adplus-dvertising

Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına ilişkin, “İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’yi arasam bana 2 saat hikaye anlatacak. Gıyabında söylüyorum ama kusura bakmasın. Ne diyecek ‘İfade özgürlüğü, bizim ülkemizde özgürlük var.’ PKK’ya sahip çıkarken de bu şekilde belirtiyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile ikili görüşmenin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, Macaristan’da düzenlenen seçim neticelerinden dolayı Peter Szijjarto’yu ve başbakanı tebrik ederek, “Yeni dönemde de ilişkilerimizin güçleneceğine inancımız tamdır. Macaristan ile köklü ilişkilerimiz ve buna uygun biçimde her alanda ilişkilerimiz kuvvetleniyor. Önümüzdeki dönemde atabileceğimiz somut adımları değerlendirdik. 6 milyar dolar hedefimize ulaşmak için emin adımlarla ilerliyoruz. Karşılıklı yatırımlarımızı attırıyoruz” diyerek konuştu.

Bakan Szijjarto ise, bugünlerde Ortadoğu Avrupa’da kritik günler yaşadıklarının altını çizerek, “Bir savaş var ve savaşın ekonomik, güvenlik neticeleri var. Türkiye’nin rolü, savaştan kaynaklanan güvenlik nedenleri ile daha da önem arz ediyor. Seçimlerden sonra ikili ziyaretlerimi yaptığım ilk ülkelerden birinin Türkiye olması tesadüf değildir. Macar insanları barış ve güvenlik istiyor. Türkiye’nin gayretlerini, aracılığını, barış çabalarını takdirle karşılıyoruz. Türkiye, Macaristan’ın doğal gaz taşımacılığında başta gelen transit ülkelerden biridir. Türkiye transit rolünü devam ettirecektir. Türkiye’nin üstünden bu taşımanın problemsiz gelmesini umuyoruz. Doğal gaz Macaristan’a Türkiye tarafından ulaşmaktadır. Kanun dışı göç, teröristlerin Avrupa’ya ulaşmasına imkan sağlamaktadır. Bunun için mücadele ediyoruz, bunun için Türkiye’nin de anahtar rolü vardır. Sınır güvenlik duvarının inşası için teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“Bir an önce de bu savaşın sonlandırılması gerekir”

Basın açıklamasının sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin soruya, “Elbette sahadaki koşullar değişse de diplomasi için bir fırsatın olduğunu düşünüyoruz. Tek çözümün de diplomatik yol ile sağlanacağını düşünüyoruz. Başından beri Türkiye olarak bir an önce savaşın sona ermesi için çaba sarf ettik. Tarafları bir araya getirdik. Cumhurbaşkanımız iki ülkenin liderleri ile devamlı görüşüyor. Elde ettiğimiz bilgileri, izlenimleri başta Macaristan olmak üzere dostlarımızla paylaşıyoruz. Bu sürece herkesin katkısı mühimdir. Rusya’ya karşı alınan önlemler, biz de bu saldırıyı başından beri reddettik ama bir an önce de bu savaşın sonlandırılması gerekir. İstanbul’daki toplantıdan sonra umutlarımız daha da artmıştı ama bazı kentlerden gelen kabul edemeyeceğimiz insanlık dışı görüntüler, çatışmalar süreci olumsuz etkiledi” cevabını verdi.

“Irkçılığa karşı beraber mücadele etmeliyiz”

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına ilişkin de Çavuşoğlu, Ramazan ayında ırkçı ve İslam karşıtı saldırıların arttığını belirtti. İsveç’te bir siyasetçinin polis kontrolünde Kur’an-ı Kerim’i yaktığını hatırlatan Çavuşoğlu, “New York’ta bir vatandaşımız ırkçı saldırıya uğradı. Kanada’da cemaate ateş açıldı, bir caminin duvarına Müslüman karşıtı yazılar yazıldı. Batı Şeria’da ölen Filistinli sayısı 18. Gerek Batı Şeria’da, gerekse Mescid-i Aksa’da yaralananlar toplamda 400’ü geçti. Özellikle Batı’da ırkçı ve İslam karşıtı saldırıların arttığını görüyoruz. Biz Türkler ve Müslümanlar olarak, İslam düşmanlığının insanlık suçu olduğuna inanıyoruz. Her türkü ırkçılığa karşı mücadeleyi beraber yapmamız gerekiyor. Yalnızca bir günü Hristiyan, İslam düşmanlığı ile mücadeleyi anma günü olarak geçiştirirsek bu adımların önüne geçemeyiz, bu mücadeleyi beraber sürdürmeliyiz” dedi.

“Linde’yi arasam bana 2 saat hikaye anlatacak”

Kur’an-ı Kerim’in polis gözetiminde yakılmasının İsveç’te düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü olarak değerlendirildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’yi arasam bana 2 saat hikaye anlatacak. Gıyabında söylüyorum ama kusura bakmasın. Ne diyecek ‘İfade özgürlüğü, bizim ülkemizde özgürlük var.’ PKK’ya sahip çıkarken de bu şekilde belirtiyor. DEAŞ’a da ülkenizde böyle fırsat veriyor musunuz, o da terör örgütü, diğeri de terör örgütü. ‘Yok vermeyiz.’ Birine veriyorsunuz, diğerine vermiyorsunuz, ikisine de vermeniz gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da İsrail Cumhurbaşkanı ile bir telefon görüşmesi olacak. Her türlü ırkçılığa karşı yalnızca kınama açıklaması yapmayıp mücadeleyi sürdürmemiz, işbirliği yapmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna, NATO’nun 5’inci maddesi gibi bir garantörlük istedi”

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın garantörlük talebini de değerlendirerek, “Garantörlük konusunda da Ukrayna, NATO’nun 5’inci maddesi gibi bir garantörlük istedi. Görüyoruz ki başta Batılı müttefikler olmak üzere herkes buna karşı. Ama buna alternatif çözümler üretmek gerekir. Biz Ukrayna ile bunu konuşuyoruz bir taraftan, öbür yandan da ismi garantörlükte geçen ülkelerle devamlı görüşüyoruz, ki NATO’nun 5’inci maddesindeki gibi bir garantörlük olmayacaksa hangisi olmalı. Rus askerlerinin geri çekilmesi ile bir yol haritasının da şimdiden hazırlanması gerekir” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.