Bakan Çavuşoğlu, Taliban heyeti ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi!

Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban heyeti ile bir araya gelinmesinin sonrasında yaptığı açıklamada “Uçuşların tekrardan başlaması için bizim ve uluslararası havacılık camiasının güvenlik beklentilerini kendilerine anlattık.” ifadelerini kullandı.
Takip et
Bakan Çavuşoğlu, Taliban heyeti ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban heyetiyle Türkiye’nin Afganistan’a verdiği desteği ele aldıklarını ifade ederek, “Kendileri de bizden özellikle insani yardımlar, oradaki yatırımların devam etmesi konusunda, ekonomi konusunda yani kalkınma yardımları konusunda öbür kurumlarımızın bugüne kadar gerçekleştirdiği yardımlarımızın devam etmesi konusunda ricalarını ilettiler.” diyerek konuştu.

Çavuşoğlu, Taliban’ın kurduğu Afganistan geçici hükümetinde Dışişleri Bakan Vekili olarak görev alan Emirhan Muttaki ve beraberindeki heyetle yaptığı görüşmenin sonrasında basın açıklaması yaptı.

HEYETTE KİMLER VAR?

Heyetin, Katar’ın başkenti Doha’da ABD başta olmak üzere farklı ülke temsilcileriyle görüştükten sonra Türkiye’ye gelme isteğini dün akşam ilettiğini söyleyen Çavuşoğlu, heyette Muttaki’nin yanı sıra farklı bakanlıklardan bakan vekili ve bakan yardımcısı vekillerinin de bulunduğunu belirtti.

Afganistan’daki son vaziyete ilişkin bilgi aldıklarını belirten Çavuşoğlu, “Bu bilgileri aldıktan sonra Türkiye olarak kardeşçe düşüncelerimizi paylaştık. Biz bugüne kadar uluslararası topluma şu andaki Taliban yönetimi ile angajmana girmenin önemini anlatıyorduk ve şu anda uluslararası toplum, taraflı tarafsız zaten bu pozisyonda.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, angajman çerçevesinde acil ihtiyaç olan insani yardımların ulaştırılması gerektiğine vurgu yaparak, Türk Kızılayın 33 bin tonluk insani yardım paketini Pakistan’dan temin ederek ülkeye ulaştırdığını belirtti.

Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Özellikle Afganistan’ın yurt dışındaki hesaplarını, paralarını donduran ülkelerin de maaşların ödenmesi bakımından daha esnek davranmaları gerektiğini söylüyorduk. Bu konuda son gelişmeler hakkında kendilerinden bilgi aldık.” şeklinde konuştu.

“ÜLKENİN BİRLİĞİ VE BERABERLİĞİ İÇİN KAPSAYICI OLMALARI GEREK”

Çavuşoğlu, terörle mücadele konusunun da görüşmede ele alındığını anlatarak, şunları belirtti:

“Özellikle DEAŞ’ın Afganistan’da kuvvetli olduğunu görüyoruz. Son terör saldırılarında camilere, havalimanına yaptığı saldırıları da gördük. Öbür yandan da başından beri şu andaki Taliban yönetimine tavsiyelerde bulundum. Biz Batılılar gibi üst perdeden, ders verir özellikte, ön koşullar koşarak değil ama önemini anlatarak tavsiyelerde bulunduk. Her şeyden önce ülkenin birliği ve birlikteliği için kapsayıcı olmaları gerektiğini bugün bir kere daha söyledik. İlk baştan beri söylüyoruz. Taliban dışındaki bütün etnik gruplardan, dini gruplardan kişilerin de yönetime dahil edilmesinin önemini bir kere daha anlattık. Özellikle şu zor zamanlarda ülke içinde birliğin, birlikteliğin tesis edilmesi bakımından mühim.”

Kız çocuklarının eğitimi ve kadınların iş yaşamına katılması konusunda tavsiyelerin de iletildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu konunun yalnızca Batılıların değil, İslam dünyasının da beklentisi olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, Türkiye Maarif Vakfı’nın Afganistan’da 14 kız okulu bulunduğuna dikkati çekerek, “Kızların eğitimi ve kadınların iş yaşamında çalışabilmesi konusunda tavsiyelerimizi bugün bir kere daha paylaştık. Özellikle sağlık sektöründe kadınların hepsinin işine döndüğünü de kendileri bugün söylediler. Tabii bizim orada yaşayan vatandaşlarımız, dönmek isteyen vatandaşlarımızla alakalı konuları gündeme getirdik.” ifadelerini kullandı.

MEZAR-I ŞERİF VE HERAT’TAKİ BAŞKONSOLOSLUKLARIN AÇILMASI TALEBİ İLETİLDİ

“Mezarı Şerif ve Herat başkonsolosluklarımızın tekrar açılabilmesi için beklentilerimizi dile getirdik. ” diyen Çavuşoğlu, Taliban heyetinin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Kızılay, Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığıyla ve bu kurumların başkanlarıyla görüşeceklerini belirtti.

Çavuşoğlu şu şekilde devam etti:

“Havaalanlarının işletilmesi için, özellikle düzenli uçuşların başlayabilmesi için güvenlik konusundaki beklentilerimizi, yani yalnızca bizim değil bütün uluslararası sivil havacılık camiasının beklentilerini bir kere daha kendilerine bugün anlattık. (Taliban heyeti) Kendileri de bizden özellikle insani yardımlar, oradaki yatırımların devam etmesi konusunda, ekonomi konusunda yani kalkınma yardımları konusunda öbür kurumlarımızın bugüne kadar gerçekleştirdiği, yardımlarımızın devam etmesi konusunda ricalarını ilettiler.”

TALİBAN YÖNETİMİ ÜLKESİNE GERİ DÖNMEK İSTEYENLERE DESTEK VERECEK

Heyetle görüşmede terörle mücadele ve Afgan göçmen konularını ele aldıklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Öte Yandan göçmenler, çok sayıda Afgan göçmen, yalnızca bizde değil farklı ülkelerde, komşu ülkelerde var. Bizde de belli sayıda Afgan göçmen var, düzenli ya da düzensiz. Bunlardan kimileri Afganistan’a geri dönmek istiyor. Taliban yönetimi de eğer bunlar ülkelerine dönmek isterlerse, gelip şu anda ülkede kalan herkes gibi, şu anda devlet kurumunda çalışan herkes gibi ülkelerine dönmeleri konusunda ellerinden gelen desteği vereceklerini de söylediler. Ama bundan sonra ilave göç akınının olmaması konusunda da neler yapabileceğimizi bugün kendileriyle görüştük.” diyerek konuştu.

MANGUŞ İLE BİRÇOK ALANDA İŞ BİRLİĞİ KONULARI ELE ALINACAK

Çavuşoğlu, Libya Dışişleri Bakanı Leyla Manguş ile yaptığı görüşmeye de değinerek, “Dışişleri Bakanı Leyla Manguş bugün bizi ziyaret etti. Kendisiyle verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Baş başa ve heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkileri enine boyuna ele aldık. Öte Yandan 2. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ön hazırlıklarını gözden geçirdik. Değişik alanlarda, enerji alanında, kıta sahanlığı konusunda ve askeri eğitim, polislerin eğitimi, İçişleri Bakanlığından da bir heyet gelmişti, kapasitenin kuvvetlendirilmesi konusunda atılabilecek adımları da değerlendirdik.” şeklinde konuştu.

Libya’da ilerleyen süreçte seçimlerin olacağını ve bu konu hakkında Manguş’tan bilgi aldıklarını dile getiren Çavuşoğlu, şunları belirtti:

“Libya’ya her konuda Türkiye olarak destek veriyoruz. Bu desteklerimiz tabii ki devam edecek, Libya ile angajmanımızda da devam edecek. Özellikle halkın beklentisi olan alanlarda, yani temel hizmetler konusunda da nasıl destek verebileceğimizi kendilerine bir kere daha anlattık. Öte Yandan enerji konusunda elektrik ve öbür hidrokarbon konusunda imzalayacağımız mutabakat zabıtları ve iş birliğimizi de gözden geçirdik. Neticede son derece samimi ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik bugün Libya Dışişleri Bakanıyla.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.