adplus-dvertising

Bakan Ersoy: ‘Müzecilik alanında dünyaya hedef gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yenilenen İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin açılış töreninde, “Kültürel mirasımızın korunması için çok mühim adımlar attık. Değerli eserleri modern müzecilik anlayışıyla sunan yeni müzeler açtık. Mevcut müzelerimizi yeniledik. Son senelerde inşa ettiğimiz müzelerle müzecilik alanında dünyaya hedef gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Ersoy: ‘Müzecilik alanında dünyaya hedef gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2012 senesinde “İstanbul Arkeoloji Müzeleri Depreme Karşı Kuvvetlendirme, Restorasyon ve Teşhir Tanzim Projesi” ile yenileme çalışmalarına başlanan ve dünyanın en mühim müzeleri arasında gösterilen İstanbul Arkeoloji Müzesi, yenilenen haliyle kapılarını tekrardan ziyaretçilere açtı. Arkeoloji Müzesi’nin tarihi binasının da depreme karşı güçlendirildiği ifade edildi. Müzesin açılış töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının sonrasında İstanbul Şehir Orkestrası konser verdi. Programa Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı. Bakan Ersoy, konuşmasının sonrasında beraberindekilerle birlikte müzedeki eserleri inceleyerek, eserler hakkında bilgi aldı.

“Müzecilik alanında dünyaya hedef gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik”

Açılış töreninde konuşan Bakan Ersoy, “Bugün, dünyanın en mühim müzeleri arasında yer verilen göz bebeğimiz İstanbul Arkeoloji Müzelerimizin yenilenen bina ve sergisinin açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak son 20 senede kültür varlıkları ve müzecilik alanında çok büyük başarılar elde ettik. Kültürel mirasımızın korunması için çok mühim adımlar attık. Değerli eserleri, modern müzecilik anlayışıyla sunan yeni müzeler açtık. Mevcut müzelerimizi yeniledik. Son senelerde inşa ettiğimiz müzelerle, müzecilik alanında dünyaya hedef gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik. Müze binası, yenilikçi sergi şekilleri ve eğitim çalışmalarıyla müzelerimiz, dünyada parmakla gösterilen ve ödül üzerine ödül alan kültür kurumları haline dönüştü” şeklinde konuştu.

“Deprem kuvvetlendirme çalışmaları yapıldı”

Müzede düzenlenen çalışmalar hakkında da bilgi veren Bakan Ersoy, “1869 senesinde kurulan Müze-i Hümayun, 1881 senesinde Osman Hamdi Bey’in müze müdürü olmasıyla mühim bir eşiği aştı. Bütün yokluklara ve imkânsızlıklara karşın Osman Hamdi Bey, küçük bir müzeden bir imparatorluk müzesine giden kapıyı açtı. Sultan 2. Abdülhamid’in himayesinde 1891 senesinde inşa edilen müze binasıyla Müze-i Hümayun büyüdü, gelişti, şubeler açtı ve bugüne geldi. Bugün hem nitelik hem de nicelik açısından dünyanın en mühim müzeleri arasında yer verilen 131 senelik çınarımız, hızla değişen ve gelişen dünya müzecilik anlayışıyla ve teknolojik gelişmelerle uyumlu yeni bir döneme giriyor. 2012 senesinde Bakanlığımızca başlatılan ‘İstanbul Arkeoloji Müzeleri Depreme Karşı Kuvvetlendirme, Restorasyon ve Teşhir Tanzim Projesi’ ile müzenin klasik bina olarak isimlendirilen ana binası ve sergisi yenilendi. Klasik binanın salon 8 ile salon 32 arasındaki bütün salonlarında deprem kuvvetlendirme çalışmaları yapıldı. Giriş katındaki eserler, modern müzecilik standartlarına uygun etiket ve bilgilendirme panoları ile desteklenerek yenilendi” dedi.

Bakan Ersoy: ‘Müzecilik alanında dünyaya hedef gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik’

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.