adplus-dvertising

Bakan Çavuşoğlu: ‘Ermenistan’la diyaloğumuzu devam ettirmek istiyoruz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yapıcı diyaloğumuzu devam ettirmek istiyoruz. Bundan sonraki görüşmeler niye Türkiye ve Ermenistan’da olmasın? Biz hatta Ermenistan’a teklifte de bulunduk. İlk toplantıyı Erivan’da da yapabiliriz dedik ama henüz Ermenistan buna hazır değil içerideki baskı nedeniyle” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Çavuşoğlu: ‘Ermenistan’la diyaloğumuzu devam ettirmek istiyoruz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ve Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner ile düzenlenen görüşmenin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, Avusturya’yla ikili ilişkilerin her alanda kuvvetlendirilmesi için çalışılması gerektiğini söyleyerek, “Ekonomik ilişkilere baktığımız zaman geçen yıl ikili ticaret hacmi yüzde 30 artış gösterdi. Bu yıl ilk 5 ayın rakamlarına baktığımızda gene artış devam ediyor. 3,5 milyar doları geçeceğiz, gelecek yıl için 5 milyar dolarlık hedef koymamız gerçekçi bir yaklaşım olacaktır” açıklamasında bulundu.

Yapılan görüşmelerde bölgesel konuların da değerlendirildiğini bildiren Çavuşoğlu, gıda krizinin Birleşmiş Milletler planı çerçevesinde sonlandırılması ismine Türkiye’nin verdiği katkı hakkında da bilgilendirme yapıldığını belirtti.

Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg ise Rusya’nın Ukrayna’ya karşı şiddetli saldırısı olduğunu ve bu konuda tüm ülkelerin zorluklarla karşı karşıya kaldığının altını çizerek, “Gerçekten şu anda uluslararası insani bir kriz ve felaketin önlenmesi için hepimiz çaba gösteriyoruz. Rus bayrağıyla bir gemi Türkiye tarafından durduruldu. Bu da bize şunu gösteriyor. Ne kadar utanmaz ve aymaz biçimde Rusların hareket ettiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamaların sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Çavuşoğlu, Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine ilişkin, “Özel temsilcilerimiz artık aracı olmadan Ermenistan’la görüşmemize vesile oluyorlar. Güven artırıcı adımlardan tutun da gelecekte atılabilecek adımları da kendi aralarında görüşüyorlar. Bugüne kadar doğrudan uçuşlar, kara sınırlarının üçüncü ülke vatandaşlarına açılması, kargo uçuşlarının başlaması gibi bazı adımlar atıldı. Güven artırıcı adımlar diyoruz biz bunlara. Neticede biz süreci tedrici bir biçimde devam ettirmek istiyoruz” diyerek konuştu.

“Bölgede kalıcı bir barışa ihtiyacımız var”

Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycan’la da her aşamada istişare halinde olunduğunu vurgulayarak, “Ermenistan’la Azerbaycan arasındaki normalleşmeyi de destekliyoruz. Azerbaycan’ın Ermenistan’a teklif ettiği geniş barış anlaşmasının imzalanmasını da bir an önce istiyoruz. Çünkü bölgede kalıcı bir barışa ihtiyacımız var. Azerbaycan’la Ermenistan arasında mutabakata varılan başta Zengezur Koridoru olmak üzere altyapı projelerinin de yaşama geçmesi gerekiyor. Çünkü orta koridor Ukrayna Savaşı’nın sonrasında önem kazandı” şeklinde konuştu.

“Diyaloğumuzu devam ettirmek istiyoruz”

Güney Kafkasya’da kalıcı bir istikrar için hep beraber adım atılması gerektiğini belirten Çavuşoğlu şunları belirtti:

“Bizim burada gördüğümüz en büyük engel maalesef Ermenistan üstündeki baskı. Diaspora bölünmüş vaziyette. Bir kısmı asla normalleşmeyi istemiyor, bir kısmı destek veriyor. Ermenistan içinde de aşırı gruplar başbakanın evine saldırıyorlar, devamlı sokaktalar. Ciddi bir baskı oluşturuyorlar. Bu da Ermenistan’ın normalleşme konusunda cesur bir adım atmasının önünde engel yaratıyor. Yapıcı diyaloğumuzu devam ettirmek istiyoruz. Bundan sonraki görüşmeler niye Türkiye ve Ermenistan’da olmasın? Biz hatta Ermenistan’a teklifte de bulunduk. İlk toplantıyı Erivan’da da yapabiliriz dedik ama henüz Ermenistan buna hazır değil içerideki baskı nedeniyle. İleride de bu tür görüşmeler olabilir.“

Avusturya’yla Türkiye’nin hiçbir problemi olmadığını, geçmiş dönemde gerginliklerin meydana geldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Özellikle Avusturya’nın Türkiye’nin AB üyeliği konusunda fikirlerini biliyoruz. Görüş ayrılıklarımız olabilir, gelecekte de olacaktır. Birbirimize karşı politikalar izlemememiz gerekiyor. Örneğin, Türkiye’nin Avusturya’daki seçimlerde malzeme edilmesinin ne manası var? Son seçimlerde olmadı. Ne zararı oldu Avusturya’ya? Farklı düşünebiliriz ama bunu sanki düşmanlık içerecek biçimde ifade etmenin manası yok” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.