adplus-dvertising

Bakan Çavuşoğlu: ‘Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam gibi cevap versin’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam gibi yanıt versin. Silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal etmediğini söylesin, elimde belgeler var. İhlal gerekçelerinin hiçbirisi geçerli değil. Bu ihlalleri sonlandırmazsa adaların egemenliği tartışılır” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Çavuşoğlu: ‘Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam gibi cevap versin’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Çavuşoğlu, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile ikili görüşmenin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Kuzey Makedonya ile ekonomik ilişkilerin memnuniyet verici olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz ortalama yüzde 42 artış gösterdi. 772 milyon dolara çıktı. Bu yılki rakamlara bakıyoruz 900 milyon dolar civarında olacak. En geç gelecek yıl 1 milyar dolara çıkarma konusunda mutabığız. Önümüzdeki 5 sene içerisinde 2 milyar dolar ticaret hacmine çıkabileceğimize inanıyoruz” diyerek konuştuk.
Balkanlardaki gelişmelerin endişe verici olduğunu bildiren Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna Herkes ve Kosova’ya ziyaretlerde bulunacağını ve tansiyonu düşürmek için hep beraber hareket edileceğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu: ‘Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam gibi cevap versin’

Bakan Osmani ise Türkiye’nin Kuzey Makedonya’ya büyük destek sağladığına dikkati çekerek, “Bizim NATO’ya entegrasyonumuz için teşekkür ediyoruz. Bu bizim devletimiz için çok mühim. Bu konu hakkında desteğinizden dolayı teşekkür ediyoruz. İki müttefik olarak ittifakta beraber yer alıyoruz ve sınamalara beraber yanıt veriyoruz” şeklinde konuştu.

Basın üyelerinin sorularını cevaplayan Bakan Çavuşoğlu, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in yaptığı açıklamalara ilişkin, “Hem Türkiye’de Cumhurbaşkanımıza ilişkilerimizi geliştirelim, problemlerimizi çözelim, üçüncü ülkeleri ve tarafları bu sürece dahil etmeyelim diyerek teklifte bulunacaksın hem de gidip her platformda Türkiye karşıtlığı yapacaksınız. Özellikle de Türkiye’nin ABD’den almak istediği F-16’lı ‘Türkiye’ye vermeyin’ diyerek lobi yapacaksınız. Bu NATO müttefikliğine de sığmayan bir hareket” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu: ‘Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam gibi cevap versin’

“Yunanistan bu ihlallerden vazgeçmezse bu adaların egemenliği tartışılacaktır”

Yunanistan’ın agresif olmasının nedeninin 1923 Lozan ve 1947 Paris Anlaşmaları ile silahlandırmama şartıyla kendisine verilen adaların statüsünü ihlal etmesi ve Türkiye’nin de bu ihlali uluslararası hukuk çerçevesinde gündeme getirmesi olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Birleşmiş Milletler’e iki mektup yazdık. Bu adalar Yunanistan’a bu koşularla verildi. Anlaşmalar ortada ama Yunanistan bunları ihlal ediyor, silahlandırıyor. Yunanistan bu ihlallerden vazgeçmezse bu adaların egemenliği tartışılacaktır. Bu kadar açık ve net. Anlaşmalara uyacaksın” şeklinde konuştu.

“Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam gibi yanıt versin”

“Maalesef Yunanistan’ın içine düştüğü vaziyet içler acısı” diyen Çavuşoğlu şu şekilde devam etti:
“Bir şeyi çok iyi başarıyorlar. En haksız vaziyette bile ne kadar haklı olduğunu anlatmada ve ağlamada çok başarılılar. Bu takdir mi edilir başka türlü mü değerlendirilir bilemem. Elbette her ülke kendi çıkarını, doğrularını savunmak zorundadır. Bir de gelirler yüzünüze sarılırlar, gülerler arkasını döndüğü zaman nefret, kin, yalan, iftira. Bunlar siyasetçilere yakışan tavırlar değil. Daha dikkatli hukuk çerçevesinde ve belirli bir anlayış içerisinde hareket etmek gerekir. İnşallah Yunanistan da bu çizgiye gelir. Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam gibi yanıt versin. Silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal etmediğini söylesin, elimde belgeler var. İhlal gerekçelerinin hiçbirisi geçerli değil. Bu ihlalleri sonlandırmazsa adaların egemenlik münakaşasını başlattık zaten, egemenliği tartışılır.”

Bakan Çavuşoğlu: ‘Yunanistan bizim yazdığımız mektuplara adam gibi cevap versin’
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.