adplus-dvertising

Bakan Çavuşoğlu’ndan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin, “Yalnızca Ukrayna tahılının değil esasında Rusya tahıl ve gübresinin ihracatı önündeki engelleri kaldırmış olduk. Dün de koordinasyon merkezi kuruldu artık teknik düzeyde çalışmalar devam edecek. Temennimiz kesintiye uğramadan bu ihracat gerçekleşsin. İstanbul’daki koordinasyon merkezi bütün bu süreci yakından denetleyecek” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Çavuşoğlu’ndan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin açıklama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gürcistan Dışişleri Bakanı Ilia Darchiashvili ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tahıl koridoru anlaşmasını değerlendirdi. Türkiye’nin Ukrayna savaşı başlamadan önce savaşı engellemek için yoğun çaba sarf ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Başladıktan sonra da sona erdirilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde çabalarımızı sürdürdük. İstanbul’dan sonra tablo tersine döndü. İki taraf da müzakere masasından uzaklaştı. Bunların nedenlerini konuşmuştuk. Ama şuanda Cumhurbaşkanımız liderliğinde Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İstihbarat Teşkilatımız ile beraber yoğun çaba sarf ettik. Tıkandığı yerlerde sayın Cumhurbaşkanımız devreye girdi, liderlerle görüştü. Neticede yalnızca Ukrayna tahılının değil esasında Rusya tahıl ve gübresinin ihracatı önündeki engelleri kaldırmış olduk. Anlaşma imzalandı.

Bakan Çavuşoğlu’ndan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin açıklama

Dün de koordinasyon merkezi kuruldu artık teknik düzeyde çalışmalar devam edecek. Temennimiz kesintiye uğramadan bu ihracat gerçekleşsin. Öncelikle acil ihtiyacı olan ülkelere tahıl buğday ulaşabilsin. Tarım sektörü için gübre çok mühim ve hassas. İstanbul’daki koordinasyon merkezi bütün bu süreci yakından denetleyecek. Süreç problemsiz bir biçimde İnşallah ilerler” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’ndan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin açıklama

Tahıl koridoru anlaşmasının olumlu bir adım olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, “Esasında bu yalnızca gıda ihracatının önündeki engelin kaldırılması için atılan bir adım değil. Başarı ile uygulanırsa iki taraf içinde de ciddi güven arttırıcı tedbir olmuş olur. Şuanda bizim ateşkese odaklanmamız gerekir. Gerek Dışişleri Bakanları, gerek öbür düzeylerde görüşmelere iki taraf da razı olursa biz bu görüşmeler ev sahipliği yaparız. Liderler düzeyinde kalıcı ateşkes için sayın Cumhurbaşkanımızın temasları devam ediyor. Ama üçüncü ülkelerin de desteklemesi gerekir. Savaşın kazananı yok, herkes kaybediyor. Barışın da kaybedeni olmaz yeter ki adil bir barış olsun. Eninde sonunda bu savaş diplomasi masasında bitecek. Bir an önce tarafları diplomasi masasına döndürmek için biz elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.