adplus-dvertising

Bakan Bozdağ: ‘Cumhurbaşkanımızın adaylığı konusunda herhangi bir anayasal ve yasal sorun yoktur’

Ağrı’ya bir dizi ziyaretler için gelen ve CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın açıklamalarıyla alakalı konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Cumhurbaşkanımızın adaylığı konusunda herhangi bir anayasal ve yasal problem yoktur, anayasal ve yasal problem çıkarmak isteyenler boş yere gayret ediyorlar” şeklinde konuştu.
Takip et
Bakan Bozdağ: ‘Cumhurbaşkanımızın adaylığı konusunda herhangi bir anayasal ve yasal sorun yoktur’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Öte yandan, Bakan Bozdağ, orman yangılarıyla alakalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Caydırıcı ceza olmalı, ucu nereye dayanıyorsa, idama mı? İdam olmalı’ açıklamasına yönelik, “Cumhurbaşkanımızın konuşmaları bizim için öte yandan talimattır. Bakanlık olarak çalışmaya başladık” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılmak ve bazı temaslarda bulunmak üzere Ağrı’ya geldi. İlk olarak Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın amcasının vefatından dolayı Tutak ilçesine giderek taziye ziyaretinde bulunan Bakan Bozdağ, Bursa’da servis aracına gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen infaz koruma memuru Cengiz Yiğit’in ailesini evinde ziyaret etti. Ziyaretlerin sonrasında Bakan Bozdağ, burada mühim açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağına ilişkin münakaşalara yönelik açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ, “Faik Öztrak konuşmalarımızdan rahatsız olmuş. Ama Türkiye’de tartışılan bir konuda Adalet Bakanı’nın hele anayasa ve hukukla alakalı bir konuysa konuşması kadar doğal bir şey.

Cumhurbaşkanımızın 2023 seçimlerinde aday olamaz münakaşasını Millet İttifakı bileşenleri ve onlara destek verenler televizyonlarda, gazetelerde, değişik imkanlarda yapıyorlar. Siyasiler de yapıyor, herkes yapıyor. Bunlar tartışıyor bu konuyu. Biz münakaşaya açmadık. Özellikle ifade etmek isterim. Onun için de ben şunu açık ifade edeyim, Cumhurbaşkanımızı 2023 seçimlerinde yenemeyeceğini anlayanlar umutlarını Cumhurbaşkanımızın anayasal ve yasal olan adaylığını önlemeye bağlamış vaziyettedir. Yani bu fevkalade onlar için üzüntü verici bir vaziyettir. Meydana çıkmaktan adil bir yarışa katılmaktan, milletin hakemliğine başvurmaktan ve milletin verdiği karara rıza göstermekten bu açıldıklarını gösteriyor. Burada şunu bir defa daha ifade etmek isterim Cumhurbaşkanımızın 2023’te aday olması anayasamıza da, yasalarımıza da uygundur. Anayasa ve kanuna aykırı herhangi bir vaziyet söz konusu değildir. Bunun pek çok sebebi var. Yalnızca birkaç şey ifade etmek isterim burada.

Bir kez 2014’te yapılan seçim parlamenter sistem içinde yapılmış bir seçimdir. 2, sembolik yetkilere sahip cumhurbaşkanı seçimidir. 3, sorumsuz cumhurbaşkanı seçimidir. 4, parlamentodan ayrı yapılmış bir cumhurbaşkanı seçimidir ve yürütme organı olmayan bir cumhurbaşkanı seçimidir. 2017 anayasa değişikliğiyle birlikte cumhurbaşkanı seçiminde aday gösterme usulü değişti. Cumhurbaşkanı seçimine dair maddelerin hepsi değişti ve tekrardan yazıldı. Maddede bir değişiklik değil. Maddenin hepsi değişti. Daha önce biliyorsunuz cumhurbaşkanlığı parti grupları ve siyasi partiler toplam oyu yüzde beşe ulaşıyorsa onlar aday gösterebiliyordu. Son değişiklikle bunun içerisine 100 bin seçmen de imza topladığı takdirde cumhurbaşkanı adayı gösterebilme olanağına kavuştu. Aday gösterme koşullarında bir değişiklik oldu. 2, önceden cumhurbaşkanı seçilen 2014’te ne yapıyordu? Partisiyle ilişki kesiliyordu.

Nitekim Cumhurbaşkanımız 10 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı seçilince partiyle ilişiğini kesti ve genel başkanlıktan AK Parti üyeliğinden ayrıldı. O zaman cumhurbaşkanı yürütme organı değildi. 2017’de yapılan değişiklikten sonra cumhurbaşkanı seçim usulü de değişti. Aday gösterme usulün yanında. Çünkü vekil sayısı anayasa 75’te 550’den 600’e çıkarıldı. Ve gene Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimleriyle cumhurbaşkanı seçimlerinin beraber ve aynı gün yapılması anayasaya açıkça yazıldı. Eskiden cumhurbaşkanı seçimiyle parlamento seçimi bir yapılmaz, ayrı yapılırdı. Şuanda beraber aynı gün seçimi asıl alındı. Öte yandan, cumhurbaşkanı yürütme organı başlığı altında düzenlendi. Şu anda cumhurbaşkanı devletin başıdır. Yürütme organıdır. Yürütme yetki ve görevlerini cumhurbaşkanı kullanmaktadır.

Cumhurbaşkanı statüsü tamamen değişmiştir. 2018 seçimlerinde yapılan seçim yürütme organı olan devletin başı olan cumhurbaşkanı seçimidir ve burada bir hususun daha altını çizmekte yarar görüyorum. 2017 anayasa değişikliğinin yürürlük maddesi olan 18. maddede çok açık bir biçimde bu yasanın 75, 77, 101 ve 102. maddeleri cumhurbaşkanı seçimiyle alakalı olan ve parlamento seçimiyle alakalı olan maddelerin bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra beraber aynı gün yapılacak, TBMM üyeliği seçimi ve cumhurbaşkanı seçiminin takviminin ilan edildiği tarihte yürürlüğe girildi. Şuanda bu anayasal bilgilerden sonra şunu ifade etmekte yarar var. Anayasa ne diyor? Cumhurbaşkanı seçimi statüsü ve öbür hususlarda yapılan değişikliklerin yürürlüğü seçimiyle alakalı kısımların öbür konuların yürürlüğü ne zaman gidecek?

Dolayısıyla 2017 anayasa değişikliğine göre Cumhurbaşkanımız ilk kez 2018’in 24 Haziran’ında cumhurbaşkanı seçildi. İki defadan fazla seçilemez kuralı buradan işlemeye başlıyor. Şuanda 2023’te yapılacak seçim Cumhurbaşkanımızın yürütme organı ve devletin başı olarak ikinci seçim olacaktır. Yürürlüğünü açıkça yazıyor. Önceki maddeleri de yazan bazı ifadelerin, yeni maddelerde tekrar edilmiş olması bu maddenin yürürlüğünü geriye götürmez maddenin yüzlük tarihi çok açık. Ne zaman yürürlüğe girdiğini anayasa yazmış. Anayasanın yürürlük tarihini tespit ettiği bir hususta yorumla, içtihatla, değerlendirmeyle yürürlük tarihini kimse değiştiremez. İkincisi tabii anayasa koyucu eğer cumhurbaşkanının ikinci kez seçilmesini istememiş olsaydı, o zaman anayasaya bir istisna hükmü, bir geçiş hükmü koyardı. Anayasa koyucu, Cumhurbaşkanı olan o zaman yürürlüğe girdiğinde Cumhurbaşkanımızın adaylığıyla alakalı bir istisna hükmü koymamıştır. Anayasa koyucunun koymadığı bir istisna hükmü yorumla da içtihatla da konulamaz” diyerek konuştu.

“Anayasal ve yasal problem çıkarmak isteyenler boş yere gayret ediyorlar”

Anayasa Mahkemesi’nin daha önce verdiği kararda da ifade edildiği gibi temel haklarla alakalı yapılan düzenlemelerin eğer yeni haklar doğuruyorsa, bu hakların gelecekte kullanılacak haklardan mahsup edilemeyeceğini ifade eden Bakan Bozdağ, “Seçilme hakkı konusunda cumhurbaşkanına iki kez seçilme hakkı yürütme organı olarak seçilme hakkı veren bir anayasa değişikliği var. Sembolik olarak daha önce seçim yapıldı diyerek önceki seçim yeni hükümlerin verdiği iki kez seçilme hakkından mahsup edilemez. Böylesi bir düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından daha önce yapılan düzenleme iptal edilirken açık bir ortaya konmuştur. O sebeple sayın cumhurbaşkanımızın seçimi konusunda herhangi bir anayasal ve yasal problem yoktur. Anayasal ve yasal problem çıkarmak isteyenler boş yere gayret ediyorlar. 2023 seçimlerine onlar hazırlansınlar. Orada çalışalım, orada yarışalım. Orada görüşelim. Hukuksuzluğa sığınmak haksız bir yol açmak için ter dökmesinler. Çünkü daha önce de bu şekilde ter döktüler. Boşuna yoruldular, yorulmalarını istemeyeceğiz” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın konuşmaları bizim için öte yandan talimattır bakanlık olarak çalışmaya başladık”

Orman yangınlarının herkesi derinden üzdüğünü kaydeden Bakan Bozdağ, “Hepimizi üzmekte ciğerlerimiz sanki cayır cayır yanmaktadır. Şu anda Cumhurbaşkanımız dün yaptığı açıklamayla mevcut cezaların yeterli caydırıcı olmadığı konusunda kanaatini ortaya koydu. En ağır yaptırım olan idam yaptırımı dahil her türlü yaptırımın bu konuda değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Şu anki mevzuatımıza göre kasten orman yakanlara verilen cezanın hapis cezasının alt sınırı 10 seneden başlıyor. Üst sınırı yok. Bir örgüt faaliyeti çerçevesinde orman yakanların suçunun cezasının alt sınırı ise 20 seneden başlıyor, üst sınır müebbet hapis. Tabii bu cezaların tekrardan ele alınmasında biz de Adalet Bakanlığı olarak yarar görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın konuşmaları bizim için öte yandan talimattır. Bakanlık olarak çalışmaya başladık. Çalışmalarımız somutlaşınca Cumhurbaşkanımıza ve kamuoyuna açıklayacağız. Türkiye Büyük Millet Meclisi elbette bu konuda lüzumlu adımları eminim ki Cumhurbaşkanımızı ve bu çalışmalar çerçevesinde atacaktır” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.