adplus-dvertising

Bakan Derya Yanık’tan intihar eden Enes Kara ile ilgili açıklama!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Enes Kara’nın ölümüyle alakalı açıklamasında “Aileler açısından baktığımızda tipik bir iletişimsizlik sıkıntısını görüyoruz.” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Derya Yanık’tan intihar eden Enes Kara ile ilgili açıklama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın arkasında bıraktığı video sonrası intihar etmesiyle alakalı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan açıklama geldi.

Bakanlığa bağlı bir kuruluşta basın mensuplarıyla bir araya gelen Yanık, Bakanlık gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları cevapladı.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın ölümüne ilişkin değerlendirmesi sorulan Yanık, bunun için çok üzgün olduğunu belirtti.

“İntihar bir problem çözme şekli değil”

Yanık, “Çok genç ve yetenekli biri, çok çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin, ailesine, arkadaşlarına ve bütün sevenlerine de sabırlar versin. Orada şuna dikkat etmemiz gerekir. Gençlerimiz ya da herhangi bir birey için intiharın bir problem çözme şekli olmadığını altını çizerek ifade etmemiz gerekir.” şeklinde konuştu.

“Enes Kara’nın münakaşa aracı haline getirildiğini görüyorum”

Yanık, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Enes Kara’nın vefatından sonra onunla alakalı yazılan, yapılan yorumlara bakınca açıkçası, ‘bir öykünme tetiklemesi yapar mı?’ diyerek endişe etmedim değil. Aileler açısından baktığımızda tipik bir iletişimsizlik sıkıntısını görüyoruz. Bizim çalışmalarımızda, aile eğitim programlarımızda, Bakanlığın genel olarak sosyal hizmet başlığı altındaki faaliyetlerinin hepsinde aile içi iletişim ve toplumsal iletişimin ne kadar mühim olduğu vurgulanıyor ve buna yönelik çalışmalarımızı da yoğunlaştırıyoruz. Başka pek çok şeyi konuşabiliriz, tartışabiliriz ama iki mühim vaziyet var. Genç bir çocuk öldü ve bir iletişim sorunu olduğu öngörülüyor. Bazı vaziyetler siyasetin, politik duruşlarımızın, ideolojik kamplarımızın çok dışındadır, bunlara malzeme edilemeyecek kadar değerlidir. Yaşam hakkı bunlardan biridir. Enes Kara ve benzer olayları değerlendirirken, hepimizin ideolojileri, dünya görüşü vardır, bu da çok normaldir ama tüm bu kimlikleri bir yana bırakıp, bu giysileri bir yana bırakıp insan ve bu toplumun bir ferdi olarak bakmak zorundayız.

“Bunun nedenleri ve neticeleri üstüne düşünmemiz gerekir”

Maalesef Enes Kara’nın da bu münakaşanın bir aracı haline getirildiğini görüyorum, ondan da son derece üzgünüm. Ortada çok genç ve pırıl pırıl bir çocuk var ve yaşamına son vermiş. Bunun nedenleri ve neticeleri üstüne düşünmemiz gerekir. Bu sebeple çok üzgünüm.”

Bir basın mensubunun, “Enes Kara’nın kardeşleri için aile ile temasa geçilecek mi?” sorusuna Yanık, “Arkadaşlarımız, lüzumlu araştırmaları, takipleri yapıyorlar. Eğer bizim Bakanlık olarak müdahil olmamızı gerektiren bir vaziyet varsa, lüzumlu desteği, araştırmaları ve çalışmaları yaparız. O manada hiç kuşkuya yer kalmayacak kadar net ifade etmiş olayım.” cevabını verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.