adplus-dvertising

Bakan Çavuşoğlu: ‘5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile düzenlediği basın toplantısında, “Cumhurbaşkanlarımızın tespit ettiği 5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz. Bu yıl bunun yarısına ulaşacağımıza inanıyoruz. Şu andaki rakamlar bunu teyit ediyor. 2021’de ticaret hacmimiz 2 milyar doları zaten geçmişti” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Çavuşoğlu: ‘5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile gerçekleştirdiği görüşmenin sonrasında basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesinde Türkiye ve Sırbistan arasında Kültür Varlıklarının Yasadışı Trafiği ile Mücadele Anlaşması imzalandı. Anlaşmanı imzalanmasının sonrasında konuşan Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan temaslarını dile getirerek, “Önümüzdeki haftalarda sayın Cumhurbaşkanımız da Sırbistan’ı ziyaret etmeyi planlıyor” şeklinde konuştu. Sıkıntılı dönemlerde Sırbistan ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunun tam olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Sırbistan’da konsolosluk ağımız genişliyor. Sırbistan’ın desteği ile daha önce Novi Bazaar’da açılışını yaptık Başkonsolosluğumuzu. Gene Niş’te bir konsolosluk ofisi açacağız ki Avrupa’dan Türkiye’ye giden vatandaşlarımız geçerken sıkıntı yaşarsa Sırbistan polisi ile birlikte bizim polisimiz yardımcı oluyor. Bu ofise izin verdiğiniz için çok çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Ekonomik ilişkilerin de hızla ilerlediğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanlarımızın tespit ettiği 5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz. Bu yıl bunun yarısına ulaşacağımıza inanıyoruz. Şu andaki rakamlar bunu teyit ediyor. 2021’de ticaret hacmimiz 2 milyar doları zaten geçmişti. Bu yüzde 31’lik artışla hedeflerimize daha da emin bir biçimde ilerliyoruz” açıklamasını yaptı.

Bakan Çavuşoğlu: ‘5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz’
Bakan Çavuşoğlu: ‘5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz’

Bakan Çavuşoğlu: ‘5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz’

“Yatırım miktarı 300 milyon dolara çıktı”

Sırbistan’daki Türk yatırım miktarının arttığını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Yatırım miktarı on senede 1 milyon dolardan 300 milyon dolara çıktı ve tabii ki Sırbistan mühim fırsatlar sunuyor ve firmalarımızı destekliyor, bu güven ortamında yatırım miktarın daha da artacağını inanıyorum. Bu destekler için de çok teşekkür ediyoruz. Ekonomi ilişkilerimizi daha da geliştirmek için elimizdeki mekanizmaları etkin kullanacağız. Ukrayna’daki savaş, dünyadaki enerji fiyatlarındaki fahiş artışlar bizi farklı arayışlara da itiyor dolayısıyla daha çok işbirliği yapmamız gerekir. Bu konuda da beraber çalışacağız, Sırbistan’a her türlü desteği büyük olarak enerji konusunda vereceğimizi bir kere daha söylemek isterim.”

“Bu sene 300 bini aşkın Sırp turistin ülkemize gelmesini bekliyoruz”

İki ülke arasındaki turist sayısının karşılıklı olarak artış gösterdiğini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Sırbistan’a gelen vatandaşlarımızın sayısı artıyor, Türkiye’ye gelen turist sayısı hızlı bir biçimde artıyor. Bu sene 300 bini aşkın Sırp turistin ülkemize gelmesini bekliyoruz. Bunu kolaylaştırmak için de beraber çalışıyoruz. Kısa süre içinde İçişleri Bakanlarımız çipli kimlikle seyahat düzenlemesinin uygulamaya geçmesi için protokolü imzalayacaklar ve vatandaşlarımız pasaport ihtiyaç işitmeden çipli kimliklerle seyahat edebilecekler. Sırbistan bu manada altıncı ülke olacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Moldova, Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan‘la nu anlaşmaları yürürlüğe koyduk. Sırbistan’ı da sınırımız olmasa da her zaman komşumuz ve dostumuz olarak görüyoruz”

Bakan Çavuşoğlu: ‘5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz’

“Hepimizin arzusu bir an önce bu savaşın sona ermesi”

“Kültürel bağlarımızın güçlendirilmesinde de yarar görüyoruz. Az önce kültür alanında mühim bir anlaşmayı Sayın Başbakan Yardımcısı ve Kültür Bakanı ile imzaladık. Bugün ikili ilişkilerimizi yanında Nikola’nın da söylediği gibi bölgesel konularda hem karşılıklı bilgilendirmede bulunduk, görüş alışverişinde bulunduk yaptığımız görüşmelerde Bosna-Hersek‘teki vaziyeti ele aldık. Bosna-Hersek ve Balkanların istikrar için Sırbistan’ın rolünün çok mühim olduğunu görüyoruz ve Türkiye ve Sırbistan olarak bölgenin istikrar için çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Üçlü toplantımızı da gerçekleştirmek istiyoruz. Belgrad-Priştine sürecini biz kuvvetli bir biçimde desteklemeye devam edeceğiz. Meydana Gelen elektrik gibi sıkıntılar da lüzumlu telkinlerde bulundum. Bölgenin istikrar için düşüncelerimizi paylaşacağız. Ukrayna’daki savaş, bunun yankıları ve savaşın sonlandırılması için, ateşkes için sarf ettiğimiz çabalar konusunda, tahıl ürünlerinin ihracatının önündeki engellerin kaldırılması için BM ile beraber yaptığımız çalışmalar konularında da bugünkü yaptığım görüşmelerde bilgi verdim. Hepimizin arzusu bir an önce bu savaşın sona ermesi. Çünkü savaşın etkisi dünyanın her yerinde yalnızca yakın coğrafyada değil hissediliyor” açıklamasını yaptı.

Bakan Çavuşoğlu: ‘5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz’

Bakan Çavuşoğlu: ‘5 milyar dolar ikili ticaret hacmine doğru ilerliyoruz’

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.