Bakan Çavuşoğlu: 35 Saat Sonra Operasyon Devam Eder

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye’nin vardığı 120 saatlik anlaşmaya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye’nin vardığı 120 saatlik anlaşmaya ilişkin değerlendirmede bulundu. Çavuşoğlu, operasyonun durduğu sürede 35 saat kaldığını ve bu süre içinde YPG unsurları çekilmezse operasyonun devam edeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TRT World forum’unda önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

SURİYELİLER GERİ DÖNÜŞE BAŞLADI

360 binden fazla Suriyeli Türkiye’den, terörden arındırdığımız iki bölgeye dönüş yaptı.Sahada ABD ile güvenli bölge oluşturmak için çalışırken, ABD, YPG’ye silah temin etmeye devam etti.Müttefiklerimizin desteğini göremeyince tek başımıza artık bunu (Barış Pınarı Harekatı) yapmak zorundaydık.Biz Suriye’yi işgal etmiyoruz. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünü herkesten çok önemsiyoruz. Biz değil, YPG orada demografik yapıyı değiştirmeye çalışıyor.

TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNE AYNI MUAMELE

Sadece teröristler hedef alındı, sivillere zarar vermemek için çok önemli çaba sarf edildi.Barış Pınarı Harekatı başladığından beri gerçek dışı suçlamalar ve kara propaganda yapıldığını görüyoruz. Bu Türk-Kürt söylemi çok yanlış bir söylem. Kürtler bizim düşmanımız değil.Kürtlere karşı bir duruşumuz yok. Kuzey Irak’ta da çok iyi bir ilişkimiz var ve 350 bin Suriyeli Kürt’e ev sahipliği yapıyoruz Türkiye’de. Bizim için YPG de DAEŞ de aynıdır.

35 SAAT VURGUSU

Erdoğan ve Trump arasındaki telefon görüşmelerinin ardından ABD heyeti Ankara’ya geldi. Başkan yardımcısı Pence’in liderliğinde Pompeo ve O’Brien ve Jeffrey de katıldılar. Müzakerelerin neticesinde 13 maddelik bir mutabakata vardık. ABD bizim meşru güvenlik endişpelerimizi tanıdı. Güvenli bölge Türk ordusu tarafından kontrol edilecek. YPG unsurlarının oradan çekilmesi için 120 saatlik bir süre verildi. Bu anlaşmaya göre 120 saat içinde oradaki tüm unsurların çekilmesi gerekiyor. Eğer tüm YPG/PYD unsurları bölgeden çekilirse o zaman operasyonu durdurabiliriz. Ağır silahların tamamen toplanması da bu ifadede yer alıyor. Şimdi yaptırımlara gelince, yaptırımlarla yaşayamayız bunu da ifade ettik müzakereler sırasında. Bunlar da ortadan kalkacak. Türk silahlı güçleri ve istihbarat birimlerimiz bu anlaşmayı kontrol ediyor ve taciz ateşleri devam ediyor. Tabii ki taciz ateşlerine karşılık verdik. YPG/PYD unsurlarının kontrol ettiğimiz bölgeleri terk etmeye başladığını görüyoruz. 35 saat kaldı, çekilmezlerse operasyon yeniden başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı