adplus-dvertising

Bakan Ersoy, Kız Kulesi’nde incelemelerde bulundu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kız Kulesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarını inceleyerek açıklamalarda bulundu. Kız Kulesi’nin ziyarete açılacağı tarihi açıklayan Bakan Ersoy, “Yılsonuna doğru çalışmaları tamamlayacağız. Hedefimiz Mart ayına kadar burayı tekrar ziyaret edilebilecek hale getirip 2023 başında başta Türk halkı olmak üzere bütün dünyaya burayı tekrar sergilemek” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Ersoy, Kız Kulesi’nde incelemelerde bulundu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve beraberindeki heyet Kız Kulesi’ndeki restorasyon çalışmalarını inceleyerek bilgilendirmede bulundu. Restorasyon çalışmalarının biteceği tarihi açıklayan Bakan Ersoy, çalışmaların başından sonuna kadar nasıl işlediğini aşama aşama anlattı.

“Hocalarımızdan bir danışma kurulu yarattık”

Kız Kulesi’nin restorasyonu ile alakalı süreçten söz eden Bakan Ersoy, “Kız kulesiyle alakalı çalışmalara başlamadan önce çok hassas bir yapı olduğu için kıymetli hocalarımızdan bir danışma kurulu yarattık. Prof.Dr. Feridun Çılı, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve mimarlık ödüllü Han Tümertekin hocamla bir danışma kurulu yarattık. Danışma kurulumuzun hazırladığı projeler ve İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin hazırladığı raporlarla desteklendikten sonra projeler ve projelerin nasıl uygulanacağı ile alakalı çalışmalar koruma kurullarına gönderiliyor. Koruma kurulunun onayından geçtikten sonra restorasyon faaliyetleri yaşama geçiriliyor” şeklinde konuştu.

“Kız Kulesi’nden İstanbul’u seyretmeye başlayacağız”

Kız Kulesi’nin restorasyonun sonrasında anıt müze olacağını belirten Ersoy, “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hukuki bir süreç yürüterek ikon bir yapı olan bu yapının bakanlığa geri dönmesini sağladık. Hedefimiz bu yapının hak ettiği restorasyondan geçmesidir. Bu restorasyon ardından restoran faaliyetinden arındırılarak olması gerektiği gibi anıt müze biçiminde ziyaretçilere açılmasını hedefledik. Restoran olarak kullanılan Kız Kulesi, İstanbul’dan bakıldığında görülen bir kuleyken yapılan restorasyon çalışmasından sonra Kız Kulesi’nden İstanbul’u seyretmeye başlayacağız. En büyük yapısal değişiklik böyle gerçekleşiyor” diyerek konuştu.

“1944’te restorasyonda çimento, beton ve inşaat demiri kullanılıyor”

Restorasyon sırasında yapılanlardan söz eden Bakan Ersoy, “Hocalarımız bir inceleme yaptılar. Yapıya eklenen bölümleri belirlediler. 1940’lı senelerde burada bir yangın çıkıyor. Yangın sonunda yapı çok ciddi bir hasar görüyor. 1944’te yapılan restorasyon sırasında o zamanın gözde restorasyon malzemesi olan çimento, beton ve inşaat demiri kullanılıyor. O zamanın gözde bu zamanın sakıncalı malzemesi diyoruz” şeklinde konuştu.

“Hocalarımız 2. Mahmut dönemini baz aldı”

Hocaların yaptıkları inceleme sonunda sonradan yapılan eklentilerin kaldırılmasına karar verildiğini belirten Bakan Ersoy, “Balkon terasından yukarı doğru olan kısım normalde ahşap olarak tasarlanmış. Betonarme olarak değiştirilmiş. İkincisi çatı sonradan eklenti. Orijinal döneminde olmayan bir eklenti. Üçüncü olarak da 2. Mahmut döneminde yapılmış olan ve ardından betonarmeyle restore edilmiş olan dış mekan. Kız Kulesi çok eski bir yapı. Farklı yüz senelerde farklı görüntüye sahip. Hocalarımız 2. Mahmut dönemi 18 yüzyılın son dönemini baz aldı. Çünkü en fazla bilgi ve belgenin elimizde olduğu dönem” şeklinde konuştu.

“100-150 sene boyunca problemsiz bir biçimde gidecek biçimde restore ediyoruz”

80 seneye varan hatalar zincirinin düzeltildiği bir dönem olduğunu belirten Bakan Ersoy, “100-150 sene boyunca problemsiz bir biçimde gidecek halde yapıyı gerçek manada restore ediyoruz. Yapının alt kısmında Ulaştırma Bakanlığımızın alt yapı dairesinin çok ciddi bir çalışması var. Burası bir çok akıntının çakıştığı bir nokta. Yüzlerce senelik akıntı sırasında haddinden fazla yük bindirildiği için altında da çatlaklar oluşmuş. Oralarda da çalışmalar yapılıyor” şeklinde konuştu.

“Doğrular nasıl olsa çıkar”

Kız Kulesi hakkındaki dezenformasyonla alakalı konuşan Bakan Ersoy, “Arkadaşlar o müdahale etmezse, sen etmezsen, ben etmezsem, dezenformasyonu göğüsleyemezsek bu devlet ne zaman ileri gidecek. Biz doğru insanlarla doğru projeleri yapalım. Bilime uygun biçimde yapalım. Doğrular nasıl olsa çıkar. Aynı tahmin ettiğimiz gibi oldu” şeklinde konuştu.

“2023 Mart’ta ziyarete açılacak”

Restorasyonun biteceği tarihi açıklayan Bakan Ersoy, “İnşallah yılsonuna doğru çalışmaları tamamlayacağız. Hedefimiz Mart ayına kadar burayı tekrar ziyaret edilebilecek hale getirip 2023 başında başta Türk halkı olmak üzere bütün dünyayı burayı tekrar sergilemek. Bu dünyada en çok görüntülenen 5 binadan biri. Özgün haliyle ne kadar görüntülersek bizim için o kadar mühim. Biz de özgün haline getireceğiz. Çalışmaları Ocak ayı gibi bitirmiş oluruz. Hedefimiz Mart ayı gibi ziyaretçiye açmak” şeklinde konuştu.

Bakan Ersoy, son olarak Kız Kulesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işlettiği anıt müze olarak kullanılacağını belirtti. Birkaç noktadan motor servisi olacağını ifade etti. Öte Yandan iskelelerde de çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.