adplus-dvertising

Bakan Çavuşoğlu: ‘Terörle mücadelede İsveç kanunlarının yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Zagreb’te Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grliç-Radman’la gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, “Terörle mücadelede İsveç yasalarının yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor. Terör örgütü PKK, isimi üstünde terör örgütüdür. Yalnızca Türkiye’ye değil, İsveç’in de ulusal çıkarlarına zarar veriyor. İsveç’in NATO mensubu olmaması için elinden geleni yapıyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Çavuşoğlu: ‘Terörle mücadelede İsveç kanunlarının yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grliç-Radman’la görüşmesinin sonrasında basın toplantısı düzenledi. Görüşmelerde ikili ilişkilerin ele alındığını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Siyasi ilişkilerimiz mükemmel seyrediyor, iyi günde de kötü günde de her zaman birbirimizin yanında oluyoruz. Depremlerde Hırvat halkının yanında olmaya çalıştık, Türkiye’de geçen yıl orman yangınları gerçekleşti. Hırvatistan bir uçağını göndererek bu yangınları kontrol altına almamızda bize büyük destek vermiş oldu. İlişkilerimizi her alanda daha da kuvvetlendirme yolunda beraber çalışacağız. Parlamentolar arası ilişkilere önem veriyoruz. Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz kuvvetleniyor. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz yüzde 40 artış gösterdi ve 1 milyar dolara yaklaştı. Bu yıl 1 milyar doları rahatlıkla geçiyoruz. Daha önce liderlerimizin koyduğu hedefleri geçmiş olacağız. Yeni hedefler koymamız gerekir. Bir iki senelik için 2 milyar dolar, 5 sene sonrası için de en az 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi koymak gerçekçi bir yaklaşım olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu: ‘Terörle mücadelede İsveç kanunlarının yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor’

Görüşmede Ukrayna’daki savaşın etkilerinin de ele alındığını kaydeden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bosna Hersek konusunda da görüş alışverişinde bulunduk. Bosna Hersek’in barış, istikrar ve toprak bütünlüğüne desteğimizi bir defa daha vurguladık. Hem ikili hem de Türkiye-Hırvatistan-Bosna Hersek üçlü danışma mekanizması çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bosna Hersek’teki son gelişmeler ışığında bu üçlü mekanizmamızı daha etkin nasıl kullanacağımızı da değerlendirdik. Ukrayna’da savaşın sona erdirilmesi ve gıda krizinin aşılması için sarf ettiğimiz çabalarımız hakkında da bilgi verdim. Hırvatistan’la Türkiye olarak uluslararası platformlarda birbirimizi destekliyoruz. AB sürecinde Hırvatistan bizi destekledi. Üyelik müzakerelerini başlatmasından dolayı tebrik ediyorum. En yakın zamanda aramızda görmeyi arzu ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Bakan Çavuşoğlu: ‘Terörle mücadelede İsveç kanunlarının yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor’

“İsveç’in de ulusal çıkarlarına zarar veriyor”

Basın üyelerinin sorularını cevaplayan Bakan Çavuşoğlu, İsveç’te bazı binalara terör örgütünün işaretlerinin asılmasına yönelik, “Görüntüler önce sosyal medyada çıktı. Bu görüntüler çıkar çıkmaz belediye başkanı ile büyükelçimiz beraber idi. Büyükelçimiz sorduğunda belediye başkanı ‘olmadı’ şeklinde konuştu. Yetkililere sorduğumuz zaman haberlerinin olmadığını belirtti ama İsveç polisi gerçekleştiğini belirtti. Terörle mücadelede İsveç yasalarının yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor. Terör örgütü PKK, isimi üstünde terör örgütüdür. Yalnızca Türkiye’ye değil, İsveç’in de ulusal çıkarlarına zarar veriyor. İsveç’in NATO mensubu olmaması için elinden geleni yapıyor. Zaten PKK destekçisi bir milletvekili var, o da devamlı İsveç hükümetini sanki rehin almış, devamlı tehdit ediyor. İsveç içinde de İsveç’in NATO mensubu olmasını istemeyen yetkililer de var. Bu PKK-YPG terör örgütleri her türlü çabayı sarf ediyor, sanki rehin almış vaziyette” şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu: ‘Terörle mücadelede İsveç kanunlarının yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor’

“Üyelik süreci ile alakalı o iki ülkeye belge verdik”

Bakan Çavuşoğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“Bu sebeple İsveç’in NATO mensubu olabilmesi için terörle mücadele konusunda somut adımlarını görmek istiyoruz diyerek sık sık hatırlatıyoruz. Üyelik süreci ile alakalı o iki ülkeye belge verdik. Onlardan mektuplar da geldi. NATO Genel Sekreteri devreye girdi. Cumhurbaşkanımız ile telefonda görüştü. NATO Genel Sekreteri Özel Kalem Müdürü Ankara’ya geldi, daha sonra onlar belge gönderdiler. Üçlü biçimde imzalanacak bir belge. Biz yetersiz bulduk. Karşı belgemizi gönderdik. Bunun üstünden fakat müzakereye devam edebiliriz dedik. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın Brüksel’e gidecekler pazar akşamı. Bu belge üstüne NATO ile beraber çalışma yapılacak. Bu konudaki kararlılığımızı bütün taraflara hatırlatıyoruz.”

Bakan Çavuşoğlu: ‘Terörle mücadelede İsveç kanunlarının yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor’

“Bosna Hersek’in sınır bütünlüğünü kuvvetli bir biçimde destekliyoruz”

Batı Balkanların, Bosna Hersek’in huzurunu, ekonomik kalkınmasını desteklendiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Bosna Hersek’in sınır bütünlüğünü kuvvetli bir biçimde destekliyoruz. Bu konuda bütün bölgedeki ülkelerle hemfikiriz. Bütün taraflarla görüşüyoruz. Türkiye, bütün Bosna Hersek’teki siyasi partilerle, etnik gruplarla eşit mesafede olan ve devamlı tamamı ile görüşen bir taraf. Önümüzdeki seçimlerin de şeffaf demokratik bir biçimde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Hırvatlarla Boşnaklar arasında bazı konularda seçimler dahil müzakereler olmuştu. Henüz neticenin olmadığını görüyoruz. Saraybosna’da bütün herkesle görüşecek, Türkiye’nin de tavsiyelerini bütün taraflarla paylaşacağız” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.