin ikinci ayağı olan branşa özgü saha içi uygulamalardan oluşan yüz yüze eğitimler ise Eylül ayı itibarıyla başlayacak. Yüz yüze uygulama eğitimlerinde branşa özgü güncel uygulamalar yer alacak” şeklinde konuştu.

Bakan Kasapoğlu: ‘Halkın spora erişiminde antrenörlerin katkısı çok önemli’

“Yalnızca sporda değil her alandaki gönüllülük faaliyetlerini teşvik etmek öncelikli hedefimiz”

Türkiye’nin spor organizasyonlarında artık bir marka olduğunu ifade eden Bakan Kasapoğlu, “Bununla birlikte organizasyonlarında gönüllü insan kaynağına son senelerde giderek artan bir ihtiyaç var. Sizlerin gönüllüler üstünden çalışmaları teşvik ederek, yaygınlaştırarak başaracağımıza inanıyorum. Bu kapsamda sizlerden sporda gönüllülüğe yönelik özendirici ve teşvik edici çalışmalarınızı bilhassa bekliyorum. Yalnızca sporda değil her alandaki gönüllülük faaliyetlerini çok daha kuvvetli şekilde anlatmak, gönüllülüğü daha kuvvetli biçimde teşvik etmek gibi öncelikli hedeflerimizin de altını bu vesileyle çizmek isterim” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kasapoğlu’ndan antrenörlere mesaj

Bütün antrenörlerin sporcular için rol model olduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Sporcularımızı hedeflerine hazırlayan, onları motive eden sizlersiniz. Onlara aidiyet duygusunu aşılayacak olan sizlersiniz. Sizler tutum ve davranışlarınızla sporcularımıza rol modelsiniz. Bu sorumluluğunuzu da özellikle hatırlatmak istiyorum. Bu şuurla bilinçle hareket edersek toplumdaki hoşgörüyü, kardeşlik duygusunu yaygınlaşmasına katkıda bulunuruz. Siz kıymetli yol arkadaşlarımızın bu hassasiyete sahip olacağınıza yürekten inanıyorum. Türk sporunu çok daha iyi noktalara taşıma, sporun tabana yayılmasında gayretle çalışacağınıza inanıyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.