adplus-dvertising

Bakan Karaismailoğlu: ‘Uzay vatanda iddialı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusunu 14 Haziran’da hizmete almanın haklı gururu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “Bu adım, daha büyük ve daha gururlu merhalelerin de müjdecisidir. Tüm dünya bilsin ki; Uzay Vatanda iddialı bir biçimde yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Karaismailoğlu: ‘Uzay vatanda iddialı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusu ile alakalı yazılı açıklama yaptı. Anavatan ve Mavi Vatanda olduğu gibi Uzay Vatanda da Türkiye’yi yarınlara taşımak için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Karaismailoğlu, 100 senede yapılamayacak işleri son 20 seneye sığdırdıklarını ifade etti. 20 senede ulaştırma ve haberleşme için 172 milyar dolar yatırım yapıldığını vurgulayan Karaismailoğlu, senelerce hayal dahi edilemeyen projeleri bir bir yaşama geçirdiklerinin altını çizdi. Proje ve yatırımların hız kesmeden sürdüğüne işaret eden Karaismailoğlu, Türkiye’nin bir sene içinde Türksat 5A ve Türksat 5B gibi iki mühim uyduyu uzaya gönderen sayılı ülkeler arasında yer aldığının altını çizdi.

“Uzayda izi olmayanın dünyada kuvveti olmaz”

“Uzayda izi olmayanın, dünyada kuvveti olmaz” diyen Karaismailoğlu, Türksat B uydusunun 19 Aralık 2021’de uzaya fırlatıldığını anımsattı. Türksat 5B’nin 5 aylık yolculuğu sonunda 17 Mayıs’ta yörüngesine ulaştığını, performans ve yörünge testleri başarı ile tamamlandığını aktaran Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 14 Haziran’da Türksat 5B’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete alınacağını kaydetti. Karaismailoğlu, “Öte Yandan, bu heyecanı ve mutluluğu 7’den 70’e her yaştan 84 milyon vatandaşımızla paylaşacağız. Bu adım, daha büyük ve daha gururlu merhalelerin de müjdecisi. Tüm dünya bilsin ki Uzay Vatan’da iddialı bir biçimde yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türksat 5B ile ilk defa yerli ekipmanlar uzaya gönderildi

5B uydusunun yörüngesine ulaşmasıyla uzaydaki aktif uydu sayısının 8’e yükseleceğine işaret eden Karaismailoğlu, açıklamasına şu şekilde devam etti;

“Türksat 5B Uydu Projesi’nde yerli uydu endüstrisinin geliştirilmesi ve desteklenmesi maksadıyla Yerli Endüstri Katkı Programı yaşama geçirildi. Bu kapsamda tasarlanan iki tane haberleşme ekipmanı ülkemizde üretilerek Türksat 5B’de kullanıldı. Türksat 5B ile ilk defa ticari bir haberleşme uydusunda yerli tasarlanıp üretilen ekipmanlar uzaya gönderilmiş oldu. 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek 5B uydumuz; Ortadoğu’nun hepsi, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini de içine alacak geniş bir kapsama alanına sahip olacağız. Uydu üstünden yüksek hızda geniş bant internet verebileceğiz. Türksat 5B ile Ka-Bant veri iletim kapasitemiz de 15 kat artacak. Uydumuzun yüksek veri kapasitesi ile karasal altyapı ile erişilemeyene ulaşacak, internet altyapımızı genişleteceğiz. 35 senesi aşkın süre hizmet verecek Türksat 5B, Türksat 3A ve Türksat 4A’nın Ku-Bant yedekliğini sağlayacak, kapasitelerini de artıracak. Sabit uydu servisi uydularıyla karşılaştırıldığında Türksat5B’nin kapasite verimliliği en az 20 kat fazla olacak. Türksat 5B, yararlı yük kapasitesi bakımından da Türksat uydu filosunun en kuvvetlisi.”

“Türksat 6A uydumuzun uçuş modelindeki geliştirme faaliyetleri tamamlandı”

Haberleşme sektöründe; bilgi ve iletişim altyapısının kuvvetlendirilmesi için yatırımların devam ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, “Uydu ve uzay çalışmalarıyla Türkiye’yi bu alanda bölgesinde lider ve dünyanın önde gelen ülkelerinden biri yapacağız. Yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’nın entegrasyon ve testleri de devam ediyor. Projenin mühendislik modeli entegrasyon faaliyetleri ve çevresel testlerinin mühim bir kısmı tamamlandı. Uçuş Modelindeki geliştirme faaliyetleri tamamlandı. Ülkemizin, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer almasını sağlayacak Türksat 6A’yı, Cumhuriyetimizin 100. senesinde uzaya göndereceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.