adplus-dvertising

Bakan Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna’nın tahıllarını Türkiye’ye sattığı iddialarına ilişkin konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna’nın tahıllarını Türkiye’ye sattığı iddialarına ilişkin, “Gemilerin hareket limanlarının ve ürünlerinin menşeinin yaptığımız araştırmalarda kayıtlarda Rusya olduğunu gördük. Ukrayna’nın tahılının yahut herhangi bir ürünün Rusya yahut bir ülke tarafından alınıp gayrimeşru bir biçimde uluslararası piyasalara satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de asla müsaade etmeyiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Çavuşoğlu, Rusya’nın Ukrayna’nın tahıllarını Türkiye’ye sattığı iddialarına ilişkin konuştu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Çavuşoğlu ve Birleşik Krallık Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Elizabeth Truss gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Birleşik Krallık ile ikili ticaret hacminin ve ekonomik iş birliğinin artırılması için çalışıldığını belirten Çavuşoğlu, “Geçen yıl 20 milyar dolarlık ticaret hacmimize çok yaklaştık, 19,3 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirdik. Birleşik Krallık 2021 senesinde en çok ihracat yaptığımız üçüncü ülke oldu Almanya ve ABD’nin sonrasında. Hedeflerimizi büyütmek istiyoruz. Öncelikle Serbest Ticaret Anlaşması’nın genişletilmesi için çalışıyoruz. Öbür taraftan Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi ve İş Forumu’nun toplantılarını da bu yıl içinde gerçekleştirmeyi istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İş dünyasının yatırımlarını da artırmak istediklerine değinen Çavuşoğlu, bazı engellerin kaldırılması konusunda ve bu problemlerin halledilmesi konusunda değerlendirmelerde bulunduklarını kaydetti. Terörle mücadele konusunda Birleşik Krallık’ın Türkiye’nin müttefiki olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bizim de iade, mal varlığı dondurma taleplerimiz var. Bu konuları da bugün gündeme getirdik” diyerek konuştu.

Açıklamaların sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Çavuşoğlu, Ukrayna’da meydana gelen tahıl krizine ilişkin soruya, “Ukrayna’dan tahıl ihracatını geliştirmek için BM planı var. Biz çabalarımızı BM ile birlikte sürdürüyoruz. Hem Ukrayna hem Rusya ile temas halindeyiz. BM’nin bu planını gerçekçi bir plan olarak görüyoruz. O sebeple kuvvetli bir biçimde destekliyoruz. Öte Yandan bu sürecin meşrutiyeti bakımından da mühim buluyoruz” yanıtını verdi.

“İstanbul’da teknik düzeyde bir toplantı gerçekleştirilmesi de planlanıyor”

Çavuşoğlu, eğer bir anlaşma olursa İstanbul’da bir kontrol merkezi kurulacağına dikkati çekerek, “Ukrayna kara sularının hemen dışında bir güvenli bölge kurulacak ve burada Ukrayna limanlarına gidecek gemilerin kontörü de yapılacak silah taşınmadığından yahut başka bir şey taşınmadığından emin olunması için. Gemilerin tespit edilen ürünleri taşıdığından herkes emin olmak istiyor. Baktığınız zaman gayet güzel ama tarafların anlaşması gerekiyor. O sebeple devamlı BM’nin çabalarına ilaveten biz de gerek Ukrayna’yla gerek Rusya’yla çabalarımızı sürdürüyoruz. Daha çok Rusya üstünde odaklandık, çünkü İstanbul’da teknik düzeyde bir toplantı gerçekleştirilmesi de planlanıyor. Henüz bunun tarihi belli değil. Rusya’dan olumlu yanıt bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Görüşmeler yapıcı”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye ziyaretinde de tahıl konusunun konuşulduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Onların daveti üstüne Moskova’ya askeri heyetimiz gitti. O görüşmelerin yapıcı olduğunu söyleyebilirim, daha yapıcı geçtiğini de söyleyebilirim. Neticede bu toplantı için tarafların evet demesi gerekiyor” diyerek konuştu.

“Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de asla müsaade etmeyiz”

Rusya’nın Ukrayna’nın tahıllarını öbür ülkelere sattığı ve bu ülkelerin arasında Türkiye’nin de olduğu iddialarına ilişkin soru üstüne Çavuşoğlu şunları belirtti:

“Ukrayna tarafından da bu iddialarla alakalı ara ara bilgiler geliyor. Biz her iddiayı ciddiye alıyoruz, ciddi bir biçimde araştırıyoruz. Sonucunu da özellikle Ukrayna tarafına bildiriyoruz. Esasında gayet basit ve bu süreci takip etmek de kolay. 5-6 dolarlık bir programla hangi geminin nereden geldiği, ne taşıdığı, bunlar takip ediliyor. Bırakın yetkilileri herhangi bir vatandaş da elindeki telefona yahut bilgisayarına yüklediği programla uçakların ve gemilerin seyri seferini kolay bir biçimde takip edebilir. Biz bu iddialar sonucunda her iddiayı ciddiye alarak araştırmalarda bulunduk. Gemilerin yaptığımız araştırmalarda menşeinin kayıtlarda Rusya olduğunu gördük. Ukrayna’nın tahılının yahut herhangi bir ürünün Rusya yahut bir ülke tarafından alınıp gayrimeşru bir biçimde uluslararası piyasalara satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de asla müsaade etmeyiz.”

“Herkesin güvenlik endişeleri karşılanmalıdır, yalnızca aday ülkelerin değil”

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin ise Çavuşoğlu, “Bizim verdiğimiz metinler üstünde çalışmalar yapıldı. En son Brüksel’de teknik düzeyde NATO’da bir çalışma oldu. Şu anda o metin üstünde anlaşılan noktalar var, görüş ayrılığı içinde noktalar var. Türkiye olarak, Türk milleti olarak bizim beklentimiz açıkça ortada. Eğer bu iki ülke müttefik olmak istiyorsa bir müttefikin güvenlik endişelerinin karşılanması NATO için de öncelik olmalı, o üyeler de bu endişeleri karşılamalıdır. Herkesin güvenlik endişeleri karşılanmalıdır, yalnızca aday ülkelerin değil. Neticede önümüzdeki süreçte Madrid Zirvesi’nde de bu konular elbette ikili görüşmelerde ve öbür platformlarda ele alınacaktır. Özellikle NATO Zirvesi’nde NATO’nun güney kanadıyla alakalı terörizme odaklanacak bir oturumun düzenlenmesini de mühim buluyoruz” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.