adplus-dvertising

Bakan Ersoy: ‘Türkiye burslarına bu yıl 171 farklı ülkeden 165 bin 691 başvuru yapıldı’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye burslarına bu sene 171 farklı ülkeden 165 bin 691 müracaat yapıldı” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Ersoy: ‘Türkiye burslarına bu yıl 171 farklı ülkeden 165 bin 691 başvuru yapıldı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) “11. Uluslararası Öğrenci Mezuniyet Töreni ve 2022 Türkiye Mezun Ödülleri” programını gerçekleştirdi. Ankara’daki Gölbaşı Vilayetler Evi’nde gerçekleşen programa, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, YTB Başkanı Abdullah Eren, 75 ülkeden 300 uluslararası öğrenci ve davetliler katıldı. Törende konuşan Bakan Ersoy, “Türkiye bursları ilk adımda eğitim, emek, azim ve ayrı düşmüş coğrafyalarla kucaklaşma hikayesi olarak başlamıştı. Atılan vizyoner adımların sonrasında Türkiye bursları şuanda ise küresel çapta bir başarı hikayesi olarak bütün dünya gençleri tarafından takip ediliyor.

Programın başlangıcında 42 bin civarında müracaatın olduğu Türkiye burslarına bu sene 171 farklı ülkeden 165 bin 691 müracaat yapıldı. 2021-2022 döneminde mezun olmaya hak kazanan öğrenci sayımız 2 bin 325’e ulaştı. Mezuniyet törenimizde bugün lisans, yüksek lisans, ve doktora düzeyinde başarı basamaklarında üst sırada yer verilen 74 farklı ülkeden 300 öğrencimizi ağılıyoruz. Mezuniyet törenimiz aynı zamanda online olarak da yayınlanıyor. Geçtiğimiz sene 60 ülkeden mezunlarımız ve aileleri canlı yayında mezuniyet törenine eşlik etmişlerdi.

Bu yıl de bizlere online olarak takip ederek mutluluğumuz paylaşan mezunlarımız ve alilerine sevgi ve selamlarımızı iletelim. Birleşmiş Milletlere kayıtlı ülke sayısının 209 olduğunu dikkate aldığımızda ülkemizde halihazırda 145 farklı ülkeden eğitimine devam eden 15 bin uluslararası öğrencilerin bulunması dünya çapında ne kadar geniş bir coğrafyaya ulaştığımızın en net göstergesi” dedi

“Bugün Türkiye’de üniversite eğitimini alan 240 bine yakın uluslararası öğrenci var”

Bundan 10 yıl önce Türkiye’de üniversite eğitimini alan öğrenci sayısının 20 bin olduğunu aktaran YTB Başkanı Eren, “Bugün Türkiye’de üniversite eğitimini alan 240 bine yakın uluslararası öğrenci var. Bundan 10 yıl önce bu sayı 20 bin civarındaydı. 2012 senesinde Türkiye Devleti’nin vermiş olduğu resmi burslar YTB eliyle Türkiye bursları markasına kavuşturulup tekrardan formatlığında Türkiye’deki üniversitelerde yabancı öğrenci sayısı 20 bindi. Türkiye 212 senesinde uluslararası öğrencileri burslandırmaya başladı. Her yıl artan bir biçimde sınav yaparak hangi ülkenin hangi alanlarda ihtiyacı olduğunu analiz etmeye çalışarak devletimizin alakalı kurumları, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Dışişleri Bakanlığımız alakalı kültürel ve diplomaside çalışanlarımız olmak üzere tamamını görüş ve fikirlerini alıp Türkiye’nin ihtiyaçlarını da dikkate alarak bir burslandırma strtejisi güttük” şeklinde konuştu.

Bu yıl mezun olan 2 bin 300’den fazla öğrenciden 300’ünü mezuniyet töreninde konuk ettiklerini ifade eden Eren, Türkiye Bursları programıyla her sene ortalama 4 bin öğrenciyi burslandırdıklarını ve 2 bin öğrenciyi de mezun ettiklerini belirtti. Eren konuşmasında öte yandan Türkiye’den burs programıyla mezun olan öğrencilerin ülkelerinde Türkiye’ye ciddi katkı sağladıklarını söyledi.

Konuşmaların sonrasında Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ile YTB Başkanı Eren başarılı mezun uluslararası öğrencilere hediyelerini takdim etti. Tören sonunda mezun öğrenciler keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.