Bakan Dönmez doğalgaz keşfini değerlendirdi: ‘Türkiye için dönüm noktası’

Sakarya doğal gaz sahasında yapılan keşif bu yıl dünyadaki deniz keşifleri arasında yer aldı.
Takip et
Bakan Dönmez doğalgaz keşfini değerlendirdi: ‘Türkiye için dönüm noktası’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2020 içinde dünyada yapılan en büyük 10 keşfin toplam değeri yaklaşık 19 milyar varil petrol eşdeğeri oldu. Türkiye, genel keşif listesinde 1.9 milyar varil petrol eşdeğeri (320 milyar metreküp doğal gaz) keşifle ikinci, denizlerde yapılan keşiflerde ise birinci sırada yer aldı. Listenin ilk sırasında 14 milyar varil petrol eşdeğeri keşif ile Birleşik Arap Emirlikleri bulunurken, üçüncü sırayı 1.3 milyar varil petrol eşdeğeri ile Rusya, dördüncü sırayı 730 milyon varil petrol eşdeğeri keşifle Surinam aldı. Surinam, 613 milyon varil petrol eşdeğeri keşifle beşinci sıranın da sahibi olurken, bu ülkeyi Guyana, Meksika, ABD ve İngiltere izledi.

HÜSRANA UĞRAYACAKLAR

Sakarya Gaz Sahası keşfinin Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, keşifle Milli Enerji ve Maden Politikası’nın hidrokarbon alanındaki en somut sonucunun alındığını belirtti. Dönmez, “Gemilerin alınması, işletilmesi ve her türlü engellemeye rağmen operasyonlarına aralıksız devam etmesi, Türkiye’nin inandığı yoldan asla geri adım atmayacağını gösteriyor. Bugün bölge ülkeleri, kaosa dayalı yürüttükleri politikalarında bu gerçeği göz ardı ettikçe, Türkiye’nin kararlılığını görmezden geldikçe hüsrana uğrayacaklarını iyi bilmeliler” diye konuştu.

14 AY ÖNCE BAŞLADI

Keşfin uzun vadeli politikaların bir sonucu olduğuna dikkati çeken Dönmez, şöyle devam etti: “Keşiften 14 ay önce bölgede sismik çalışmalara başlamıştık. Arkadaşlarımız bölgenin umut vadeden bir yer olduğunu ifade edince Fatih’i Akdeniz’deki görevinden Karadeniz’e çektik. 20 Temmuz’da başladığımız sondajda hamd olsun 1 ay gibi kısa bir sürede keşfi gerçekleştirdik. Şimdi önümüzde aşağı doğru ineceğimiz 2 katman daha var. Veriler 320 milyar metreküplük rezervin yukarı yönlü revize edileceğini gösteriyor. Keşfimiz 2020’de denizlerde yapılan keşifler arasında ilk sırada yer alıyor. 1.9 milyar varil petrol eş değerine denk gelen 320 milyar metreküplük doğal gaz keşfimizi, Gazprom’un Rusya’da bulduğu 1.3 milyar petrol varil eşdeğerindeki keşif izliyor.”

ZENGİN DOĞALGAZ YATAKLARI ORADA

Bu yıl kara ve denizlerde yapılan bütün keşifler ele alındığında Türkiye’nin, Birleşik Arap Emirlikleri’nin kara sahasında yaptığı keşfin ardından ikinci sırada yer aldığını belirten Dönmez, “Burada şu hususu gözden kaçırmamak gerekir. Körfez ülkeleri petrol ve doğalgaz yatakları açısından zengin bir bölge. İkinci olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde keşif karada yapıldı ve karada yapılan keşifler hem maliyet hem de operasyonel açıdan denizde yapılanlara göre daha uygun” diye konuştu.

SAYILI REZERVLER ARASINDA

Daha önce Karadeniz’de hiç aranmamış bir bölgede sismik çalışmalar yapıldığını anımsatan Bakan Dönmez, sahanın geliştirilmesi için çevredeki alanlarda da sismik çalışmalara başlanacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Eylül’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete sesleniş konuşmasında konuya değinmişti. Erdoğan, “Sakarya doğal gaz rezervi 1.9 milyar varil eş değeri olan petrol karşılığıyla dünyada bu yıl keşfedilen ikinci en büyük kaynaktır. Ayrıca gaz kalitesi bakımından da dünyadaki sayılı rezervler arasındadır. Yeni müjdelerle bu sevincimizi daha da artıracağız” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.