adplus-dvertising

Bakan Bozdağ: ‘Kamuoyundan birinin ‘hükümet şunu da yapmalıydı’ diye söyleyebileceği bir şey yok’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) soruların sızdırıldığı iddiaları üstüne iptal edilmesine ilişkin, “Herhangi bir muhalefet partisi genel başkanı yahut siyasetçi yahut kamuoyundan birinin ‘hükümet şunu da yapmalıydı’ diyerek söyleyebileceği bir şey yok. Hemen tamamı yapıldı” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Bozdağ: ‘Kamuoyundan birinin ‘hükümet şunu da yapmalıydı’ diye söyleyebileceği bir şey yok’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Akit TV’de Ankara Kulisi programına katılarak basın mensubu Sami Dadağlıoğlu’nun sorularını cevapladı. Bakan Bozdağ yaptığı açıklamada Türkiye’nin geçmişte sağ-sol ve Alevi-Sünni ayrıştırmaları ile pek çok bedel ödediğini hatırlatarak, “Pek çok değerli evladımızı toprağa vermek mecburiyetinde kaldık ve geçmişi iyi bilenler, bunu yakından yaşayanlar bunun acısını derinden hissederler. Türkiye’nin birliği, birlikteliği 82 milyon aziz vatandaşımızın her birinin birliği, huzur, kardeşlik ve barış içinde yaşamasından geçer. Ama maalesef Türkiye’nin birlik ve dirliğini bozmak isteyenler zaman zaman milletimizin farklılıklarını, zaman zaman milletimizin bazı konulardaki hassasiyetlerini kaşıdıklarını görüyoruz. Kaşımaya gayret ettiklerini görüyoruz, çabaları görüyoruz ve bunların somut örneklerini görüyoruz. Tabii Ankara’daki cemevlerini saldırılar fevkalade üzücü ve çok net bir biçimde provokasyon kokuyor. Bu sebeple ben öncelikle bu saldırıyı ve saldırıyı yapanı, ona destek olanların tamamını şiddetle kınıyor ve lanetliyorum” şeklinde konuştu.

“Birlik ve dirliğimize atılmış birer dinamit gibi görüyorum”

Bakan Bozdağ, 30 Temmuz’da muharrem orucunun ilk gününde birçok cemevi ve köy derneğine saldırılmasına ilişkin şunları kaydetti:

“Cemevlerine yapılan saldırı bu milletin her bir ferdinin kendisine yapılmış, evine yapılmış saldırı gibidir. Hepimizin manevi değerlerine yapılmış saldırı gibidir. Çünkü cemevi de bizim, cami de bizim, Alevi de bizim, Sünni de bizim. Bu memlekette yaşayan rengi dili ırkı cinsiyeti, inancı, felsefi görüşü ne olursa olsun ayrımsız her bir vatandaşımızın her birisi bizim kendi öz evladımız, hepimiz biriz, birlikteyiz. Onun için bu tür saldırıları birlik ve dirliğimize atılmış birer dinamit gibi görüyorum. Böylesi bir fitne fesadı bu milletin evlatları arasına kimse sokmayı başaramayacaktır. Tabii bu olay çok enteresan de bir olay. İzmir’de oturan biri, orada da cemevi var, ondan sonra eğer bu şekilde bir şey düşünüyorsa bakıyorsun Ankara’ya geliyor. Ankara’da bir yerden bir yere adresi bilsem bile 45 dakika içerisinde gidip gelebilme olanağı kolay kolay mümkün mü? Mümkün değil. Bir bakıyorsun 45 dakika içerisinde üç ayrı yere gidiyor, üç ayrı yerde eylem yapıyor. Ondan sonra ayrılıp gidiyor. Ankara’yı bilmeyen, buralara ilişkin ön bilgisi olmayan yahut birinin yardımını almayan, keşif yapmayan birisi bu kadar kısa zaman içerisinde bu yerleri gezip üç ayrı yerde üç ayrı eylem koyup, ondan sonra Ankara’dan ayrılması yaşamın olağan akışına uymaz.”

“Bize düşen işin fail yahut failleri, azmettiricileri, önünde arkasında kimler varsa onlara hak ettiğinin verilmesini temin etmek”

Cemevi saldırılarına ilişkin tüm soruların yanıtlarını adli sürecin aydınlatacağını dile getiren Bozdağ, “Tahkikat tüm boyutlarıyla devam ediyor. Eminim ki bu tahkikatın neticesinde gerçekler ortaya çıkacaktır. Halkın bir kesimini öbür kesimine karşı kışkırtmak. Tahrik etmek milletin bir kısmını öbür kesimine karşı düşmanlık, nefret duygularıyla beslemek ve onları birbirine düşürmek için bu ülkede çalışmalar hiç bitmedi. Dün de vardı bu, şuanda de var, muhtemel yarınlarda olacaktır. Ama bize düşen bu tür hadiseler karşısında aziz milletimiz de olduğu gibi sağduyulu, aklı selim içinde olmak, işin hakikatini kısa zamanda aydınlatmak. Karanlık noktaları aydınlığa kavuşturarak milletimize bu konuda doğruları vermek ve bu işin fail yahut failleri azmettiricileri önünde arkasında kimler varsa onların hukuk terazisinde tartıp, hak ettiği neyse onlara hukuku vermesini sağlamaktır” diyerek konuştu.

“Cumhurbaşkanımız derhal vaziyete müdahale etti”

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırıldığının öne sürülmesi ve sonrasında sınavın iptal edilmesini değerlendiren Bozdağ, şunları belirtti:
“Öncelikle burada olan hadisenin mühim ve büyük bir hadise olduğunun altını çizmekte yarar var. Çünkü sınava giren on binlerce, yüz binlerce gencimizin geleceğiyle alakalı son derece mühim bir sınav. Bunun doğruluk, dürüstlük ilkelerine uygun bir şekilde yapılması devletin vazifelerinden bir tanesi. Devlet bunu temin edecek ve burada herhangi bir gölge, şaibe, endişe olmayacak, olmaması da icap eder. Onun için son sınavdan sonra ortaya çıkan münakaşalar sebebiyle burada bir, vatandaşlarımızı rahatsız eden insanımızın gönlüne şüphe düşüren, tereddütleri çoğaltan vaziyetler ortaya çıkınca Cumhurbaşkanımız derhal vaziyete müdahale etti. Yapılması gereken nedir işte öncelikle ÖSYM Başkanını görevden aldı. Evet, çünkü soruşturmanın sağlıklı yürümesi bakımından mühim. Devlet Denetleme Kurulunu derhal devreye soktu. Arkasından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyu tüm boyutlarıyla soruşturmak ve aydınlatmak için bir soruşturma başlattı ve soruşturma kapsamında kanıtların karartılmasını engellemek için bir takım adli kararlar alındı ve bunlar uygulandı. ÖSYM Başkanı değişti. Yeni ÖSYM Başkanı atandı ve sınavda iptal edilerek yeni bir sınavın yapılması kararlaştırıldı.”

“Kamuoyundan birinin ‘hükümet şunu da yapmalıydı’ diyerek söyleyebileceği bir şey yok”

Bakan Bozdağ, KPSS sorularının çalındığı iddialarını hiçbir tereddüde, şüpheye ve gölgeye mahal bırakmayacak bir biçimde soruşturmanın hem idari açıdan Devlet Denetleme Kurulu vasıtasıyla hem de adli açıdan savcılık vasıtasıyla yürümesinin son derece mühim olduğunu vurgulayarak, “Bir öbür vaziyet da gençlerimizin onca emeklerinin boşa çıkmaması. Kimilerinin haksız bir başarı elde etmemesi, herkesin hakkı olan neticesi elde etmesi için atılması gereken adımlar da atıldı. Sınav iptal edildi. Burada hükümetin yapması gereken ne varsa hükümet tamamını tek tek yaptı. Ben buradan herhangi bir muhalefet partisi genel başkanı yahut siyasetçi yahut kamuoyundan birinin ‘hükümet şunu da yapmalıydı’ diyerek söyleyebileceği bir şey yok. Hemen tamamı yapıldı” diyerek konuştu.

“Kanıtların toplanması için ciddi adımlar atıldı”

KPSS sorularının çalındığı iddiası üstüne yürütülen çifte soruşturmada Devlet Denetleme Kurulunun devrede olduğunu anımsatan Bozdağ, “Adli tahkikat başlatıldı ve kanıtların toplanması için ciddi adımlar atıldı ve bundan sonraki süreçte de bu kararlılıkla bu olayın aslında ne varsa maddi hakikati tüm boyutlarıyla ortaya çıkacaktır. Elbette burada kastı, kusuru olan var ve burada birtakım terör örgütlerinin parmağı var yahut başka başka şeyler var ise bunlar da delilleriyle ortaya konduğu takdirde bunlarla alakalı de gereğini yapacağını, adalet terazisinin bu meselede dosdoğru tartıp herkese hak ettiğini vereceğinden hiç kimsenin şüphesi olmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.